2022.02.03. 16:31
Húsipari szakmatörténeti kiállítás nyílt a kiskunfélegyházi könyvtárban
Mészárszék a könyvtárban címmel nyílt húsipari szakmatörténeti kiállítás a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban csütörtökön a Középiskolások hete programsorozat részeként.
A Középiskolások hete programsorozat részeként nyílt meg a tárlat
Forrás: Vajda Piroska
A tárlatot a Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskola rendezte, a gyűjteményben látható eszközöket Donát Ambrus hentes és mészáros mester ajándékozta az iskolának – mondta el a megnyitón Rózsa Pál, iskolaigazgató.
Köszöntőjében hangsúlyozta, a kiállítás egyben a Mezgés Farsangi Disznótor társrendezvénye, beharangozója is. Február 19-én, szombaton ugyanis ismét megrendezik a mezgés, farsangi disznótort a városközpontban. A hagyományőrző eseményen az iskola húsipari tanulói mutatják be szakmai tudásukat népszerűsítve ezzel szakmájukat.
Nagy szükség van a hentes szakma népszerűsítésére, mert folyamatosan csökken az utánpótlás. Harminc éve még háromszor ennyi, vagyis kilencven diák végzett hentesként a Mezgében
– hangsúlyozta Rózsa Pál. Az igazgató a csökkenés okát többek között abban látja, hogy a továbbtanulás előtt álló diákok nem ismerik a szakma szépségeit, sokan azt gondolják, hogy ez szalag melletti tömegmunka. Azért szervezzük a hagyományőrző disznótort is, hogy megmutassuk a szakma sokoldalúságát – érvelt az igazgató.
Húsipari kiállítás nyílt Kiskunfélegyházán
Fotók: Vajda PiroskaPetrovits István egykori mészárszéke
A kiállítás megnyitóján Rózsa Pál azt is elmondta, nem véletlenül választották a Hattyúházat kiállításuk helyszínéül, hiszen a könyvtárnak otthont adó épület egykor mészárszék volt. A klasszicista stílusban felépült gyönyörű vendégfogadó, benne a mészárszékekkel – árkádos folyosóival, párkányos oszlopaival, kissé előreugró homlokzatával, rajta a fehér hattyút ábrázoló kocsmacégérrel, amiről az épületet 1820-ban elnevezték – a város főterének dísze. A Hattyúház történetét Petőfi családjának Félegyházához kapcsolódó emlékei teszik irodalomtörténetileg jelentőssé. Petőfi apja az 1820-ban felépült Hattyúház első bérlői közé tartozott. 1822-től mint bérlőtárs, az 1824-30. években pedig mint egyedüli árendátor bérelte az épületben elhelyezett két mészárszéket. A könyvtár 1953 januárjában került a nagy múltú Hattyúház helyiségébe. 1957. június 9-én dr. Mezősi Károly Petőfi-kutató javaslatára felvette fel a könyvtár Petőfi Sándor nevét.