2020.03.31. 11:30
Az orvos szerint hasznosak a házilag készített maszkok is
A koronavírus-járvány elleni védekezés egyik legtöbbet vitatott kérdése a maszk viselésének szükségességéről szól. Miért segítheti a hatékony védekezést, ha látszólag egészséges ember is maszkot visel? Mire kell figyelni a használatukkor? Egyebek mellett ezekről beszélgettünk dr. Kósa Éva sürgősségi szakorvossal.
A maszk viselése annak helyes használata és a rendszeres kézfertőtlenítés nélkül semmit sem ér
Forrás: Pozsgai Ákos
Fotó: Illusztráció
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenlegi ajánlása szerint egészséges ember csak akkor viseljen maszkot, ha fertőzött vagy gyanús beteget gondoz. Maszkot az viseljen, akinek légúti tünetei vannak, köhög vagy tüsszög. Hangsúlyozzák ugyanakkor, a maszk viselésének akkor van értelme, ha közben rendszeres a kézfertőtlenítés, illetve megfelelően használja a viselője.
Dr. Kósa Éva sürgősségi szakorvos felhívja a figyelmet arra, hogy a témában való állásfoglalást nehezíti, hogy az embereknek valóban hamis biztonságérzetet adhat a maszk használata és hajlamosak lehetnek kevésbé figyelni a higiéniára vagy a helyes használatra. – Összességében mégis azt mondom, szükségesnek érzem a maszk használatát látszólag egészségesek esetén is, amikor emberek közé mennek, mert a Covid-19 már a lappangási időszakban fertőz. De nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg arról, hogy csak akkor van értelme maszkot viselni, ha jól használjuk, illetve betartjuk az óvintézkedéseket, a rendszeres kézmosást és a kellő távolságot egymástól – részletezte.
A maszk helyes használatához a következő lépéseket mindenképp be kell tartani:
– A felvétel előtt mossunk alaposan kezet szappanos meleg vízzel és tisztítsuk meg alkoholos fertőtlenítővel, majd igazítsuk úgy az arcunkra a maszkot, hogy az állunkat és az orrunkat biztosan fedje. Ha merevítővel rendelkezik, akkor pontosan igazítsuk az orrunkra. Levételkor ne érintsük a maszk felszínét, csak a szárait, gumiját. Anélkül dobjuk a kukába – fertőtleníthetőt fertőtlenítő folyadékba –, hogy a felülethez hozzáérnénk. Levétel után pedig ismét mossuk meg a kezünket – mondta dr. Kósa Éva.
A szakorvos véleménye szerint a sebészeti és a varrott maszkok használata mellett szól, hogy a viselőjük orrán és száján kilélegzett páracseppeket felfogja, így az nem kerül a környezetbe vagy más emberekre. Emellett az arcbőrre és közvetlenül a nyálkahártyára nem jut az esetlegesen környezetben lévő vírusrészecskékből, hisz azok a maszk felszínére kerülnek. Hangsúlyozta továbbá, hogy az egyszer használatos sebészeti maszkok mellett nagyon hasznosak lehetnek a házilag készítettek is, de nem mindegy az alkalmazott anyag vastagsága, szálsűrűsége, valamint a fertőtlenítés gyakorisága és hatásossága.
– Vannak ajánlások, amelyek cserélhető betétet javasolnak varrott maszkokba, alkalmasnak találják a kávéfilterpapírhoz hasonló szűrőpapírokat. Anyagminőségre a porszívó zsák anyagához hasonló sűrűségűt kell keresnünk. Ha pedig a varrott maszk átnedvesedik, ajánlatos levenni, fertőtleníteni. Fontosnak tartom, hogy a fertőtlenítés magas hőfokon történjen – 40 Celsius-fok felett szignifikánsan csökken a vírusszám – és kellő ideig tartson. A vasalással még tovább tudjuk fokozni a hatékonyságot – mondta.
Mindennap sterilizálják a maszkokat
Dr. Kósa Éva a sebészeti maszkok hiányának pótlására nagyon ügyes és szép példának tartja a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház gyakorlatát. – Ott varrott, egységes maszkokat használnak a dolgozók. A maszkot a teljes műszak alatt viselik, szabályosan veszik fel és le, majd a sterilizálóba kerülnek, ahol a szakma szabályai szerint fertőtlenítik, így újra használhatók. Természetesen nem a koronavírus-gyanús vagy -fertőzött betegekkel érintkező munkatársak használnak ilyen maszkokat, de a többiek és a betegeik védelmére megfelelőnek érzem – mondta.
Borítóképünk illusztráció!
koronavírus (Bács-Kiskun megye)
- Mutatjuk a friss, kecskeméti szennyvízadatokat
- Mutatjuk a friss, kecskeméti szennyvízadatokat
- Mutatjuk a friss, kecskeméti szennyvízadatokat
- Ennyien születtek és haltak meg Bács-Kiskunban az elmúlt években
- Mutatjuk a friss, kecskeméti szennyvízadatokat