2024.08.14. 13:50
Biztonságos bulizás: életmentők is lehetnek a rendőrség tanácsai
A legtöbb szülő rettegve engedi el kamasz és tini gyermekeit a különböző szórakozóhelyekre. Nyáron a fesztiválok, kültéri bulik és koncertek jelenthetnek veszélyt. A rendőrség segítségével utánajártunk annak, hogy mire figyeljünk, hogy ne váljunk áldozattá.
Ugyan már több nagy magyar fesztivál is lezajlott a nyáron, van még hátra pár népszerű esemény, amely nemcsak a fiatalokat, de sok esetben az idősebbeket, akár a családokat is vonzza. A biztonságos fesztiválozás és bulizás kapcsán számos olyan tippet tudhattunk meg Pestiné Zélity Brigitta rendőrőrnagytól, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának főelőadójától, amelyek akár életmentőek is lehetnek, illetve a legapróbb bűneseteket is elkerülhetjük általuk.
- Találkozási hely – mindig legyen megbeszélve egy találkozási pont, ahol akár 2-3 óránként a társaság tagjai találkoznak. Ha a telefonban a hangos zenétől nem értjük, hol van a társunk, a találkozási pont segíthet.
- A gépkocsiban ne hagyjunk értéket – akár egy napszemüveg miatt is képesek lehetnek feltörni a járművet.
- Az értékeket ne hagyjuk felügyelet nélkül – a fesztiválok sátorhelyein is sok a lopás, mindent tartsunk magunknál, vagy tegyük az értékmegőrzőbe.
- Legyen feltöltve a mobiltelefon!
- A bankkártya és a készpénz legyen külön, ha az egyiket elhagynánk, így is marad pénzünk. Az elhagyott/ellopott bankkártyát azonnal tiltsuk le!
- Ha valaki meglök vagy a lábadra lép, legyél toleráns. Fontos, hogy ne alakuljon ki feszültség, komolyabb lökdösődés.
- Éjjel maradj a főbb utakon, ne menj a csendesebb, sötétebb helyekre!
- Barátkozz össze a kemping-őrökkel, ismerd meg a sátorszomszédokat!
- Jelöld meg a tulajdonaidat és a sátradat a neveddel és az irányítószámoddal, ez erősen csökkenti az ellopás rizikóját!
- Ha nem érzed magadat elég biztonságban, akkor menj valami olyan helyre, ahol sokan vannak. Ilyen például a helyi rendezők sátra, esetleg a kivilágított ételudvar.
- Soha se hagyd az italodat őrizetlenül! Még alkoholmentes italodba is rakhatnak nemkívánatos anyagokat.
Fesztiválok kapcsán az elmúlt időszakban többször is lehetett szörnyű hírekkel találkozni, a legfrissebb augusztus elején történt, amikor Csongrádon, a Körös-Toroki Napokon egy 25 éves férfi összeesett és meghalt. A sajtóban megjelenő információk szerint halálához a sok energiaital fogyasztása vezetett, amit nem bírt el a szíve.
Egyértelmű, hogy nagyon káros, ha valaki kábítószert fogyaszt. Drog hatása alatt az ember olyanokat tehet, amelyek végzetesek lehetnek. Ilyen volt az az eset, amikor valaki azt képzelte, képes repülni, ezért kiugrott egy óriáskerékből.
De vajon miért nyúl valaki a hasonló szerekhez? Ezzel kapcsolatban a rendőrség tapasztalatait a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendőr alezredese, Bozóné Soós Marianna osztotta meg. Ez leginkább a szülők számára lehet fontos, hogy milyen élethelyzetekre figyeljenek gyermekükkel kapcsolatban:
- Ha a baráti körben sokan használnak drogokat, akkor a csoporthoz való tartozás érzése miatt a fiatalok is kipróbálhatják azokat.
- Az ilyen csoportokban a droghasználat közös élménynek számíthat.
- A drogfogyasztás a csoporton belüli státusz és népszerűség növelésének egyik módja lehet.
- A droghasználat egyfajta kalandként vagy tiltott gyümölcsként jelenhet meg számukra.
- Sok fiatal egyszerűen kíváncsi arra, hogy milyen érzéseket vált ki a drogok használata.
- A filmekben, zenékben és más médiatartalmakban, a celebek, influenszerek, híres emberek gyakran idealizálják vagy normális dolognak állítják be a droghasználatot.
- Lázadás a szülői vagy társadalmi elvárások ellen.
- Menekülés a valóságtól – érzelmi vagy szociális problémák elől.
Azon túl, hogy a droghasználat életveszélyes állapotot idézhet elő, Magyarországon ZÉRÓ tolerancia van ezzel kapcsolatban. A kábítószerek birtoklása, használata és terjesztése jogi következményekkel járhat, letartóztatást, bírósági eljárásokat és börtönbüntetést vonhat maga után.
Nyár elején, június 26-án volt a kábítószer-ellenes világnap, ehhez számos prevenciós előadással, programmal kapcsolódott a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság. A tematikus események 39 vármegyei településen 18 ezer embert értek el, de iskolaidőben természetesen számos intézménybe is ellátogatnak a rendőrök, hogy felhívják a diákok figyelmét a káros következményekre a drogfogyasztás kapcsán.
Mit tehet a szülő, ha azzal szembesül, hogy gyermeke drogot fogyaszt?
Bozóné Soós Marianna rendőr alezredes elmondta, a megszégyenítés és szitkozódás nem segít. Ez a fajta reakció csak félelmet és szégyent kelthet a fiatalban, ami még inkább elzárkózáshoz és titkolózáshoz vezethet. Ehelyett az empatikus, támogató és nyitott kommunikáció az, ami segíthet a gyermeknek felismerni, hogy szüksége van a segítségre és támogatásra.