Kecskemét

2018.03.04. 20:00

A nagymacskák jól viselték a hideget

A vadvilág világnapjához a kecskeméti vadaskert is csatlakozott a hét végén. Látványetetésekkel, ismeretterjesztéssel hívták fel a figyelmet a nagymacskák fokozott védelmének szükségességére.

Sebestyén Hajnalka

Március 3. a vadvilág világnapja. A világnap ebben az évben kiemelten a nagymacskákra, az állományt veszélyeztető tényezőkre és védelmükre kívánja felhívni a figyelmet. Az idei világnap szlogenje: Nagymacskák, ragadozók veszélyben.

– A vadvilág világnapja kiváló lehetőséget ad arra, hogy felhívjuk a figyelmet a nagymacskák helyzetére, és támogassuk azokat a globális és nemzeti fellépéseket, amelyek hozzájárulnak ezeknek az ikonikus fajoknak a megóvásához – mondta Zomboryné Polyák Irén, a kecskeméti vadaskert igazgatóhelyettese. – A világnapi kezdeményezés a nagymacskák körét szélesebben véve értelmezi. A figyelemfelhívás nemcsak az oroszlánra, tigrisre, leopárdra és jaguárra terjed ki, hanem többek között a hazánkban is előforduló hiúzra is, továbbá a hópárducra, a ködfoltos párducra, pumára. Ezen állatok közül több példány is megtalálható a vadaskertünkben, melyet a világnaphoz kapcsolódó látványetetéseken a látogatóink közelebbről is megismerhettek múlt héten, péntektől vasárnapig. Különösen a fiatalabb generáció figyelmét szerettük volna felhívni a nagymacskák védelmének fontosságára, miközben a vadaskertben élő példányok mindennapjaiba is betekintést kaptak – jegyezte meg.

A vadaskertben jelenleg egy szibériai tigris pár él, Dorka és Szibír. A kárpáti hiúzból egy idősebb nőstény látható. Az afrikai oroszlánból három is él itt, egy pár: Lungu és Meru, valamint lányuk Elza, akit kölyökkorában kézzel neveltek fel.

A hideg idő ellenére is voltak látogatók a vadaskertben. A téli időjárást, a megszokottnál több havat, a mínuszokat a vadaskert lakói szerencsére jól fogadták. Természetesen a gondozók mindent megtesznek, hogy az állatok ne fázzanak, és az időjárásnak megfelelő, nagyobb mennyiségű ételt kapjanak.

– A hideg nem okoz gondot. Azon állatoknál, ahol fűteni kell, ott feljebb vettük a hőfokot, és folyamatosan ellenőrizzük – részletezte Zomboryné Polyák Irén. – A többi állatnál biztosítjuk a meleg almot, a száraz pihenőhelyet. Emeltük a takarmányok adagját, a befagyott vizet naponta többször frissítjük. Egyetlen állatfajt, a papagájokat kellett ideiglenes szállásra költöztetnünk, mert számukra ez már nagyon hideg. Az egy hónapja született kis csacsink is remekül van, édesanyjával együtt jól viselik a telet. Akárcsak, Tóbiás, a teve. Vannak állatok, mint a szibériai tigris, a sarki róka vagy sarki farkas, amik kimondottan imádják ezt az időjárást.

Eltűnőben a tigrisek

A nagymacskák a Föld legismertebb és legemblematikusabb állatai közé tartoznak, sajnos azonban számos veszélyeztető tényezővel néznek szembe, amelyekért főként az ember a felelős. A populációjuk folyamatosan vagy drasztikus mértékben csökken. Az elmúlt 100 évben a tigris állományának 95 százaléka tűnt el, az afrikai oroszlán populációja az elmúlt 2 évtized alatt 40 százalékkal csökkent.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában