2021.01.27. 09:17
Petőfi Sándorra emlékeztek Pál napján Kecskeméten
Petőfi Sándor költő több szálon is kötődött Kecskeméthez. A hírös városban írt versei közül a legkorábbit 1843. január 25-én keltezte, mely a Pálnapkor címet kapta.
Fotó: Sebestyén Hajnalka
Petőfi Sándor kecskeméti kapcsolataira, élményeire és ezen a napon írt versére emlékezve hétfőn – a járványügyi szabályok szigorú betartásával – rövid megemlékezést és koszorúzást tartottak.
A Katona József Emlékház, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Bács-Kiskun Megyei Tagozata, a Honismereti Egyesület helyi csoportja, a kecskeméti Hírös Agóra Ifjúsági Otthon munkatársai és az irodalombarátok minden évben január 25-én méltó és színvonalas műsor keretében idézik meg a költő életét a helyi Petőfi-kultusz jegyében. Erre a nagyszabású megemlékezésre idén nem adatott meg a lehetőség, csak szűk körű, rövid megemlékezéssel elevenítették fel a nagy magyar költő munkásságát.
Székelyné Kőrösi Ilona történész, a honismereti egyesület elnöke elmondta: Petőfi 1843. január 25-én írta meg a Pálnapkor című versét. Ekkor már néhány hete Kecskeméten tartózkodott, mint a Székesfehérvárról érkezett Szabó József-féle vándorszínész-társulat tagja. Az egykori kecskeméti Gazdasági Gőzmalom helyén állt Király Sándor kávéháza, étterme és fogadója. A Malom Center homlokzatán található emléktábla szövege is megemlíti, hogy 1833-tól 1868-ig itt volt a vándortársulatok otthona, és „itt álmodozott Petőfi Sándor 1842-3 telén mint vándorszinész örök dicsőségről”.
A három hónapos kecskeméti időszakról és az itteni életkörülményekről a kortársak, a színésztársak és az életrajzírók elsősorban azt emelték ki, hogy sorstársaival együtt Petőfi is nélkülözött, hideg padlásszobában lakott és életre szóló élményeket szerzett a színésznyomorból.
A Pálnapkor című verse – kandalló, jó meleg, menyecskék és víg barátok említésével – másfajta élményekről tanúskodik. Mi ihlette a verset? A szálak Jókaihoz és a Gyenes családhoz vezetnek. Jókai Mór Petőfi korábbi iskolatársa és egyik legjobb barátja, 1842-től a kecskeméti református főiskola diákja volt. Szállásadója Gyenes Mihály volt, baráti társaságához tartozott Gyenes Pali, aki nemcsak főiskolai diáktársa, hanem szobatársa is volt. Petőfi rövid időn belül megismerkedett Jókai diáktársaival, így Gyenes Palival is. Eleget tett a Gyenes család meghívásának is, amelyről Jókai megemlékezett Kecskemétről szóló visszaemlékezéseiben. A Pálnapkor című vers ihletője a Gyenes-házban tartott névnapi összejövetel lehetett.
Kecskeméten, a Jókai utcában, Gyenes Mihály egykori házának helyén emléktábla jelzi, hogy 1842–44-ben itt lakott Jókai Mór. Biztosan állíthatjuk, hogy ez a hely „Petőfi lába nyomát” is őrzi, és 1843. január 25-én szó szerint is melengető élmények részese lehetett a korabeli Kecskemét egyik jeles családjának otthonában.