2024.08.25. 11:15
A barátság jegyében kerékpároztak Kiskunhalasról Szabadkára – galériával, videóval
Mintegy 250 résztvevővel rajtolt el szombat kora reggel a halasi Közösségek Háza elől a 13. Kiskunhalas-Szabadka Barátság Kerékpártúra. Az eseményre negyvennél is több településről érkeztek kerékpárosok.
A szervező Halasi Városmenedzser Kft. és a Halasi Bringabarát Klub a rendezvénnyel a testvérvárosi kapcsolat erősítésén túl, a két város közösségeinek együttműködésének építését is célul tűzte ki a kerékpáros közlekedés népszerűsítése mellett. A két város több közös program megvalósításában is együttműködik, a mostani rendezvény a Kerékpárral Héthatáron Át program keretében valósult meg a 2028-as Los Angelesi Olimpiai Ötpróba részeként.
Szabadkáról is csatlakoztak a kerékpáros túrához
A kerékpáros mezőny rendőri felvezetéssel haladt végig az 53-as főúton a tompai határátkelő felé, közben a balotaszállási és a kisszállási benzinkútnál volt egy-egy pihenő, majd Tompára a központi parkba érkeztek be, ahol frissítővel, ásványvízzel és almával várták a túra résztvevőit. Itt csatlakozott hozzájuk a Szabadkáról érkezett mintegy harminc kerékpáros, majd a magyar és a szerb határátkelőnél való átléptetés után szerb rendőri felvezetéssel folytatták útjukat a tikkasztó melegben Szabadka irányába. A túra legidősebb résztvevője a 87 éves Pázsit István volt, míg a legfiatalabb a tizenegy éves Ferencz Botond, aki édesapjával tandemkerékpáron teljesítette a távot.
A kerékpáros túra résztvevője volt a tiszakécskei Velocipéd világbajnok, Halápi Sándor, aki a különleges kétkerekűvel tette meg oda-vissza a Kiskunhalas-Szabadka közti távot.
Évtizedes a testvérvárosi kapcsolat
Az indulás után mintegy három órával később már Szabadka főterére gurult be a népes mezőny, az újabb rövid frissítő után a túra résztvevőit a szabadkai városháza dísztermében fogadta Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere. A városi elöljáró köszöntőjében kitért arra is, hogy a két város önkormányzata egy közös, határon átnyúló pályázaton dolgozik, amely keretében a két város épített örökségeit próbálják megóvni. Szabadkán a városháza, Kiskunhalason pedig a művelődési központ megújulása van napirenden.
Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere, aki szintén biciklivel érkezett a kerékpáros mezőnnyel a vajdasági városba, a két település több évtizedre visszanyúló szoros barátságát, testvérvárosi kapcsolatát méltatta.
Bányai Gábor kormánybiztos, a kiskunhalasi választókerület egyéni országgyűlési képviselője is vállalta a hosszú és fárasztó kerékpározást, neki külön kihívást jelentett a Covidból való felépülés után teljesíteni az oda-vissza valamivel több mint kilencven kilométeres távot. A politikus a városházi fogdáson szólt a Budapest-Belgrád vasútépítés fontosságáról, az M9-es autópálya tervezett építéséről, amely alapvetően fogja érinteni a Szerbiába menő és onnan érkező nemzetközi tranzit forgalmat, a régiót érintő kerékpárutak fejlesztéséről, valamint említést tett a magyar-szerb kiváló együttműködésről.
A szabadkai városháza dísztermében Palásti Károly kiskunhalasi gimnáziumi tanár verset mondott, majd Bakos Árpád zenész és Kovács-Nemes Andris színész, énekes rövid előadását hallgatták meg a találkozó résztvevői.
Kerékpártúra Kiskunhalasról Szabadkára
Fotók: Pozsgai ÁkosA halasiak szabadkai vendéglátóik kíséretében Kudlik Zoltán tartományi képviselővel a városházáról átsétáltak a Szent Teréz Székesegyházhoz, ahol megnézték a patinás épületet és tájékoztató hallgattak meg a történetéről.
A kerékpárosok két óra után nem sokkal indultak vissza, a mezőny a határ szerb oldalán egy lovasfogadóban elfogyasztott ebéd után folytatta útját Magyarország felé, szombaton 18 óra után érkeztek be Kiskunhalas főterére, ahol a támogató cégek jóvoltából három kerékpárt sorsoltak ki a túra résztvevői között.
Az eseményt támogatta Kiskunhalas, Szabadka és Tompa önkormányzata, az Építési-és Közlekedési Minisztérium, valamint a Közlekedéstudományi Intézet.