2019.11.24. 19:26
Fotókon elevenedik meg a Kádár-korszak
A Jászszentlászlói Faluvédő és Helytörténeti Egyesület nyolc kiállításból álló sorozatának hetedik tárlatán helytörténeti fotókon elevenedik meg a Kádár-korszak a helyi művelődési házban.
Mészáros László egyik kedvenc fotóját mutatja
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Vajda Piroska
A kiállítás arra fókuszál, hogyan töltötték szabadidejüket a jászszentlászlóiak abban a korszakban. Ezeket a képeket azonban bárhol bemutathatnák, hiszen akkoriban szinte minden településen ugyanazok a kikapcsolódási lehetőségek voltak. Olyanok, melyeket nem tiltott, hanem tűrt és támogatott a rendszer – nyilatkozta lapunknak Mészáros László, a helytörténeti egyesület vezetője. Elmondta, több mint tízéves munka eredményeként gyűjtötték össze a tárlaton bemutatott fotókat. Hatalmas kutatómunka eredményeként név szerint is feltüntették a képen látható személyeket, hogy ezáltal még személyesebbé tegyék a kiállítást – tudtuk meg az egyesületi elnöktől.
A tárlatot végignézve úttörőtáborok, akadályversenyek, szakkörök, számháborúzó gyerekek, majális, piknikezés a Rácz-erdőben, tánciskola, szocialista brigádok vetélkedője, lövészet, vadászatok szovjet vendégekkel, irodalmi színpad és mezőgazdasági kiállítások elevenednek meg. A Kádár-rendszer jellemző ünnepei is visszaköszönnek a fotókon. A tárlat kiemelten foglalkozik a sportélet bemutatásával. Üde színfoltja és egyben Jászszentlászló sikersportja volt a rádióklub, amely világbajnokot is kinevelt Provics Ferenc személyében. A klub vezetőjéről, Györök Imréről hamarosan állandó kiállítást is rendez az egyesület – részletezte Mészáros László. A képek jól visszaadják a hétköznapokat is: az utcán bandázó és a Kerek-tóban fürdőző gyerekeket. De a korszakokon átívelő hagyományokat is bemutatja, így például a szüreti felvonulásokat, borversenyeket, a búcsút, szabás-varrás tanfolyamot, a citerásokat és a színjátszókat is.
A kiállítássorozat keretében helyi alkotók is bemutatkoztak. Megismerhette a közönség Sütő Lajos fafaragványait, a néhai Kis Ferenc gobelinalkotásait és Bánfi Attila makettjeit. A tematikus fotókiállítás-sorozat A polgárosodó vidék című tárlattal indult, majd bemutatták az első és a második világháború mindennapjait a katonaélettől a hátországig. A sorozat Bánfi Anita kézimunka-kiállításával zárul.