2024.08.20. 11:22
Csutorás táborban jártak a kecskeméti citerás fiatalok
Nagyszerű élményekkel, bővülő zenei tudással és tapasztalatokkal gazdagodhattak a kecskeméti Mátyás Király Citerazenekar tagjai az örkényi Csutorás Táborban. Idén először a jutalomtáborozók között lehettek.
Sulczné Dr. Bükki Éva, a zenekar vezetője elmesélte: idén is nagyon jól érezték magukat a nagy múltú, lassan 40 éves nemzetközi népzenei és néptánc táborban, melyet Birinyi József népzenész, táborvezető rendez meg minden évben az ország közepén, jelenleg 14 éve Örkényben.
Megtiszteltetés és elismerés
– Ebben az évben 12-en képviseltük a Mátyás Király Citerazenekart. Ráadásul idén először a Pro Filii Alapítvány támogatta a költségeinket, mely hatalmas segítség, nagy megtiszteltetés és elismerés számunkra. Birinyi József táborvezető minden évben meghív jutalomtáborozókat, akik a tábor „Győztesek éneke” koncertjén fel is lépnek. Elsősorban a Hajnal akar lenni (HAL) Kárpát-medence népzenei, népdalverseny győztesek tanulhatnak a Csutorás Táborban jutalmazottként, és most mi is kiérdemeltük e rangos megtiszteltetést. A koncertet mi nyitottuk meg a „Rokonok” című összeállításunkkal, melyben rokon dallamokat fűztünk csokorba, ez egyben népzenei kalandozás és kitekintés is. A citera mellett kobozt, furulyát, nagybőgőt, ütőgardont, köcsögdudát, tárogatót és tamburát is megszólaltattunk – kezdte az elején Sulczné Dr. Bükki Éva.
Rangos találkozó
A zenekar életében mindig fontos állomás nyáron az egyhetes örkényi Csutorás Tábor, ahol széles körben művelik a népzenei tevékenységeket. Évek óta visszatérő résztvevők. Ezúttal az ország különböző részeiről, és a határon túli magyarlakta területekről, elszármazott magyarokból mintegy 200-an jöttek össze, hogy éltessék a népi értékeket.
Népi értékek széles tárháza
A tábor területén, ha valaki végigsétál az udvar egyik végében a hegedűsöket hallja, amott népi hangszereket, hangkeltő eszközöket készítenek, pólót festenek, emitt nemezelnek, agyagoznak, a teraszról lehallatszanak a brácsások, a rendezvénysátorban a néptáncosok próbálnak, egyik tanteremből citerások szólnak, a folyosón sétálva cimbalomszó hallatszik, amonnan pedig a nagybőgő hangja szűrődik ki. Ha elsétálunk az iskolaépület felé hallhatjuk a tamburásokat, az épület előtti öbölben a furulyások gyakorolnak, az iskolában pedig sorra minden helység, kis terem is megtelik élettel: énekesek, tekerősök, citerás csoportok, kobzosok, bútorfestés, kosárfonás. Idén 19 kézműves mester oktatott a táborban.
Sokat tanulnak az egy hét alatt
– Minden nap sokat tanulhattak a fiatalok: délelőtt három, délután kétórás foglalkozáson vettek részt. Én idén a haladó citerásokat tanítottam, Sokoróialjai dallamokat (Észak-Nyugat Dunántúl) tanultunk. Egyik tagunk, Kiss Levente, aki végzős hallgató a Nyíregyházi Egyetem ének-zene/népzene szakán, pedig idén elsőként kapott lehetőséget és furulyát oktatott. A táborban nemcsak a citerát vették kezükbe a tanítványaink, hiszen minden évben lehetőségük van más népi hangszerek kipróbálására, tanulására, így ketten nagybőgőn, ill. kobzon muzsikáltak, de Levente megszólaltatta például a kecskedudát is – árulta el a zenekarvezető, aki férjével, Sulcz Ferenccel együtt vezeti és oktatja a fiatalokat. Mindkét fiúk a zenekar tagja.
Őszi fellépések, jövő évi koncertek
A tábor után sincs túl sok pihenés a Mátyás Király Citerazenekar számára. Készülnek az őszi fellépésekre. Ami már biztos, hogy szeptember 21-én, a Hunyadivárosi Napokon színpadra lépnek. Emellett most ősszel újból megmérettetik magukat országos népzenei minősítő versenyen.
Nagy tervük, hogy 2025 tavaszán folytassák az „Gyimestől Gímesig” című koncertsorozatot, ezúttal Szilágyságba. 2025 nyarán pedig újra visszatérnének Manchesterbe, a GobeFest-re, hazánkat képviselve.