2020.02.09. 07:00
A város kinőtte uszodáját, nagyobbat szeretnének
Nagy öröm, vagy nagy fejfájást okozó lehetőség, esetleg egyszerre mindkettő. Egyelőre ennyi állapítható meg az évek óta napirenden tartott uszoda- és élményfürdő-építésről.
Egykoron nagyobbnak indult, aztán csak 25 méteresre sikeredett, itt kezdte úszópályafutását Hosszú Katinka is
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Kubatovics Tamás
Jelentős összegű támogatások folytak be a város kasszájába a közelmúltban. Köztük több korábbi pályázaton elnyert összeg. Egyebek mellett ezek miatt is módosította a tavalyi költségvetést január végén a képviselő-testület. A legnagyobb tétel az uszoda és élményfürdő fejlesztésére szánt, kis híján 660 millió forint.
Csubákné Besesek Andrea utóbbi kapcsán diplomatikus csomagolásban bocsánatkérésre szólította fel azokat, akik megkérdőjelezték a fejlesztést. – Sokan és sokat dolgoztunk azért az előkészítő munkák során, hogy ez a támogatás megérkezhessen. Nagyon szeretném megköszönni a hivatal munkatársainak – mert évekig dolgoztunk ezen együtt – és Zsigó Róbert államtitkár úrnak, illetve Fercsák Róbert volt polgármesternek úrnak, az ő munkájuk nagyon benne van, hogy idáig eljutottunk – fogalmazott a volt alpolgármester.
Nyirati Klára polgármester szerint köszönettel tartoznak az előző vezetésnek a támogatás elnyeréséért. Most annak a vizsgálata következik, hogy mennyire van létjogosultsága a beruházásnak és mekkora költséggel jár a működtetés. Hatalmas összegről van szó, de a bővítés mellett a fenntartás is az. Szeretném remélni, hogy az uszoda megvalósul majd és nem lesz olyan deficites, amit a város nem bír el.
– Turisztikai vállalkozások köréből érkeztek olyan javaslatok, amelyek érinthetik ezt a projektet. Ezek is bekerülhetnek az előzetes vizsgálódásba. Fontos, hogy ne csak a komplexum felépítésének lehetőségeit, hanem a működtetés körülményeit is alaposan vizsgálják – hangsúlyozta Széll Péter, a városfejlesztési bizottság vezetője. Kovács Csaba képviselő szerint az uszoda létjogosultságát megkérdőjelezni botorság. Hiszen 25 méteres helyett 50 méteres medence lehet, ami nemzetközi versenyek megtartását teszi lehetővé, ezáltal Magyarországnak és Bajának is sok pozitív dolgot hoz.
A 2018-as országgyűlési választás kampányának időszakában jelentette be Zsigó Róbert az uszodabővítés és élményfürdő építésének kormányzati támogatását. Az önkormányzat 2017 februárjában bízta meg a szegedi Hajós Építész Iroda Kft.-t a koncepcióterv elkészítésével, ezért 8,5 millió forintot fizetett az önkormányzat. A két évvel ezelőtti bejelentéskor Fercsák Róbert megközelítőleg 12 milliárd forintos költségekről számolt be, az elképzelés szerint elsőként megépülhet az új, 50 méteres medence, utána kerülne sor a régi elbontására és újjáépítésére, majd harmadik ütemként a szabadtéri élményfürdő valósulna meg a Petőfi-szigeten.
Mennyibe kerül a jelenlegi uszoda működtetése?
A Bajavíz Kft. üzemelteti a Petőfi-szigeti létesítményt, aminek fenntartásában az önkormányzati támogatás a legnagyobb tétel.
Egyszerűen fogalmazva: öt forint bevételből egyet fizet a használó, négyet a városi kassza. A szolgáltató a 2018-as városi támogatással 2019 májusában számolt el. Eszerint az uszoda éves 96 millió forintos árbevételéből 18 millió származik a jegyekből, míg a város működési támogatásként 77 milliót adott át a cégnek. Az uszodai költségek között a személyi költségek adják a kiadások 56%-át, 30% az anyagköltség. A közüzemi díjak között 19,5 millió volt a távhő költsége, az áramszámla pedig 5 millióra rúgott a 18 főt foglakoztató uszodánál. A 2019-es költségvetésben a város 100 millió forintos támogatási összeggel számolt a Bajavíz Kft.-nél, ebből mintegy 10 milliót más feladatra szánt.
Adófizetői oldalról nézve: 2018-ban 125 millió forint volt a gépjárműadó helyben maradó összege, csaknem ugyanekkora tétel a telekadóból befolyt összeg, a magánszemélyek kommunális adójából pedig 212 milliós bevétele keletkezett a városnak.
Nem olcsó mulatság
Pass Ferenc: – Jó lenne egy 50-es, de nem kell 50-es. Legyen egy 25-ös 8-10 pályával, és újuljon meg a jelenlegi, ami szolgálhatná a sportolni vágyókat. Ma ők alig tudnak pályához jutni. Nagyon kéne uszoda, de egy 50 méteresnél a fenntartással még inkább számolni kell, ami nem olcsó mulatság. Viszont sok helyen az uszoda és a jégpálya összetartozik, ami egyik helyen hűt, az a másiknál fűthet. (Részlet a Bajai Spartacus úszószakosztályának vezetőedzőjével készült, a Petőfi Népében január 4-én megjelent interjúból).