2019.02.11. 17:30
Robotokat programoznak a héten a Gáspárban (videó)
Az Erasmus+ nemzetközi program keretében találkoztak olasz, lengyel és erdélyi robotépítő diákok a Gáspár András Szakgimnázium és Szakközépiskolában, ahol egy hétig tartó versenyen mérik össze tudásukat a vegyes csapatok. A verseny a technikai tudás mellett a közösségépítésről és az európaiság megéléséről szól, melyet változatos programok is segítenek.
Forrás: baon.hu
Fotó: Horváth Péter
Hétfőn kezdődött a Robotépítő diákok nemzetközi találkozója a Kecskeméti Szakképzési Centrum Gáspár András Szakgimnáziumában és Szakközépiskolájában. Az Erasmus+ program keretében megrendezett versenyen a harminc 12 és 16 év közötti lengyel, olasz, erdélyi és kecskeméti diák vegyes csapatokban méri össze robotépítési és programozási tudását. A csapatverseny magában foglalja a heti kutatási téma prezentációját is. A munka mellett közösségformáló programokról is gondoskodtak a szervezők. A diákok városnézés során meglátogatják Kecskemét, Szeged és Budapest nevezetességeit, táncházban ismerkedhetnek néptáncainkkal és felkeresik a Neumann János Egyetemet is.
A megnyitón magyar népdalokkal és citeraszóval kedveskedtek a külföldi diákoknak, majd a szervezőkkel közösen elénekelték a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalunkat.
Leviczky Cirill, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója szerint a program célja, hogy az Európában élő fiatalokat közel hozza egymáshoz. Ez már a harmadik találkozó, a gyerekek már Lengyelországban és Olaszországban is találkoztak korábban. – A robotprogramozáson keresztül közelebb lehet hozni a diákokhoz a mindennapi életünket átszövő informatikát, mintha csak egy száraz programnyelvet tanulnának. Mindemellett a gyerekek megélhetik azt, hogy az Európai Unió polgárai – hangsúlyozta Leviczky Cirill és hozzátette, hogy ennek a hosszú távú karrierre nézve is pozitív hatása van, hiszen a munkaerőpiacon az informatikával foglalkozó szakemberek jövedelme az egyik legmagasabb.
– A Gáspár András Szakgimnáziumban évek óta látogathatják a robotika szakkört a középiskola autószerelői és autóelektronikai képzésben résztvevő hallgatói. Hosszú ideje vesznek részt országos és nemzetközi szintű rendezvényeken. A robotika nagyban köthető az autóiparhoz mert a hallatók által épített robotokban használt érzékelők a piacon lévő elektromos autók szenzoraihoz hasonlóan működnek – mondta Győri Tamás, a projekt szakmai koordinátora.
A Lengyelországból érkezett Agnieszka Pytel kérdésünkre elmondta, hogy a robotika nagy szenvedélye és fontos szerepet játszik életében. A 16 éves lány már négy éve gyakorolja a robotikát az iskolájában és azért jött, hogy nyerjen csapatával.
A programot pénteken egy robotszumó verseny koronázza meg, ahol összemérik erejüket a robotok. A robotszumó-verseny a japán szumó birkózás mintájára egy kör alakú pályán zajlik és az a robot győz, ami kitolja a körből a rivális csapat robotját.
Néhány százezer egy jól megépített robot
A robotokról Debreczeni Gergő, az iskola autószerelő szakos tanulója mesélt. A maga építette robot kerekekkel ellátott, gyorsítóáttétes, távolság- nyomás és színérzékelővel ellátott példány. A robotok mindegyike Lego alkatrészekből épül és egy központi egység vezérli, amit a tanulók a verseny céljának megfelelően mindig újraprogramoznak egy számítógépes platform segítségével. Egy példány ára százezrekben mérhető.