2021.10.04. 07:00
Élmezőnyben végeztek a miklósi lovasok a Köböre és Etnosport Kupán
Eredményesen szerepeltek a kunszentmiklósi Iloncsuk Szabadcsapat Egyesület lovasai a Szentendrei-szigeten lévő Tahitótfaluban megrendezett III. Köböre és Etnosport Kupán. A négytagú csapat az előkelő harmadik helyet vívta ki magának a férfias küzdelemben.
Kunszentmiklósi kökpár csapat Kunszentmiklós Bács-Kiskun Megye Petőfi Népe Haga Zsuzsa 2021/09/14
Fotó: Haga Zsuzsa
A kunszentmiklósi Iloncsuk Szabadcsapat három éve alakította meg négytagú köbörecsapatát, vezetőjük, Vass Gergő biztatására.
– Az ősi nomád játékkal 2016–2017-ben ismerkedtem meg és tanultam meg annak sok csínját-bínját. Négy éve Kazahsztánban, a magyar csapat tagjaként adtam számot tudásomról. Sikeremen felbuzdulva többen jelezték, hogy maguk is megpróbálkoznának ezzel az emberpróbáló, nagy bátorságot igénylő ősi sportággal. A csapat gyorsan összeállt, azóta állandó résztvevői vagyunk az országos versenyeknek – mondta el lapunk érdeklődésére Vass Gergő, az Iloncsuk Szabadcsapat Egyesület vezetője.
A négytagú csapat először Szántódpusztán, az első hazai versenyen bizonyította rátermettségét. Bemutatkozásuk olyan jól sikerült, hogy két tagjuk, Vass Gergő és Puskás Gyula meghívást kapott a magyar válogatottba. Tavaly az Eurázsiai Összefogásért Alapítvány és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat szervezésében megrendezésre kerülő Kökpár Diplomata Kupán, majd idén Tahitótfaluban csillogtatták meg a kun virtust.
– Az idei verseny is kemény erőpróbának bizonyult, ahol méltóképpen tudtunk helytállni a nálunk sokkal összeszokottabb csapatokkal szemben. A magyar törzsi területekről, Erdélyből, Észak-Magyarországról, a Nagy- és Kiskunságból érkezett vetélytársaink meg is jegyezték, hogy a legküzdelmesebb mérkőzést velünk vívták, mert nem adtuk olcsón a bőrt – emelte ki a kunszentmiklósi hagyományőrző.
A lovasok emberpróbáló és talán leglátványosabb sportja a köböre (más néven kökpár) komoly felkészültséget, odafigyelést és egész embert igényel.
– A versenyzők mindegyike szenzációs személyiség volt, kiváló lovaikkal, akik gazdáikkal mondhatni összeforrva vették át a küzdelem hevét. A köböre lényegében olyan, mint a lovasrögbi, de itt jóval nagyobb a kockázat.
A játékban azok a képességek hangsúlyosak, melyek előnyt jelentenek a közelharc esetén.
Ez pedig a fizikai erőnlét, a kitartás, a lóval való tökéletes összhang, a taktikai érzék és a jó csapatszellem. Mi magunk kis termetű csődörökön lovagolunk. A szívós jószágok képesek alkalmazkodni a harcban és együttműködni velünk – fogalmazott Vass Gergő.
A négyfős csapat tagjai voltak Horák Zsolt Kötöny, Vajda Viktor Apaj, Bereczki Ákos Betyár és Vass Gergő Marek nyergében.
A köböre a lovasok értékmérője
– A játék lényege, hogy a lovasoknak a földre helyezett, a fejétől és lábszáraitól megfosztott kecske tetemét helyettesítő, közel harminc kilogrammos figurát kell a kijelölt helyre juttatniuk. Két csapat játszik egymás ellen, csapatonként öt, de legalább három lovassal. Amelyik csapatnak többször sikerül a bőrzsákot célba vinni, az a győztes – vázolta a köböre szabályait Vass Gergő.