2024.05.11. 19:19
Év emlékhelye díjat nyert a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum – galériával
A Városalapítók Napja keretében egy különleges elismerést kapott Kiskőrös. A Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum nyerte el a Nemzeti Örökség Intézete által alapított Év emlékhelye díjat, amelyet az Emlékhelyek napjának nyitórendezvényén szombaton Kiskőrösön adták át.
Kiskőrös a születésnapján egy különleges ajándékkal lett gazdagabb. Az Emlékhelyek napjának nyitórendezvényén, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum nyerte el az Év emlékhelye-díjat.
Ezt az elismerést Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója adta át. Előtte azonban felidézte, hogy az Emlékhelyek napja rendezvénysorozatot kilenc éve szervezik meg, az Év emlékhelye díjat pedig öt éve alapították azzal a céllal, hogy a legaktívabb, az emlékhely státuszukat leginkább kiaknázó emlékhelyeket elismerje. Mint hangsúlyozta, a kiskőrösi pályázat egyik legnagyobb erőssége az volt, hogy „nemcsak egy egyszeri impulzusként használta fel a Petőfi-bicentenáriumot, és nemcsak a megépült új terek és infrastruktúra által került az ország homlokterébe, hanem ezt a folyamatot ugyanazzal a lendülettel folytatják tovább, és nemcsak helyben”. Kapcsolódnak más emlékhelyekhez is, országszerte számos programon vesznek részt – fogalmazott a főigazgató.
Majd átadta a szót Zsigmond Attilának, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökhelyettesének. A vendég kiemelte, hogy az ajánlásuk alapján a magyar kormány által adományozott, történelmi emlékhely címet mára hatvan, a nemzeti történelmünk kiemelkedő alakjai és meghatározó eseményei szempontjából kiemelkedő jelentőségű hazai helyszín viselheti büszkén. Szólt arról is, hogy Kiskőrösön 2022 októberében avatták fel a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum történelmi emlékhellyé nyilvánítását jelző sztélét.
Az emlékhely hitvallásával mindenki egyet ért
Majd Dunai Mónika országgyűlési képviselő, az Országgyűlés kulturális bizottságának alelnöke, az Év emlékhelye díj bíráló bizottságának is gratulált az elismeréshez. Mint mondta az idén tizenegy – négy nemzeti és hét történelmi – emlékhely pályázott. Dunai Mónika hangsúlyozta: mindenki egyetért a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum történelmi emlékhely hitvallásával, amely szerint „minden magyar embernek el kell jönnie Kiskőrösre, és a kultúrára való nevelést a gyermekeknél kell kezdeni”.
Aktív élet zajlik a Petőfi-múzeumban
A bírálat során áttekintették valamennyi emlékhely egész éves programját, különös tekintettel az Emlékhelyek napjának megünneplésére. A nyertes pályázónak, a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumnak a Petőfi-emlékévben ötvennél több rendezvénye valósult meg, miközben több mint 41 ezer látogatót fogadott az intézmény. Új állandó kiállításokat hoztak létre és számos innovatív fejlesztést valósítottak meg, kiadványokat készítettek, amelyek révén „minden korosztály játékosan, illetve szórakozva tud művelődni, tanulni és örök érvényű élményeket szerezni” – fogalmazott.
Felidézte, hogy az elmúlt évben közel 600 látogatócsoportot, illetve több mint 500 diákcsoportot fogadtak és 153 múzeumpedagógiai foglalkozást tartottak, a látogatóközpontban pedig 13 ezernél is többen élhették át János vitéz történetét.
Domonyi László, a város polgármestere elmondta: az elődeik 1861-ben márványtáblával jelölték meg, majd később látogathatóvá tették Petőfi Sándor szülőházát. Magánadományokból felállították a legelső köztéri Petőfi-szobrot, és tartalmas rendezvényekkel adóztak a költőóriásnak.
Most rajtunk van a sor – fogalmazott, hozzátéve: igazodva a modern időkhöz az emlékkiállítás és a kultuszéltetés olyan új formáit keresik, amelyek mindenkihez eljuttatják Petőfi Sándor költeményeit, gondolatait és világlátását. A díjátadót követően helytörténész vezetésével a látogatók felkereshették a Petrovics család kiskőrösi tartózkodásának helyszíneit. A polgármester után dr. Filus Erika, a múzeum igazgatója a meghatódottságtól elcsukló hangon köszönte meg az elismerést. Mint mondta, ez a kollégái és a kiskőrösi közönség, közösség munkájának szóló elismerés is egyben.
Az Év emlékhelye-díjat kapta meg Kiskőrös
Fotók: Barta Zsolt