2024.11.12. 17:05
Visszakerült helyére az ikonikus kecskeméti szobor, a ruhát mosó nő – galériával, videóval
Végeztek a kecskeméti ruhát mosó nő szobor medenceterének felújításával a városüzemeltetés munkatársai. A ruhát mosó nő köztéri alkotása így kedden visszakerült a medencébe.
Kedden helyezték vissza a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. munkatársai a Széchenyivárosban a szökőkút megújult medenceterébe Marton László 1979-ben állított a ruhát mosó nő elnevezésű szobrát.
Megújult a medence, de a patina maradt
A kora ősszel kezdődött felújítási munkálatok során elkészült a mészkőkeret tisztítása, csiszolása, impregnálása, tömítése, újrafugázása. Ezután eltávolították az elöregedett burkolatot, majd a kiegyenlített felületre vízszigetelés került. A medenceteret végül az eredetihez nagyon hasonló, a kék árnyalataiban játszó, új üvegmozaikkal burkolták. Tartószerkezetének megerősítése után kedden visszakerült a szobor is az eredeti helyére. A bronz alkotás karakterét adó patinát megtartották.
A közelgő fagyok miatt a szökőkút beüzemelése tavaszig várat magára. A szivattyúcserét követően azonban tavasztól őszig ismét frissítő látványt nyújt majd a közkedvelt alkotás.
Jelenleg a kötőanyag száradása miatt körbeszalagozták a szobrot, és arra kérik az arra járókat, hogy ne nyúljanak az alkotáshoz.
Helyére került a Mosónő szobra
Fotók: Bús CsabaMarton László és a ruhát mosó nő
Marton László Munkácsy Mihály-díjas, Magyarország Érdemes- és Kiváló Művésze, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Kossuth-díjas alkotó. A Ruhát mosó nő című szobrát 1979-ben állították fel a Széchenyivárosban, a későbbi megyei kórházzal átellenben.
A Petőfi Népe már 1976-ban írt a szoborról
A szoborról a Petőfi Népe már 1976. augusztus 25-i számában is írt Új szobrok – Kecskemétnek című cikkében, melyben az elkészült alkotásról is szerepelt fénykép. Akkor még a Képzőművészeti Kivitelező Vállalat Budapesten, a Városligetben megrendezett szabadtéri kiállításán csodálhatták meg a látogatók, számos egyéb köztéri alkotással egyetemben.
„A szobrok, amelyek hamarosan megörvendeztetik a megyeszékhely lakóit, egyelőre a Városligetben tekinthetők meg, a Képzőművészeti Kivitelező Válla- Jat szabadtéri tárlatán. Az indulásra kész szoborseregből Kecskemét egyszerre hármat is a magáénak mondhat. Különösen szép, kiérlelt alkotás Pátzay Pál Kossuth-díjas szobrászművész Kodály Zoltánról készített bronz-portréja, amely a Kodály Intézet számára készült. Marton László ruhát mosó nője életerős, kicsattanóan egészséges formáival bizonyára jól illik majd a Széchenyiváros moder lakóházai közé. Szintén Kecskemétre készül Kalló Viktor kedves, Pihenő bocija is. A szobrok máris nagy sikert arattak a városligeti sétálók körében, remélhetőleg, tetszenek majd a kecskemétieknek is…” – írta a Petőfi Népe 1976 augusztusában.