Jelölés

2024.07.15. 13:40

Kiskunsági Nemzeti Park: több mint 300 gólyafióka kapott gyűrűt a gólyavédelem jegyében

Az idei évben is sikeresen lezajlott a fehér gólyák látványgyűrűzése, amely során 303 gólyafióka kapott jelölést. A több mint 2100 érdeklődő előtt zajló gólyavédelmi programot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) önkéntesei és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai végeztek Bács-Kiskun vármegyében és Szegeden. Az MVM Démász Áramhálózati Kft. emelőkosaras autóval és villanyszerelők aktív segítségével járult hozzá a népszerű gólyavédelmi programhoz – írja a knp.hu.

Vizi Zalán

Az MME önkéntesei és a nemzetipark-igazgatóságok munkatársai minden évben felmérik a gólyafészkeket, valamint az illetékes áramszolgáltatók segítségével az ország több területén elvégzik a fiókák gyűrűzését. 

gólya, gyűrűzés, MME, Kiskunsági Nemzeti Park
A fehér gólya fiókák június közepére érik el azt a fejlettségi kort, amikor gyűrűvel megjelölhetők
Fotó: Schneider Viktor / Forrás: knp.hu

A fiókák egyedi azonosítóval ellátott színes gyűrűt kapnak, amelyen akkora a jelölés, hogy messzebbről is leolvasható távcső segítségével. Erre azért van szükség, mert a madarak így vonulás közben és telelőterületen is befogás nélkül azonosíthatók lesznek. Bács-Kiskun vármegyében 31 településen, 97 fészekben 298 fiókát, valamint Szegeden két fészekben öt fiókát sikerült megjelölni – írja honlapján a knp.hu. 

A fehér gólya fiókák június közepére érik el azt a fejlettségi kort, amikor gyűrűvel megjelölhetők. Ebben az időszakban akkorák, hogy a lábuk már nem vastagodik tovább, így nem áll fenn az a veszély, hogy a gyűrű később elszorítaná. Ha egy fészekben mégis túl kicsik lennének a fiókák, akkor ők nem kapnak jelölést.

A látványgyűrűzések június 10-én és 11-én Bácsalmáson és környékén kezdődtek. A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai 13 településen, 36 fészket látogattak meg, amelyekben 108 fiókát találtak, ezekből 100 fiókát sikerült meggyűrűzni. Két fészekben jelölésre még nem alkalmas méretű fiókák voltak, így ezekre nem került jelölőgyűrű, valamint akadt egy olyan fészek, ahol meghiúsult a költés. Érdekesség, hogy Garán egy ötfiókás gólyalakot találtak a szakembereket.

A meghirdetett helyszíneken összesen 794 érdeklődő szemlélte a gyűrűzéseket. Az eseményeken többségében óvodás és iskolás gyerekek vettek részt, akik nem csak élménnyel, de sok új információval is gazdagabban térhettek haza – tudatta a Kiskunsági Nemzeti Park honlapján. 

Június 12-én Kalocsán és környékén folytatódott a gyűrűzés. Itt hét településen, Kalocsán, Homokmégyen, Öregcsertőn, Kecelen, Hajóson, Miskén és Drágszélen összesen 13 fészekben 26 fiókára került gyűrű. Kalocsán és környékén már 13 éves hagyománya van a júniusi gólyagyűrűzésnek, idén is mintegy 200 felnőtt és gyerek tekintette meg, hogyan kerül gyűrű a kisgólyák lábára.

gólya, gyűrűzés, MME, Kiskunsági Nemzeti Park
Az érdeklődők sokasága Kalocsán
Fotó: Agócs Péter

– A fiókák fejlettsége több esetben mutatott különbséget fészkenként, de jellemzően jó kondícióban lévő kisgólyákat találtunk. Érdekesség, hogy Hajós településen az egyik fészeknél a fiókát nevelő pár egyik tagja is gyűrűs volt, amely 2021-ben kapott gyűrűt Kecel településen – mondta Agócs Péter természetvédelmi őrkerület-vezető.

Június 14-én Bugacon és környékén szervezték meg a látványgyűrűzést.

– A meghirdetett helyszínekre több, mint 196 érdeklődő látogatott el június 14-én. Alsómonostor, Bugac és Jakabszállás településeken a hét felkeresett fészekben összesen 38 fióka kapott jelölést – adta tájékoztatásul Varga Péter és Schneider Viktor, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai. 

Június 14-én Kiskőrös és Akasztón is gyűrűztünk gólyafiókákat.

– Összesen 12 fészket látogattunk meg, ahol 43 fióka kapott egyedi jelölést. Akasztón egy gólya színes gyűrűjét is sikerült azonosítani, amely Szlovákiában kapta a jelölését – mondta el Kirtyán Tamás, az MME önkéntese.

A következő alkalomra június 15-én került sor Ladánybenén, Kunpeszéren, Kunszentmiklóson Kunadacson és Szabadszálláson. Ezeken a településeken összesen 45 fiókát gyűrűztek meg. Mint írják, a térségben meglehetősen sikeres költési eredményeket tapasztaltak, hiszen a fészkenkénti fiókaátlag 4,1 volt. A rendezvényen 461 érdeklődő vett részt. 

gólya, gyűrűzés, MME, Kiskunsági Nemzeti Park
A kunadacsi Szent Margit Katolikus Általános Iskola diákjai és pedagógusai is megtekintették a gólyafiókák gyűrűzését
Fotó: Soós Bence / Forrás: knp.hu

A június 19-én szervezett programokon Dunapatajon és Szakmáron összesen 109 fő látogatott el a gólyafiókák gyűrűzésére, köztük több óvodás csoport. Itt 28 fiókát jelöltek a Kiskunsági Nemzeti Park kollégái. A rendhagyó, szemléletformáló programsorozatra Dunatetétlenen és Hartán is kíváncsiak voltak június 20-án. Ezen településeken öt fészeben történt gyűrűzés, csaknem 130 érdeklődő jelenlétében.

A sikeres programok a megvalósítása az MVM Démász munkatársainak, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bács-Kiskun vármegyei Helyi Csoportjának és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak köszönhető.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában