2022.07.22. 19:22
Erdélyben koncertezett a Kalocsai Ifjúsági Fúvószenekar
Két év után először léptek fel külföldön a kalocsai fúvósok.
Székelykeresztúron a Petőfi-szobor lábánál adtak köztéri koncertet. Fotó: Kalocsai Fúvószenekar
A világjárvány hatásai még a közelmúltban is éreztették hatásukat a Kalocsai Ifjúsági Fúvószenekar életében, akiknek csak a nyár első felében kezdett el megtelni a programnaptár, elsősorban régióbeli és magyarországi koncertekkel. A csapat korábban külföldön is rendszeresen fellépett, így nagyon várták, hogy megtörjön a jég egy júliusi erdélyi túrával. Beszámolójuk szerint hatalmas élmény volt ismét határon túlra vinni a repertoárt, ráadásul rögtön két koncertre kaptak felkérést.
– Romániában, Erdélyben voltunk. Ide mindenképpen szerettünk volna visszatérni, mert az első alkalommal remek túránk volt. Azóta is az egyik legjobbként emlékszünk rá – idézte fel Betlenné Dajkó Ágnes karnagy.
– Két koncertet adtunk: az egyiket a parajdi sóbányában, ahol szintén jártunk már, de feltétlenül szerettünk volna újra részesülni abból a páratlan élményből, amit ez a helyszín jelent – tette hozzá. Megjegyezte:
itt lényegében spontán koncertet adtak, hiszen amikor a turisták meglátták a hangszereket és a kottatartókat, rögtön köréjük gyűltek, hogy a páratlan akusztikájú bányában élvezzék a „big band” játékát.
A másik koncertjükre Kalocsa romániai testvérvárosában, Székelykeresztúron kerítettek sort: itt a hozzájuk hasonló felállású történelmi csapat, az 1895-ben alapított Polgári Fúvószenekar meghívásának eleget téve játszottak a főtéren, a Szabadság útja melletti Petőfi-szobor lábánál.
Betlenné Dajkó Ágnes felidézte: a vendéglátókat annyira magával ragadta a hangulat, hogy az utolsó néhány darab erejéig beültek a kalocsaiak közé egy közös örömzenélésre.
Az ifjúsági zenekar külföldi útjai jellemzően nemcsak fellépésekről szólnak, ilyenkor kihasználják az alkalmat, hogy a fiatal tagoknak egyfajta tanulmányi kirándulásként bemutathassák a hazai kötődésű erdélyi helyszíneket. A karnagy elmondása szerint ezúttal a gótikus-reneszánsz stílusú Vajdahunyad várában, a tektonikus eredetű Békás-szorosban, a Csíki Sörgyárban, a Medve-tónál jártak, majd hazafelé megálltak a Tordai-hasadéknál is. A tartalmas, látványos út egyben olyan csapatépítő tréning is, amire időről időre nagy szüksége van a zenekarnak, pláne két olyan év után, amikor alig tudtak találkozni és közösen próbálni – jegyezte meg.