2019.11.20. 12:53
Helytörténeti kutatójukra emlékeztek a szabadszállásiak
Tóth Sándor helytörténészre, a város díszpolgárára, a neves Petőfi-kutatóra emlékeztek születésének 95. évfordulója alkalmából Szabadszálláson. A rendezvényt a róla elnevezett helytörténeti gyűjteménynél tartották meg.
Fotó: Fábián Krisztián
–Tóth Sándor tősgyökeres szabadszállási volt, itt végezte el az általános iskolát, érettségi bizonyítványát a kunszentmiklósi református gimnáziumban szerezte meg. A háború után jegyzőgyakornok lett szülővárosában, ekkor kapott megbízást a levéltár rendbetételére. Munka közben érdekes, Petőfi Sándor szüleinek huszonhárom évi itt tartózkodásáról szóló dokumentumokra bukkant. Az írásos anyagok egy része ismeretlennek számított. Tóth Sándor ezt követően kezdte kutatni Szabadszállás történetét. Városunk díszpolgára szabadidejének nagy részét a település múltja feltárásának áldozta, az eredményeket több mint tíz kötetben, füzetecskében összegezte, de a Helytörténeti Gyűjtemény létrehozása is az ő nevéhez fűződik – méltatta Tóth Sándor munkásságát Bencze Ildikó, a település alpolgármestere.
Tóth Sándor tevékenységét nem csak helyben, hanem országos szintes is elismerték. Megkapta többek között a honismereti szövetség emlékérmét, a megyei szövetség oklevelét, 2010-ben pedig a város képviselő-testülete díszpolgári címmel tüntette ki. Nevéhez fűződik a Petőfi és a második világháborús emlékmű, a helytörténeti gyűjtemény létrehozása, valamint a az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataiért megalkotott emléktábla felállítása. A kutatásai közül a legkiemelkedőbb a Petrovics család és Petőfi Sándor Szabadszálláshoz való kötődése. Mindvégig kitartott amellett, hogy Petőfi Sándor, a lánglelkű költőóriás Szabadszálláson látta meg a napvilágot. Meggyőződését hiteles dokumentumokkal támasztotta alá.
Tóth Sándor helytörténészre emlékeztek Szabadszálláson
– Édesapánk felkutatta városunk múltját és azt, hogy honnan jöttünk és hogy kik vagyunk mi Szabadszállásiak. Hagyatékát megőrizni, kultúránkat ápolni, továbbadni mindannyiunk kötelessége – tette hozzá Tóth Sándor, a neves helytörténész fia.
A rendezvény zárásaként a város és a család képviselői helyezték el a megemlékezés virágait a helytörténeti gyűjteménynél lévő emléktáblánál. Verset mondott Pócs Balázs.