Program

2024.08.16. 13:40

Az áldozatsegítés hatékony módszereinek kidolgozását segíti a bajai tréning

Az ERGO Európai Regionális Szervezet az Európai Unió és az Erasmus+ támogatásával hatnapos tréninget tart a segítő szakmában dolgozók részére Baján, augusztus 13-18. között. Hazánkból 16, a Vajdaságból 17 ifjúságot segítő szakember érkezett a Biztonságos hely elnevezésű tréningre, ahol olyan módszerek kidolgozása került előtérbe, ami a hatékony áldozatsegítést támogatja.

Márton Anna

– Nagyon fontosnak látjuk azt, hogy a biztonságos helyet meg tudjuk teremteni. Meg tudjuk teremteni a lelkünkben a módszereinkkel, és természetesen a későbbiekben az infrastruktúrát is hozzá tudjuk társítani. Mégis úgy gondoljuk, hogy a szemléletváltás, a gondolkodás, az edukálás az, aminek változnia kell mind módszereiben, mind pedig az egyének fejében és hozzáállásában, hogy valóban tudjunk megteremteni az áldozatok számára egy olyan helyet, ahova valóban fordulhatnak, ahol segítséget tudnak kapni. Olyan helyet, ami kapuőr funkciót tud betölteni és továbbirányítási lehetőségek is vannak. Egy olyan helyet képzelünk el és azon dolgozunk egész héten a pedagóguskollégákkal, védőnőkkel, óvópedagógusokkal, rendőrkolleginával és pszichológusokkal közösen, hogy erre a helyre, ha valaki belép, akkor a kapuőr tájékoztatni tudja arról, hova tud fordulni, milyen ellátást kaphat, mi az, amire jogosult, hogyan tud segítséget kérni –  mondta hírportálunknak Hal Melinda klinikai pszichológus, aki az Ergo civil szervezet felkérésére trénerként vesz részt a programban.

Baja, Hal Melinda, tréning
Hal Melinda, klinikai szakpszichológus, közgazdász
Fotó: Márton Anna

Az áldozatsegítésben az agresszorok kezelése kulcskérdés

A programot bemutató eseményen elhangzott: akik már a segítő szakmában dolgoznak, azok tudják, akkora a probléma, hogy minden második magyar gyermek évente legalább egyszer zaklatás áldozata. Ez lehet online zaklatás vagy személyes, fizikai bántalmazás vagy szexuális természetű. Nagyon fontos foglalkozni ezzel a témával, hiszen tudják, hogy, aki áldozat, az általában megfélemlített, nem mer szólni, nem mer segítséget kérni egy felnőttől, vagy kifejezetten szoros függelmi kapcsolatban van az agresszorral.

A pályázatban olyan módszereket gyűjtenek, amelyeket mindenki tud majd alkalmazni, nem redukálódik le a különböző szakemberekre. Nem kizárólag az oktatási térben jelenhet meg, hanem a szociális szférában is ott lehet a pszichológiai mentálhigiénés gondozás.

– Kifejezett hangsúlyt szeretnénk fektetni az agresszorok kezelésére, úgy gondoljuk, hogy a mediáció jó lesz ,mint kulcsmódszer az áldozatsegítésben –  jelentette ki Hal Melinda.

Baja, Hal Melinda, tréning
Fotó: Márton Anna

Az iskolákkal való kapcsolatfelvétel a nulladik lépés minden esetben

–  Az intézményeknek is kell segíteniük abban minket, hogy megteremtsék a hátterét annak, hogy egy gyermek hova tud fordulni. Különböző korban különböző ellátásra van szükség. Segítenünk kell, ez fontos, de nem mindig ugyanúgy. Egy kicsi gyermeket a családján keresztül fogunk elsődlegesen elérni, egy serdülő gyermek viszont épp a kortársakon keresztül kér többször segítséget, illetve az online tér kihívásaival eltérően foglalkozunk más és más korokban. Az áldozatsegítés rendkívül komplex dolog, de ugyanakkor az intézményeket is szeretnénk bevonni és azokat a segítő hálózatokat, a civil szektort és a kormányzatot is, hogy segítsék az áldozatsegítés ügyét – fogalmazott Hal Melinda.

Fontosak a határon túli kapcsolatok 

Ékes Ilona, az Ergo Európai Regionális Szervezet elnöke hírportálunknak hangsúlyozta: a szervezet 15 éve működik. Jelmondatuk: felelősséggel a jövőért. Az első áldozatokkal foglalkozó nagyobb projektjük –  a Nyitott szemmel az ifjúság védelmében – a gyermekprostitúcióról szólt, a megelőzéséről, az áldozatok segítésről.

–  Az évek folyamán kiteljesedett a program. Egyebek mellett fenntartói voltunk az áldozatsegítő központoknak. Nagyon jó kollégák, egyesületi tagok jöttek, akikkel ezt a pályázatot is el tudtuk indítani. Nagyon fontosnak tartjuk a határon túli kapcsolatainkat. A Vajdasági Pedagógus Szervezettel már 20 éves kapcsolatunk van. Nagyon jól alakult, hogy ők Bajához közel vannak. Kitűnő helyet találtunk a megvalósításra –  fogalmazott Ékes Ilona.

Az elnöknő hangsúlyozta az együtt gondolkodás fontosságát is. Tájékoztatófüzetet is terveznek megjelentetni a témában a jó gyakorlatokról, amellyel tovább tudják segíteni a szakembereket és nem csak őket.

Értő fülekre és szemekre van szükség

A pályázat bűnmegelőzési programját Kós Judit ismertette a jelenlévőkkel:. Mint mondta, tagadhatatlan hogy kéz a kézben jár az áldozatvédelem, az áldozatsegítés a megelőzéssel.

–  Ahhoz hogy egy áldozatot felismerjünk és tudjuk segíteni abban, hogy ne történjen meg egy másodlagos viktimizáció, ahhoz mindenképpen be kell avatkozni. Ehhez kellenek a segítő szakemberek, az értő fülek és szemek, akik észre veszik, hogy hol van a baj. Mert nagyon sok baj láthatatlan. Egy iskolai vagy bármilyen oktatási közegben, ahol több gyerek van együtt, hamarabb észrevehető, ha ilyen jellegű történések vannak, olyan megtorlások, amiknek áldozatul eshetnek gyermekek. De tudjuk, hogy jelen van a különféle bántalmazás és az áldozatok sokasága a családon belül. Ezt sokkal nehezebb észre venni. Mi már csak a következményeivel találkozunk, és ezeken keresztül kell tudni nekünk felismerni, hogy mi történik otthon a családban vagy mi nem történik. Mi az az ok, ami miatt egy gyerek vagy felnőtt bántalmazott a családban. Ezt sokféle módon tanulni kell. Közel kell menni a helyzetekhez. Igazából erre teszünk egy erőteljes kísérletet –  fogalmazott Kós Judit.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában