2020.12.06. 07:00
Nem marad el az ebédosztás Kecskeméten
Idén sem marad el a kecskeméti jótékonysági karácsonyi ebédosztás. A főtér helyett azonban a Wojtyla Barátság Központ népkonyhájának ajtajából vihető el ételesben a meleg ebéd. Kilenc napon át alkalmanként 300 rászorulót vendégelnek meg.
Farkas P. József és kollégái már elkészítették a mikuláscsomagokat
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Sebestyén Hajnalka
A népkonyhaként is működő Wojtyla Barátság Központ mindennapjait is megnehezíti a járványhelyzet. A rosszban azonban megjelent a jó is, hiszen meglepő módon
nőtt a támogatók köre.
A helyzetükről Farkas P. József alapító-igazgató adott tájékoztatást.
– Sajnos Magyarországon a hátrányos helyzetű csoportok segítését többen félreértik. A hangsúly a hiten kell hogy legyen, mely az igazságosságban, egyenlőségben és szeretetben nem választóvonalként jelenik meg, hanem úgy, mint ami összeköti az embereket. Jó példa erre intézményünk,
a kecskeméti Wojtyla Barátság Központ, amely 15 éve sikerrel működik,
és az év mind a 365 napján segíti a rászorulókat meleg ebéddel, adományokkal, lelki útravalókkal és jó szóval – hangsúlyozta Farkas P. József, majd részletezte munkájuk fő vonalát, mely most, advent idején felerősödik.
– Munkatársaimmal, önkénteseinkkel és több száz támogatónkkal karöltve együttesen valljuk: nem az a feladatunk, hogy megítéljük a hozzánk segítségért folyamodókat vagy csupán élelmet adjunk nekik, sorsközösséget kell szerveznünk belőlük. Ettől az évtől nagyon féltünk, hiszen a járványhelyzet miatt a mi munkánkat is át kellett szervezni. Azt azonban örömmel láttuk, hónapról hónapra többen érezték fontosnak, hogy segítsék munkánkat. Magánemberek és vállalkozók egyaránt kerestek és keresnek minket, hogy miben tudnának segíteni a nehéz sorsú embereken.
A járványhelyzet erősen hatott sokak érzelmi világára, nőtt a közösségi segítségnyújtás fontossága,
felhívta a figyelmet mások megsegítésére. Többen névtelenül utaltak pénzt, vagy hoztak terményeket, adományokat. Nemcsak most, karácsonyhoz közeledvén, hanem egész évben. Ez azért is nagyon fontos a számunkra, hiszen mi az év minden napján segítünk, nem csak az ünnepek idején – jegyezte meg.
Advent első hetét zárjuk, a civil szervezetnél is megkezdődött az ünnepi adományok gyűjtése, valamint a megemlékezések szervezése, az egészségügyi előírások betartásával.
A napi ebédosztás már hetek óta az épület ajtajában történik. A 120 gondozott a lelki útravalókat is az épület előtt állva hallgathatja meg. Szombaton – a gyerekek örömére – megtartják Szent Miklós emléknapját.
A támogatók jóvoltából sok-sok mikuláscsomag készült.
A felnőttek pedig megtekinthetik a Barátok templomának egyik szent ereklyéjét.
December 13-án, Luca napján a Wojtyla Ház hölgygondozottjai közül kiválasztják a „nép szószólóját”, aki közvetít a sorsközösség és a népkonyha vezetői között.
December 24-én hagyományosan kezdetét veszi a karácsonyi ebédosztás, mely kilenc napon át, január 1-jéig tart. Mindennap 300 rászorulót fogadnak.
– Minden évben a város főterén felállított sátorban vendégeljük meg a szegényeket egy tál melegétellel a támogatók jóvoltából. A helyszín azonban a vírusjárvány miatt változik:
a főtér helyett a Wojtyla Ház főbejáratánál kapják meg az ebédet a rászorultak, hozott ételesben.
Az ebéd mellé édességek és jó szó is jár. A tervek szerint – a hagyományokat követve – szenteste napján Lezsák Sándor, az országgyűlés alelnöke köszönti a megjelenteket. Az eseménysorozaton – más-más napokon – jelen lesznek Kecskemét város vezetői, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselői is tiszteletüket teszik a Wojtyla Ház előtt, szájmaszkot és ruhaneműket osztva a szegényeknek – egy ismert színművész jelenlétében – mondta végül Farkas P. József.