2020.05.20. 11:30
Ritka madárfajt láttak a kecskeméti reptér mellett
Egy ritka madárfaj, a vörösfejű gébics egy példányát vette észre Bán Noémi és Bogner József hétvégén Kecskeméten, a Nyomáson, sikerült lefotózniuk is.
Vörösfejű gébics Kecskeméten 2020. május 18-án
Forrás: Bán Noémi
Fotó: knp.hu
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága a honlapján számolt be arról, hogy informatikai csoportvezető munkatársuk, Bán Csaba és felesége, Bánné Varga Klára Noémi a tarka pettyeskosbor egy példányára bukkantak a Nyárlőrinci-erdőben, melynek alföldi megjelenései meglehetősen szokatlanok.
A kistermetű, mészkedvelő orchideafaj a sziklagyepeket, karsztbokorerdőket, füves lejtőket kedveli, kiskunsági felbukkanásai ezért kifejezetten említésre méltóak. Bán Csaba és felesége kifejezetten „erősek” a tarka pettyeskosbor megtalálásában, mivel öt évvel ezelőtt szintén ők azonosították a faj egy példányát a kecskeméti Csalánosi-erdőben. Azelőtt csak 1995-ből volt egy adat a tarka pettyeskosborra a Kiskunságból, Miklapuszta északi részéről. 2017-ben Soltvadkert és Bócsa környékén találtak 15 tövet, valamint Miklapuszta déli részén egyet.
Hétvégén a Nemzeti Park munkatársának tizenhat éves lánya, a madarászásért és madárfotózásért rajongó Bán Noémi is szenzációs felfedezést tett Bogner Józseffel: az ifjú hölgy éppen új fényképezőgépét tesztelte a repülőtér melletti Nyomáson, és sikerült egy ritka madárfaj, a vörösfejű gébics egy példányát azonosítaniuk és lefotózniuk.
A vörösfejű gébics rendkívül ritka kóborló, esetenként fészkelő faj hazánkban. Dél-Európában, valamint Közép-Európa néhány területén költ, ezen kívül Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Kis-Ázsiában is megtalálható. Kerüli a zárt erdőket, inkább a sűrű, bokros hegyoldalakat, száraz pusztákat, félsivatagokat kedveli. Úgynevezett vártamadár, azaz egy kiemelkedő pontról lesi rovarzsákmányát, amit leginkább talajon kap el. Rokonaitól, például a nálunk meglehetősen gyakori tövisszúró gébicstől eltérően nem jellemző rá, hogy élelmét tövisekre felszúrva raktározza.
Pár napja egy szintén nagyon ritka faj, az apácahantmadar egy példányát figyelték meg, ugyancsak a Nyomáson – számolt be róla a KNPI.