2023.02.26. 14:49
Agresszívan terjed a kaktusz az Alföldön
Mostanra nagyobb kaktusztelepek alakultak ki az Alföldon, az invazív növényfajta magyarországi megjelenése nem új keletű, szakemberek szerint terjedésük valószínűleg az éghajlatváltozásnak is köszönhető.
A képen: Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem ökológusa
Fotó: Pozsgai Ákos
– A nagyobb baj az, hogy ezek a kaktuszok az aszályokat kevésbé tűrő őshonos növények kárára foglalnak el egyre nagyobb területeket Magyarországon. Abból a körülbelül hat-hét kaktuszfajból, ami nálunk a vadonban megtalálható, Kiskunhalas környékén a heverő medvetalpkaktusszal találkozhatunk elsősorban – mondja Kiss Tamás, a kiskunhalasi székhelyű Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület alelnöke.
Rámutatott, hogy a hazánkban leginkább terjedő kaktusz észak-amerikai faj, azon belül is kifejezetten a rideg, száraz élőhelyekhez kötődik, egészen Kanada déli részéig megtalálható.
– Alapvetően nem a klímaváltozás miatt szaporodnak nálunk ezek a kaktuszok, hanem az emberi felelőtlenség miatt, ugyanakkor a klímaváltozás is kedvez a terjedésének.
– fűzte hozzá.
Egy évvel ezelőtt Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem ökológusa indított el egy csoportot a közösségi médiában Kaktuszok a természetben címmel, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a jelenségre és, hogy minél több információ eljusson hozzá. Az elmúlt másfél-két évtized alatt csak néhány adat állt a kutatók rendelkezésére, mióta a közösségi adatgyűjtés folyik, jelenleg már száznál is több előfordulási helyről tudni Magyarországon.
– Jelenleg nálunk még nincs baj, de vannak országok, ahol ezek a fügekaktuszok, már komoly károkat okoznak, nemcsak a helyi őshonos növényektől veszi el az életteret, hanem a köréjük kialakult rovaroktól, ökoszisztémától is, amely hosszabb idő alatt elvehetik a helyet a legeltetéstől, nagyobb földterületek használatát akadályozzák, ezért védekezni kell – emelte ki a környezetvédelmi szakember.