2021.04.17. 11:30
Kézzel dolgoznak a kecskeméti szelektív válogatótelepen
Kecskemét-Kisfáiban működik a DTKH Nonprofit Kft. szelektív válogatótelepe, ahová Kecskemét és környéke sárga zsákokban kihelyezett szelektív hulladéka kerül. Bemutatjuk a szelektív hulladék útját, a válogatótelep munkáját és a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos tudnivalókat.
A futószalagon érkező hulladékot egyenként válogatják
Fotó: Bús Csaba
Nem oszlik sok szakaszra a szelektív hulladék útja, amíg a háztartásoktól elér a végállomásig – tudtuk meg Ravasz István telepvezetőtől.
– Az ingatlanok elé kihelyezett sárga zsákok begyűjtését követően kerülnek a 2400 négyzetméteren elterülő válogatóüzembe, ahol a beérkezett hulladékot helytakarékossági okokból bálázzuk. Ezután kerül a válogatókabinba, ahol összesen 18 kolléga anyag szerint kézzel és egyenként válogatja külön a futószalagról a hulladékot
– mondta a telepvezető és hozzátette, hogy a járványidőszakban felváltva járnak dolgozni a válogató munkatársai.
– A válogatást követően típusonként ismét lebálázzuk a szelektív hulladékot, és a hulladékhasznosító partnerek elszállítják, ezeket újrahasznosítják, vagyis ismét termék lesz belőlük – foglalta össze a szelektív útját Ravasz István, hozzátéve, hogy szelektív gyűjtés értelme éppen ez, vagyis a hulladékok végleges lerakásának csökkentése és az újrahasznosítás, ami jelentősen környezetkímélőbb az új alapanyagok gyártásánál.
Évi 36 ezer tonna beérkező szelektív hulladék fogadására van engedélyük, de nem használják ki ezt a kapacitást, még úgy sem, hogy érezhetően megnőtt a hulladékmennyiség, mióta otthon vannak az emberek. A szelektív gyűjtőautók előre megadott járatterv szerint, a közzétett szállítási napon érkeznek és szállítják el az ingatlanok elé kihelyezett sárga zsákokat, bennük a szelektív csomagolási hulladékkal.
A csomagolási szót hangsúlyozza Ravasz István, mert a szelektív hulladékgyűjtés ezek kiválogatásáról szól.
– A lakossági gyűjtésben javulás érezhető a kezdetekhez képest – mondta a telepvezető és elárulta, hogy mit lehet szelektíven gyűjteni és hogyan tehetjük azt jól: papír, műanyag és fém csomagolási hulladékok kerülhetnek a sárga zsákokba. A papírból például a kartondoboz, hullámpapír, élelmiszerek és kozmetikumok papírdobozai, színes és fekete-fehér újság, prospektus, szórólap, irodai papír vagy füzet az, ami újrahasznosításra leválogatható a papírgyűjtőben. Ravasz István hangsúlyozta, hogy csak a tiszta papír hasznosítható újra, például a zsíros pizzásdobozt, hiába kartonból készült, a kommunális hulladék közé kell dobni.
Lehetőleg a műanyagot is öblítsük ki és tapossuk laposra, mert a levegő nagyon sok helyet foglal. Újrahasznosítható a színes és a víztiszta PET-palack, az üdítős- és ásványvizeskupak, a kozmetikai és tisztítószerek flakonjai, mint például a samponos vagy a mosószeres flakon, a reklámszatyor, a nylonzacskó, a fóliák, a joghurtos- és tejfölösdobozok.
Az újrahasznosítható italos fém- és kartondobozok közé tartozik a fém üdítős-, energiaitalos és sörösdoboz, a tej és üdítők dobozai vagy a konzervdoboz.
A telepvezető hangsúlyozta, hogy nem muszáj tökéletesen elmosni az egyes műanyag és a fémcsomagolást, de annyira mindenképpen, hogy a tartalma ne szennyezze be a többi, zsákba helyezett hulladékot, mert akkor azok már többé nem lesznek újrahasznosíthatók.
Sokak ellenérve a szelektív hulladékgyűjtéssel szemben, hogy azt úgyis összeöntik és minden egy helyre kerül. Ravasz István ezt a tévhitet eloszlatva kifejtette, hogy a szelektív hulladékot külön járművel gyűjtik össze és sosem öntik össze kommunális hulladékkal.
Azon pedig nem érdemes megbotránkozni, hogy összeöntik a különböző szelektív hulladékot. Hiszen itt jön képbe a Kisfáiban található válogatómű, ahol a beérkezett és a szállíthatóság miatt bálázott hulladékot egy futószalagon úgynevezett anyagfrakciókra válogatják. A különböző csomagolási anyagokat egyrészt gazdaságossági szempontok miatt gyűjtik együttesen, másrészt a korábban kihelyezett gyűjtőszigeteken sem valósult meg a fajtánkénti gyűjtés és akkor is szükség volt a válogatásra. Ez is közrejátszott abban, hogy sok helyen megszüntették a szelektív szigeteket.
A telepvezető elmondta, hogy mi nem kerülhet a sárga zsákba: – A fentieken kívül minden hulladéknak a kommunális edénybe kell kerülnie – mutatott rá Ravasz István, hozzátéve, hogy ha mégis ilyen hulladék került a zsákba, nincs ok aggodalomra, mert a leválogatóban elkülönítik és a kommunális hulladékok között tovább kezelik.