2022.01.25. 13:55
Csatajelenetet ábrázoló diorámát készítenek Szabadszálláson
Második világháborús csatajelenetet ábrázoló diorámát készítenek a szabadszállási Honvéd Nyugdíjas Klub égisze alatt működő ifjúsági makettszakkör tagjai.
Dorogi Kálmán, a makettszakkör vezetője Fotó: Gulyás Sándor
A kétméterszer kétméteres életkép bemutatóját májusra tervezik.
– A makettezés rendkívül nagy odafigyelést, precizitást igénylő foglalatosság, amely fejleszti a problémamegoldó képességet, türelemre, kitartásra nevel. Ezek ismeretében született meg bennem hat esztendővel ezelőtt, az általános iskolás diákokból álló szabadszállási makettszakkör létrehozásának gondolata. A kezdeményezés gyorsan kinőtte magát, egy évre rá már a nagyközönség is megtekinthette fiataljainak munkáit – mesélt a kezdetekről Dorogi Kálmán.
A készleteik hamar elfogytak, így a szakkörvezető a makettkészítők közösségétől kért és kapott segítséget. A felhívás közzététele után egymást követően érkeztek a felajánlások határainkon belülről, de még Németországból is hozott makettet a posta. Az elkészült munkákat kiállítás keretében mutathatták be a gyermekek a nagyközönségnek, illetve háziverseny keretében mérették meg makettjeiket.
– A pandémiás időszak kicsit visszavetette a szakkört, hosszabb szünet után októberben indultak újra a rendszeres foglalkozásaink. Az adományozók jóvoltából a kényszerszünet ideje alatt a szakkör készletei olyannyira felszaporodtak, hogy akár három esztendőre is elegendőek lesznek. Karácsony előtt a futárszolgálat munkatársa meg is jegyezte, hogy szerinte az országban nincs már olyan makettező, aki ne küldött volna valamit a szabadszállási gyermekek számára – tette hozzá nevetve a szakkörvezető.
Makettet készítenek
Fotók: Gulyás SándorA megszokott tevékenység mellett az idei esztendő elején egy nagyobb, látványosabb munkába fogott bele a csapat. A második világháborús csatajelenetet ábrázoló dioráma májusra készül el.
– A kétméterszer kétméteres dioráma egy orosz és német összecsapást mutat be, ami időben az 1944 év őszére tehető. A terepasztalra épületek és mintegy húsz harcjármű kerül. A diaráma egyik fele mocsaras, míg a másik havas tájat jelenít meg – mondta el Dorogi Kálmán.