2023.05.14. 16:27
Több százan kísérték a látványos vízi karavánt Baján – galériával
Nepomuki Szent Jánosról, a hajósok és vízimolnárok védőszentjéről emlékeztek meg szombaton Baján, ahol a szemerkélő, majd szakadó eső ellenére is rengetegen vettek részt az eseményen.
A védőszent szobrát ismét a vállukra vették a szoborvivők, de a szélsőséges időjárási körülmények miatt, az eredeti programtól eltérően, nem a Szentháromság téren felállított színpadhoz vitték, hanem Baja történelmi belvárosába, a Szent Imre térre
Fotó: Pozsgai Ákos
A Nepomuki Szent Jánosról elnevezett városrész polgárainak kezdeményezésére néhány évtizede élesztették újjá a szép hagyományt, a Jánoska-eresztést. A Szent János kápolnában tartott mise utáni körmenetet követően az esti órákban, a szentjánosiak a vállukon vitték a virágokkal feldíszített védőszent szobrát a Duna belváros felé kanyarodó ága, a Sugovica partjára. Ott egy díszesen kivilágított hajóra tették, ahonnan zeneszóval, lampionos világítással csónakok, ladikok, kajakok és kenuk kíséretében indultak el a város központja felé. A Sugovica két partján több százan kísérték gyalog a lassan haladó vízi karavánt, amely a Halászpartra érkezett be, ahol a szakadó eső ellenére szintén nagyon sokan várták a menetet.
A védőszent szobrát ismét a vállukra vették a szoborvivők, de a szélsőséges időjárási körülmények miatt, az eredeti programtól eltérően, nem a Szentháromság téren felállított színpadhoz vitték, hanem Baja történelmi belvárosába, a Szent Imre térre, ahol a Belvárosi Szent Péter és Szent Pál-templomban helyezték el.
Több százan kísérték a vízi karavánt Baján
Fotók: Pozsgai ÁkosA Szentháromság téren eközben népzenei és néptánc gála zajlott, utána az Iszkába zenekar adott koncertet, majd Nyirati Klára, Baja polgármestere köszöntötte a téren összegyűlteket. A Jánoska-eresztés ünnepének történetéről beszélt, elmondta, hogy az ünnepet május 16-a közelébe eső szombaton tartják és Nepomuki Szent Jánosról kapta a nevét, aki egy prágai pap és a királyné gyóntatója volt. – 1383. május 16-án Vencel cseh király, miután különféle kínzásokkal sem tudta tőle a gyónási titkot kicsikarni, megkötöztette és száját széthasítva a Prágán átfolyó Moldvába (Vltava) dobatta. A város népe ezen az éjszakán csodát látott: tündöklő csillagok úsztak a Moldva vizén. A vízenjárók, akiknek a foglalkozása a vízhez kötődött, mint például a vízimolnárok, hajósok, halászok, dereglyések, csónakosok, Nepomuki Szent Jánost patrónusukká, védőszentjükké választották – idézte fel a védőszent legendáját a város vezetője.
A Szentháromság téren a védőszent tiszteletére a késő éjszakába nyúlóan tervezett népünnepély a szakadó eső miatt ugyan elmaradt, de Hajdú Miklós alpolgármester még csapra verte a Koch Borászat fahordóját, a karakteres abernet Ssuvignon vörösborból jutott mindenkinek, aki meg akarta kóstolni. A legkitartóbbak még maradtak egy darabig a téren, majd a környező szórakozóhelyek teraszaira húzódtak be, ahol még sokáig szólt népzene.