2023.03.30. 14:05
Szobrot emelne a kitelepítés emlékére a kecskeméti Német Nemzetiségi Önkormányzat
A Német Nemzetiségi Önkormányzat képviseletében Neuendorf Sebastian Jörgné elnök kereste meg a kecskeméti önkormányzatot, hogy egy műalkotást szeretnének elhelyezni a Czollner téren a magyarországi németek kitelepítésének emlékére.
A csütörtöki közgyűlésen a képviselő-testület egyhangúlag elfogadta az előterjesztést
Fotó: Horváth Péter
A magyarországi németek kitelepítése 1946-48 között történt, amikor 185 ezer német nemzetiségű ember volt kénytelen elhagyni Magyarországot. Az emlékmű a II. világháborút követően a hazai németek kollektív bűnösségen alapuló kitelepítésével érintett családoknak állítani emléket. A köztéri alkotás elhelyezését pályázati forrásból szeretnék megvalósítani. Az út menti keresztek felújítására kiírt pályázatot bonyolító Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. azonban nem támogatta az absztrakt műalkotás tervét, így újratervezés vált szükségessé, immáron a pályázati kiírással összhangban.
A kereszt emlékmű tervezésére Keserű Balázs építészmérnököt kérték fel.
A tervezett fakereszt egy beton térkő podeszten helyezkedne el, mely fakereszt tövében két darab felirattal ellátott gránit követ helyeznének el. A fakereszt (melyen az 1946−1948 évszám látható) mintegy kettévágja az alul elhelyezkedő gránittömböt, ezzel szimbolizálja a kecskeméti német nemzetiségiek életének megtöretését. Mindazonáltal össze is köti a kőtömböket, melyeknek így szimbolikusan erősebbé és jelentősebbé válik az összetartozásuk. Fontos részei a kompozíciónak a feliratos gránit betétkövek, melyek a beton térbukolati kövek között helyezkednek el. A köveken található feliratok azt a kilenc település nevét tartalmazzák, ahová Bács-Kiskun vármegyéből német nemzetiségű magyarokat elhurcoltak.
A járda felőli tömbön a német felirat, a másik oldalon annak magyar megfelelője lenne olvasható: ,,Állíttatta a kecskeméti Német Nemzetiségi Önkormányzat 2023-ban a német nemzetiségek 1946−1948 közötti kitelepítésének mementójaként."
A német felirat felett egy ragasztott 15 centiméter átmérőjű bronz emlékérem egy kitelepített családot ábrázolna. A köztéri alkotás a Német Nemzetiségi Önkormányzat tulajdonában marad, és a későbbiekben az esetleges javítást, karbantartást és renoválását is vállalják.
A képviselő-testület egyhangúlag elfogadta az előterjesztést.