2024.03.20. 21:13
Víz és béke a XXI. században: a jövőt boncolgatták Baján – galériával
Víz világnapi rendezvényt tartottak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karán. A nemzetközi világnap idei jelmondata „Víz a békéért”, melyről Prof. Dr Szöllősi-Nagy András, a vízügyi konfliktuskezelés nemzetközileg is elismert szakértője beszélt előadásában. Vajon lesz-e elég víz a következő 100 évben? – tette fel a kérdést a szakember.
Dr. Bíró Tibor dékán megnyitóbeszédében örömmel számolt be arról, hogy a február közepén meghirdetett Víz Világnapi Online Vetélkedőre közel 230 középiskolás diák jelentkezett, ez is azt jelenti, hogy nagy az érdeklődés a vízgazdálkodás iránt. Két híres nemzetközi professzor is részt vett az eseményen: Prof. Dr. Szöllősi-Nagy András PhD, DSc és Prof. Jovan Despotovic, a Belgrádi Egyetem professzora.
Dr. Bíró Tibor dékán köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a víz világnapja különösen fontos a Víztudományi Kar számára, hiszen Szöllősi-Nagy Andrást a „víz nagykövetének” is nevezhetjük, aki nem mellesleg a Víztudományi Kar egyetemi tanára, az MTA doktora, számos külföldi egyetemen volt vendégprofesszor. Húsz évig az UNESCO Nemzetközi Hidrológiai Programjának titkára Párizsban, tíz évig az UNESCO Természettudományi Szektorának főigazgató-helyettese, öt évig volt rektora az UNESCO egyetemének Hollandiában. Ezt követően tért haza Magyarországra, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez, majd a Víztudományi Kar megalakulásával a kar állományához csatlakozott. Jelenleg az UNESCO CHAIR Tanácsadó testületének tagja.
A Föld vízkészletének kevesebb mint három százaléka édesvíz, és ennek is csak tizede vehető közvetlenül igénybe – hangzott el az eseményen.
A rendezvényen részt vett Virág Tibor, a Bajai Szakképzési Centrum kancellárja és Hajdók Róbert, a Szent László ÁMK intézményvezetője. A felvételi rendszer jelentősen megváltozott – jelentette be dr. Bíró Tibor, mint mondta, az intézmények saját hatáskörébe utalják a felvételiztetést. A jogorvoslat is a karon lesz a felvételi eljárás során. Plus pontszámokat adhatnak bizonyos teljesítményekért.
– Mi bizony bevettük a felvételi szabályzatunkba, hogy aki a víz világnapi rendezvénysorozat keretében meghirdetett online szakmai vetélkedőn első, második vagy harmadik helyezést ér el, az intézményi pontokat szerez, melyekről hivatalos igazolást állítunk ki és a 2025. évi felvételi eljárásban többletpontként számolhatja el.
Mi nagyon komolyan vesszük a versenyt, és úgy látszik, hogy a középiskolások is, amit nagyon helyesnek tartok
– fogalmazott a dékán. A továbbiakban hangsúlyozta, hogy azt szeretnék, ha minél többen választanák a vízgazdálkodást tanulmányaiknak, hiszen bajban van a világ a víz tekintetében, ez nem kérdéses, és ennek tökéletes szakértője Szőllősi Nagy András. Arra buzdított mindenkit, hogy ahogy lehetősége adódik, ismerje meg minél jobban a vízgazdálkodást, az intézmény adottságait. Mindenkinek ajánlja, hogy legyen vízügyes, hiszen a legszebb szakma, ugyanakkor kihívásokat is tartogat a jövőben.
– Nagyon sok mérnöki kihívás adódik a vízgazdálkodás területén, aki a jövő szakmáját akarja választani magának, az nyugodtan gondolkodjon a vízgazdálkodásban, mérnöknek pedig jó lenni. Társadalmilag elismert szakma, és ez így volt már a múlt században, vagy azelőtt is – mondta dr. Bíró Tibor.
Prof. Dr. Szöllősi-Nagy András előadásában felhívta a figyelmet a vízkonfliktus potenciáljára, ami mindenkit elgondolkodtathat. A kiváló tudós olyan árvízi előrejelzési módszert dolgozott ki, amit a mai napig is használnak a világban.
A Víz a békéért mondatot kiegészítette vagy megfordította, és feltette a kérdést: háború a vízért? A víz világnapi esemény témája a víz és béke volt, a tudós azt boncolgatta, hogy vajon lesz-e elég víz a következendő 100 évben. A klímaváltozás legnagyobb részt a vízről szól – jelentette ki a professzor.
– A klímaváltozás hatásainak körülbelül 80 százaléka vízzel, vízen keresztül és víz által manifesztálódik. Észre kell vegyük azt, hogy nem lehet a skálákat egymástól szétválasztani. A globális folyamatok, a klíma, a hidrológiai folyamatok peremfeltételei lokálisak, és a lokálisoknak globális peremfeltételei vannak. Együtt kell kezelni. Eddig nem voltak meg erre a módszereink, sem az adatfeldolgozás, sem a modellezést illetően. Eddig attól szenvedtünk, hogy nagyon kevés adat van, ez most megváltozott, pont az ellenkezőjétől szenvedünk. Nagyon sok az adat – fogalmazott a tudós. A továbbiakban megemlítette, hogy a globális konfliktusoknak lokálisan jelentkező konfliktusa van.
Megemlítette egyebek mellett Cochabamba, Bolívia példáját, amikor egy nagy európai vízellátó magánosította a város vízellátását. A víz ára négyszeresére emelkedett, a víz minősége nem változott, de a szegény lakosság, akik a favellákban laktak, nem tudták kifizetni. Gyerekek haltak éhen és szomjan. Ezt követően volt egy olyan városi forradalom, amire nem volt példa előtte.
A Víz Világnapja rendezvény Baján
Fotók: Márton AnnaSzőllősi Nagy András emlékeztetett arra, hogy Iránban olyan szárazság volt négy évvel ezelőtt, hogy a farmereknek nem volt vizük, a tározókból a gazdagok nem adtak vizet. A farmerek elindultak és lövöldözni kezdtek.
– Ez egy olyan láncreakciót indított el, aminek a hatása beláthatatlan. De nem kell messzire menni, elég Kelet-Szlovákia, Magyarország, Románia közösségeibe ellátogatni, ahol elképesztő körülmények vannak. Ahelyett, hogy vízzel látnánk el őket, szűkítőket teszünk fel. Olyan társadalmi vetületei vannak, hogy nagyon meg kell gondolni, hogy lehet orvosolni – jelentette ki Szőllősi Nagy András.
A víz világnapja minden év március 22-én megtartott esemény. Az ENSZ-közgyűlés az 1992-es dublini környezetvédelmi világkonferencia javaslatára döntött a víz világnapja megtartásáról.
Az esemény célja ráirányítani a figyelmet a mindenki számára elérhető víz fontosságára, valamint az édesvízkészletek veszélyeztetettségére.