2023.06.14. 17:22
A Mesi csendeskönyvek alkotója volt a félegyházi Betűbölcsi vendége – galériával
Mesi csendeskönyveit ismerhették meg a gyerekek és szüleik kedden a félegyházi könyvtár Betűbölcsijében. Hogy mitől csendesek Herczeg Emese kézműves alkotásai? Az gyorsan kiderült, hiszen egyből elvarázsolta és lecsendesítette a legaktívabb kisgyermeket is. De nemcsak Emese csendeskönyvei, hanem az általa készített matatózsákok, címkerongyok, függődíszek és mágnespecák is rabul ejtették a gyerekeket, ezáltal a szülőket is.
Mesi csendeskönyvei egyből elvarázsolták és lecsendesítették a legaktívabb kisgyermeket is
Fotó: Vajda Piroska
A Petőfi Sándor Városi Könyvtár Gyermekbirodalmában minden kedden Betűbölcsibe várják a babákat és a mamákat. A bababarát foglalkozások nemcsak közösségi élményt kínálnak, hanem mindig új gyermekneveléssel kapcsolatos információkkal is szolgálnak. Miden alkalommal előadót is hívnak a szervezők, legutóbb Herczeg Emese közgazdásztanárt, a Mesi csendeskönyvei vállalkozás megálmodóját ismerhette meg a közönség.
Megtudhatták, hogy Emese 2018-ban, keresztfiának készítette el az első csendeskönyvet. Mint mondta, mivel elvesztek a játékboltok kínálatában és nem találtak igazán személyre szóló ajándékot a játékrengetegben, elhatározta, hogy saját kezűleg készít ajándékot. Rövid kutatás után talált rá az interneten a csendeskönyvre, ami rögtön megtetszett Emesének. Már az első könyv nagyon jól sikerült, így újabb alkotások kerültek ki a keze alól.
A közönség az is megtudhatta, hogy csendeskönyvei személyre szólóan készülnek, kézzel és géppel filcből vagy textilből varrja a könyvecskéket a gyerekek kezébe való méretben. A szülők elképzelése alapján, a gyermek igényeihez alkalmazkodva névre szólóan készíti el a játékokat.
Herczeg Emese csendeskönyvei Kiskunfélegyházán
Fotók: Vajda PiroskaHerczeg Emese azt is elmesélte, hogy autodidakta módon tanult meg varrni, saját ötletei, kreativitása alapján alkotja meg a könyveket, melyek a gyerekek életkori sajátosságokhoz alkalmazkodva a játék útján tanítják a kicsiket.
Arról is beszélt, hogy a csendeskönyvek megszületésének történetre az 1800-as évek végéig nyúlik vissza és az úgynevezett Montessori-módszeren alapulnak. Az olasz orvos, pedagógus és pszichológus, Mária Montessori a gyermekek tiszteletét helyezte előtérbe. Azt vallotta, hogy a gyerekek önállóan, tapasztalás útján tanulnak. Ezt a szolgálják a csendeskönyvek is, amelyek megfigyelése, nézegetése, rendezgetése közben ösztönösen fejlődik a gyerekek finommotorikus képessége.
Herczeg Emese előadásából az is kiderült, hogy több mint száz féle oldalt készít, ezekből válogathatnak a szülők. Ezek az oldalak nagyon színesek, egyediek és ami a legnagyobb előnyük, hogy valóban csendesek, nem villognak, nem csörömpölnek.
Emese filcből készült könyvei nyolc oldalasak, minden oldal valamilyen kis feladatot tartalmaz. Található benne például formapárosító, kirakó is, de megjeleníti a hétköznapi élethez szorosan kapcsolódó témákat, mint a mosást, a főzést, a szerszámokat vagy a járműveket. Sokan kérik, hogy legyen benne a család házi kedvence, kutyusa vagy cicája. De volt, aki a család kedves nyaralóhelyét, Balatonfenyves megjelenítését kérte.
Herczeg Emese tanári munkája mellett készíti a csendeskönyveket, de jelenleg minden percét tizenegy hónapos kislánya, Liza köti le. Mivel számára a könyvek készítése jelenti a feltöltődést, szeretne mihamarabb újra varrógép mellé ülni. Kislánya nagyon sok ötletet ad, amiket szeretne újabb könyvekben megjeleníteni. Emese azt is elmondta, hogy a csendeskönyvek mellett igény merült fel más fajta, kézműves játékokra is, amiket a kisebbek is használni tudnak. Így született meg például a matatózsák, a címkerongyi, a függődíszek, a mágnespecák, vagy a tépőzáras matatófal ötlete is.