2019.05.17. 20:00
A szövetkezet működésével hat ország képviselői ismerkedtek
Tanulmányi látogatást szervezett külföldi és hazai partnerei számára a napokban a SENTINEL projektet irányító Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A résztvevők a szabadszállási Strázsa Tanya Közhasznú Szociális Szövetkezet tevékenységével ismerkedtek meg, illetve osztották meg egymással szakmai tapasztalataikat.
A magyarországi partnerekkel cseréltek tapasztalatot a projektben részt vevő országok képviselői
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat egy hároméves transznacionális projekt vezetőjeként hat másik közép-európai országgal működik együtt. A „SENTINEL” projekt célja, hogy segítse az érintett régiókban, hátrányos helyzetű, fogyatékossággal élő embereket, számukra munkahelyeket hozzon létre, és különböző képzésekkel hozzájáruljon a társadalmi vállalkozások boldogulásához.
– Az európai uniós kezdeményezésű program pályázati úton valósul meg három év alatt. A cél, hogy megismerjük a Magyarországon, Olaszországban, Lengyelországban, Szlovéniában, Németországban és Csehországban működő társadalmi szociális vállalkozások tevékenységét, felmérjük fejlesztési igényeiket. Összegyűjtjük a jó tapasztalatokat, megvizsgáljuk az adott országok jogszabályait, a finanszírozás feltételeit, illetve a gazdasági és társadalmi környezetet. Az adatokat összevetjük, majd levonjuk a következtetéseket, módszertani anyagokat, tanulmányokat készítünk, javaslatokat dolgozunk ki, melyek alapot szolgáltatnak a hálózatosodást elősegítő módszerek és eszközök gyűjteményéhez, és az ilyen vállalkozások számára létrehozott támogató és mentoring szolgáltatások módszertani összefoglalójához – emelte ki Kovács Gábor, a projekt szakmai vezetője.
A társadalmi vállalkozások zöme hátrányos helyzetű térségekben, hátrányos helyzetű embereknek ad munkát. Tevékenységük fenntartása érdekében arra törekszenek, hogy eredményes gazdasági tevékenységet végezzenek. Leginkább olyan környezetben tevékenykednek, ahol más vállalkozók meg sem jelennek. A SENTINEL projekt legfontosabb célja a közép-európai országok kevésbé fejlett régióiban működő szociális vállalkozások támogatási modelljeinek létrehozása és tesztelése. Minden partnerország előkészíti és megvalósítja saját kísérleti tevékenységét. A nemzetközi együttműködéssel lehetőség nyílik olyan modellek és eszközök létrehozására, amelyek segítségével a szociális vállalkozások fenntarthatóbbá és versenyképesebbé válhatnak a regionális piacokon.
– A program keretében, egy olyan hálózatot hozunk létre, amely azokat a hiányzó vállalkozási képességeket, funkciókat hivatott pótolni, amit önmagukban nem tudnak megoldani. A már rendelkezésre álló adatok birtokában megállapítható, hogy a legnagyobb problémát a termékek, szolgáltatások piacra juttatása, a versenyképesség megőrzése jelenti. A vállalkozások ugyanis nem képesek önmaguk kitermelni a logisztikai háttérhez, a raktározáshoz, a piacra jutáshoz, a kereskedelmi adminisztratív háttér megteremtéséhez szükséges pénzeszközöket. A hálózat megléte esetén, együttesen lesz rá módjuk és lehetőségük a szükséges belső funkciók kialakításhoz. A „SENITEL” projektben kísérleti jelleggel létrehozott hálózat szándékaink szerint a későbbikben is megmarad és bővülni fog – hangsúlyozta Kovács Gábor.
Félévente tartanak találkozókat
A projektben részt vevő országok képviselői félévi rendszerességgel tartanak szakmai találkozókat, ahol összevetik az eredményeket, megvitatják a partnerek által végrehajtott legfontosabb feladatokat. Szabadszálláson a hálózat magyarországi szervezeteinek munkájával, a Strázsa Tanya Közhasznú Szociális Szövetkezet tevékenységével ismerkedtek meg a partnerországok képviselői.