2022.03.30. 15:41
Helytörténetből jeleskedtek a kecskeméti diákok
A Refisek nyerték az idei Kecskemét Város Polgára Leszek című helytörténeti versenyt. A Béke Iskola nagy múltú megméretésének döntőjében ezúttal is hat csapat mérte össze tudását.
Hat csapat jutott döntőbe. Fotó: Bús Csaba
A 27. alkalommal meghirdetett Kecskemét Város Polgára Leszek című helytörténeti verseny októberben vette kezdetét. A három írásos előforduló után kedden tartották meg a döntőt, melynek a szervező Béke Általános Iskola tornaterme adott helyet. A megméretésen 6-7. osztályos csapatok indulnak, ebben a tanévben 10 iskola 19 csapata nevezett be.
Az idei versenyév mottója: „Századok szárnyán vagy, ahogy Tamási Áron írja: Az ember a szíve mélyén örökké oda való, ahol született.” Az első fordulóban a Kecskeméti olimpikonok – olimpiatörténet és hírességeink kerültek a feladatok fókuszába. A második fordulóban Kecskemét szívében – 125 éves Katona József Színházhoz és a Városházához kötődő feladatok voltak. A harmadik fordulóban pedig Talpra magyar! – a 200 éve született Petőfi Sándorra emlékeztek meg.
A verseny keretében hagyományosan képzőművészeti fordulóra is vártak alkotásokat, mely a vetélkedő egyik témaköréhez, Petőfi költészetéhez kapcsolódott.
A döntő zsűrije: Székelyné Kőrösi Ilona muzeológus, történész, a zsűri elnöke, Császár Cirillné tanár, a verseny kitalálója, dr. Sárközy István tanár, nyugalmazott alpolgármester, Tóth Lászlóné, a Belvárosi Zrínyi Ilona Általános Iskola intézményvezető volt.
A döntőt Aradi Imre színművész éneke nyitotta meg, majd Schmidtné Báló Ágnes, a Béke Iskola tagintézmény-vezető köszöntötte a megjelenteket. Zsámboki Anna tankerületi igazgató biztató szavakkal indította útjára az izgalmas megmérettetést. Kiemelte: a Béke Iskola mindig is törekedett a hagyományok ápolására, az értékek megmentésére. Ez a verseny is jól illeszkedik ebbe a sorba, 27 éves múltra tekint vissza.
A döntő kilenc feladatból állt. A következő eredmény született. Első lett a Református Általános Iskola csapata. Másodikként végzett az Arany János Általános Iskola csapata, majd a sorban követte a Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola, Magyar Ilona Általános Iskola csapata, végül pedig az 5-6. helyen zártak a Bányai Júlia Gimnázium csapatai.
A művészeti vetélkedő eredményét a verseny előtt hirdették ki, az alkotásokból kiállítást is bemutattak.
Helytörténetből jeleskedtek
Fotók: Bús Csaba
Az 5. évfolyamon: 1. helyezett lett Orbán Luca Petra (Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola), díjazott Végh Zsófia (II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola)
A 6. évfolyamon: 1. helyezést ért el megosztva Bíró Ágota (Arany János Általános Iskola) és Lovas Viola (Magyar llona Általános Iskola). 2. helyezést szerzett megosztva: Cseh Jázmin (Arany János Általános Iskola) és Virágh Dóra Dorina (Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola). 3. helyezést ért el megosztva Birizdó Laura (Kecskeméti Református Általános Iskola) és Simola Szófia (Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola). Díjazott lett Bálint Noel (Mátyás Király Általános Iskola) és Váradi Luca (Magyar Ilona Általános Iskola).
A 7. évfolyamon első lett Garajszki Kira (II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola), második Szász Brigitta (II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola) Díjazott: Gyenes Zsuzsanna (Bányai Júlia Gimnázium). A 8. évfolyamon Bosnyák Virág bizonyult a legjobbnak (Arany János Általános Iskola), míg második helyezést ért el Lefor Luca (Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola).