2023.11.18. 19:36
Asztrofizikus tart előadást a TIT meghívására
A Bács-Kiskun vármegyei TIT a magyar tudomány ünnepe alkalmából november 23-án, csütörtökön 15 órától egy különleges eseménnyel várja az érdeklődőket Kecskeméten, a Tudomány és Művészetek Házában. Kozmikus szirénák és aranybányák – kincsvadászat gravitációs hullámokkal címmel dr. Raffai Péter asztrofizikus tart előadást.
Fotó: shutterstock.com / illusztráció
A rendezvény üléselnöke: Dr. Kraszkó Károly a Bács-Kiskun Vármegyei TIT elnöke. Köszöntőt mond Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere.
A beszédet követően dr. Raffai Péter asztrofizikus, a budapesti ELTE Fizikai és Csillagászati Intézet adjunktusa Kozmikus szirénák és aranybányák – kincsvadászat gravitációs hullámokkal címmel tartja meg előadását.
Dr. Raffai Péter, asztrofizikus a gravitációs hullámok és a kozmológia szakértője. 2004 óta a gravitációs hullámokra épült csillagászat egyik első magyarországi művelője. 2007-től tagja a LIGO-Virgo Collaboration nemzetközi kutatói együttműködésnek, amely a gravitációs hullámok 2015-ben történt első észlelését és az ezt két évvel később elismerő fizikai Nobel-díjat is jegyzi. Kutatásaiban gravitációshullám-források modellezésével, a gravitációshullám-detektorok adatainak kiértékelésével, és a kozmológia nyitott kérdéseinek megfejtésével foglalkozik.
Az Egyesült Államokban épült LIGO detektorok 2015-ben elsőként észlelték összeolvadó fekete lyukak egy távoli galaxisból érkező gravitációs hullámait.
A két évvel később fizikai Nobel-díjjal elismert felfedezés Albert Einstein százéves elméletét igazolta, és a csillagászat új ágát indította el. A felfedezésnek az Eötvös Loránd Tudományegye tem LIGO tagcsoportja is részese volt, 2007 óta hozzájárulva a projekt sikereihez.
ALIGO detektorok, Immár az olaszországi Virgo és a japán KAGRA detektorokkal kiegészülve az emberiség új érzékszerveivé váltak.
A megfigyeléseikből tudtuk meg azt is, hogy a földi aranykészlet egykor a Naprendszer közelében összeütközött neutroncsillagok maradványa.
Asztrofizikusként és az ELTE LIGO-tagcsoportjának alapítójaként előadásában a gravitációs hullámokra épült csillagászat eddigi eredményeit és várható jövőjét tekinti át, bemutatva a magyar részvételt is mindebben.