2024.07.30. 10:12
Darázsölyvfiókát mentettek meg Tiszaalpárnál
Egyedül lévő, még pelyhes ragadózómadár-fiókát találtak az elmúlt napokban Tiszaalpár külterületénél, a lakott területtől másfél kilométerre az út mellett. Kiderült, darázsölyv fiókáról van szó, akit a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata a Szegedi Vadasparkba szállított. Az állat jól van.
Miután megtalálták a kis fiókát, látva, hogy egyedül van, ráadásul a közelében dolmányos varjak is tartózkodtak, a helyi lakosok magukhoz vették, és eljuttatták Popper Zsolt halőrhöz, aki azonnal értesítette a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatát – olvasható a knp.hu oldalon.
A szakemberek megállapították, hogy darázsölyv fiókáról van szó, a fészkét azonban nem sikerült megtalálni, pedig könnyen fel lehetne ismerni, mivel lombos ágakkal béleli, amit más madarak ritkán tesznek meg – írta honlapján a Kiskunsági Nemzeti Park. A szakemberek nem tudták kideríteni az okát annak, hogy a mintegy háromhetes fióka hogyan került ki a fészkéből, de szerencsére külsérelmi nyom nem volt rajta. Úgy döntöttek, hogy a Szegedi Vadasparkba szállítják megfigyelésre.
A Szegedi Vadaspark ezután arról tájékoztatta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságát, hogy a kis fióka jól van, egészséges, táplálását megoldották, szépen cseperedik.
Mint írják, a darázsölyv (Pernis apivorus) hasonlít az egerészölyvre, de annál nyúlánkabb. Ahogy a neve is mutatja táplálékspecialista, elsősorban darazsakkal, méhekkel és azok lárváival táplálkozik. Csőre és szeme körül apró, pikkelyszerű tollak védik a fullánkoktól. Hazánkban kisszámú fészkelő, a telet Afrika trópusi területein tölti. Nagy kiterjedésű erdőkben fészkel, főleg hegy- és dombvidéken, a Duna–Tisza közi síkvidéki erdőkben és a nagyobb folyókat kísérő ligeterdőkben csak kisebb számban. Májusi nászrepülése idején lehet a leggyakrabban és legkönnyebben megfigyelni, mivel ilyenkor jellegzetesen „tapsol”, vagyis felül összecsapja szárnyait, ami látványos, közelről akár hallható is.
A darázsölyv európai- és világállománya csökkenőben van. A faj megőrzése szempontjából kiemelkedően fontos az erdei tisztások, erdőközeli gyepterületek megőrzése, jó természetes állapotban tartása, és azokon a vegyszerhasználat mellőzése – tudatta a knp.hu.