Dunapataj

2024.07.27. 20:34

Százakat vonzott a XIV. Szelidi Halászléfőző Fesztivál – galériával

Immár tizennegyedik éve, hogy Dunapataj-Szeliden július utolsó szombatján halfőző fesztivált rendeznek. A versenyszerű főzés ezúttal is abban különbözött más halas rendezvényektől, hogy itt a kóstolást követően a finomabbnál finomabb halászlevekből egészen a késő esti órákig bárki vásárolhatott. A huszonhárom versenybe szállt csapat teljesítményét látva nyugodt szívvel állíthatjuk: a szervezők és a versenyzők mindent megtettek, hogy egy újabb emlékezetes rendezvénnyel színesítsék az idei szelidi nyarat.

Zsiga Ferenc

– A szelidi vállalkozók mellett Dunapataj Nagyközség Önkormányzata, a Dunapatajért Egyesület is a támogatók között van, például a főzőhelyekhez a helyhatóság biztosította a sátrakat és az értékes díjakat. Már a csapatok lakóhelyének földrajzi elhelyezkedése is figyelemre méltó, hiszen a helyi nagyágyúk mellett, olyan a halászléjükről híres településekről jöttek főzőcsapatok, mint Szeged, Mohács és Baja, de még felsorolni is sok lenne, honnan érkeztek a halászléfőzés tudományának avatott mesterei, hogy összemérjék tudásukat – mondta el Váradi Gyula főszervező.

XIV. Szelidi Halászléfőző Fesztivál
Első helyezést ért el Jagicza Gábor és csapata
Fotó: Zsiga Ferenc

Bévárdi Ádám helyi vállalkozó, az egyik díjazott csapat főzőmestere úgy vélekedett, hogy a kalocsai járásban a szelidi halászléfő fesztiválnál aligha van jobb alkalom arra, hogy a főzés örömét az összefogás és az összetartozás, a barátság élménye egészítse ki. – Idén is úgy 25-30 főre főztünk és üljük körbe az asztalokat. A társaság legfiatalabb tagja kettő, a legidősebbek pedig, akiktől a Duna menti halászléfőzés tudományát elsajátítottuk, a hatvan pluszos korosztályhoz tartoznak – számolt Bévárdi Ádám.

Mint megtapasztaltuk, a halászléfőző fesztiválok törzsfőzői, állandó csapatai és a köréjük gyűlt társaságok ezúttal sem maradtak távol, de azért újak is akadtak. Ott volt a bajai halászléfőző versenyek többszörös első helyezettje, Gyurkity István, továbbá az egyre ígéretesebb főzőformáját mutató többi állandó résztvevő: a Sziráki Szilárd cégtulajdonos és Kovács Miklós cégtulajdonos, kamionos terepralis alkotta duó, a kalocsai IT Pizzeria, a Trófea Étterem, a Szittyótéri Flick-Flack Étterem, de még hosszú a sor, hiszen huszonhárom csapat gyújtott a bográcsok alá. 

A benevezett csapatok mellett a kitelepült éttermeknél az esti órákig mindenkinek jutott a finom halászléből, a hódítóan méretes és szaftos sült halakból és minden olyan halételből, ami még a legigényesebb vendégek elismerését is kivívta. Az ételkínálat a halászlé mellett halpörköltből, rántott halakból, de még tengeri herkentyűkből is állt, nem beszélve a megannyi házi süteményről és a melléjük felszolgált jobbnál jobb borokról. 

Nem is volt könnyű feladata a Benke Csaba, Kovács János, Sánta Gábor (Szancsó) alkotta zsűrinek, akiknek a munkáját a főszervező Váradi Gyula segítette.  A halászléfőző verseny zsűrije munkájában több mint tíz éve résztvevő kalocsai Kovács János ezt az alkalmat ragadta meg arra, hogy visszaemlékezzen az első fesztiválra.

– Tizennégy éve kérésemre Dunapataj messze földön híres főzőasszonya, Szivi néni (Király Ferencné) töltötte be a zsűri elnöki tisztét, aki már akkor megjósolta: „Ha így folytatjátok, megél ez a fesztivál még vagy 100 évet. A Duna menti emberek szeretik, mindig szeretni fogják a jó halászlevet, halételeket, a jó társaságot és a vendégséget. Ugyan Szivi néni már az égieknek főzi a halászlevet, az utánozhatatlan töltött káposztáját, de a Duna menti kultikus ételről, a halászléről szóló jóslata beigazolódni látszik – mondta a zsűri elnöke. 

Első helyezett lett a kalocsai Jagicza Gábor és csapata, második helyen a Borozó-ja csapat végzett, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a dunapataji Rántáségetők csapat léphetett fel. A negyedik helyezést Sziráki Sziklárd és Kovács Miklós filézett pontyhalászléje érdemelte ki. Különdíjban részesült Gyurkity István Bajáról, Zakovszki Gábor Kecelről, a serleges különdíjat pedig a Pécsi Tudományegyetem Művészettudományi Karának csapata vihette haza.

Benke Csaba, a Szabadtűzi Lovagrend, egyben a zsűri tagja a díjak kiosztásánál azt hangsúlyozta: általánosságban valamennyi csapatot elismerés illeti, így a részvételért mindenkinek díszes emléklapot adtak. Akik éremmel a nyakukban távoztak, vagy különdíjban részesültek, azok a Duna menti halászlének azt a tradicionális, mindenféle adalékanyagtól mentes változatát főzték, aminek a híre a mai napig a mai és az ezt megelőző a versengéseket is megalapozta. 

A végig kitűnő hangulatú XIV. Szelidi Halászléfőző Fesztivál az élőzenés Szittyótéri utcabállal zárult.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában