2 órája
A füstérzékelő életeket ment, figyelemfelhívó kampány indult – galériával
Lakossági tájékoztató kampányt indított a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a füstérzékelők használatával kapcsolatban. A Füstérzékelővel, vagy nélküle? szlogent viselő kampányról pénteken tartottak sajtótájékoztatót a kecskeméti laktanyában, ahol egyértelmű választ adtak a kérdésre a szakemberek: a füstérzékelő életet ment, és mindenképp ajánlott a háztartásokba való beszerelése. Ennek érdekében az igazgatóság 55 eszközt oszt ki a megyei járásokban családok és idősek részére.
Életet ment a füstérzékelő, mely az otthonban védi a családokat, időseket – ez a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság lakossági kampányának fő üzenete. Különösen aktuális ez az ünnepek közeledtével, amikor fénybe borulnak a házak, lakások, és nagy a sürgés-forgás a konyhákban, a legtöbb háztartási tűzeset kiindulási helyén.
Gyapjas János tűzoltó ezredes, a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese elmondta, hogy a kampány célja a tűzeseti halálesetek megelőzése, és sok esetben maga a füst okoz mérgezést, így halált. Az otthoni füstérzékelők ennek megelőzésére nélkülözhetetlen eszközök.
Füstérzékelőket adományoznak
A kampány során 55 füstérzékelőt adományoz a Tűzmegelőzési Bizottság, és szeretnének eljutni minden megyei járásba. Elsősorban családokat és időseket céloznak meg, és a szakemberek segítenek az eszközök felszerelésében is. A Gyapja ezredes elmondta, hogy a füstérzékelők optikai elven működnek, és fény, illetve hangjelzést adnak. Egy ilyen eszköz képességtől függően 5 és 15 ezer forint körül beszerezhető, és a fejlettebbek már képesek az okostelefonra telepített alkalmazásra is riasztást küldeni. Különösen hasznos ez a képesség a más háztartásban élő családtagok biztonságának nyomon követésében. Az eszközök élettartama 5 és 10 év közé tehető.
A füstérzékelők a mennyezetre kerülnek, lehetőleg a helyiség központjához minél közelebb. Javasolt tisztán tartani, és időnként porszívóval eltávolítani a port az érzékelőktől. A különböző kivitelű érzékelők barkácsáruházakból vagy online is beszerezhetők. Gyapjas ezredes felhívta a figyelmet arra, hogy az AN 14604 szabványt figyeljék a dobozon, mert csak az nyújt megfelelő védelmet.
Az igazgatóhelyettes emlékeztetett, hogy a tűzesetek elkerülése érdekében figyeljünk az elektromos eszközeink sértetlenségére, valamint mobiltelefonunkat se töltsük felügyelet nélkül, vagy éppen éjszaka, mert egy esetlegesen sérült akkumulátor könnyen kigyulladhat, és onnan továbbterjednek a lángok.
Életet menthet a füstérzékelő
Az ezredes arról is beszélt, hogy miért fontos időben észlelni a lakástüzet. Azt tapasztalták, hogy az olyan helyeken, ahol nem volt füstérzékelő, és tűz ütött ki, sokszor későn észlelték a problémát, és az ajtó közelében, a menekülés során estek össze holtan az áldozatok. A füstérzékelő annyira időben jelez, hogy az lehetőséget biztosít a kijutásra. Azt is elárulta Gyapjas ezredes, hogy elég egy lélegzetvétel a 150 Celsius-fok feletti hőmérsékletű levegőből, hogy a légzőrendszer helyrehozhatatlanul károsodjon. Ez az az érték, amikor még ha kijut is az illető, akkor is menthetetlen állapotba kerül.
Gyapjas ezredes hangsúlyozta, hogy a füstérzékelő nem helyettesíti a szénmonoxid érzékelőt, és fordítva, ezért mindkettő ajánlott az otthonok biztonsága érdekében.
Tóth Imre tűzoltó alezredes a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vármegyei tűzoltósági felügyelője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a vármegyében az előző fűtési szezonban összesen 204 alkalommal keletkezett lakóépületekben tűz, ez 24 esetben kéménytűz volt. Ezzel szemben 2024-ben eddig már 276 lakástűz volt a vármegyében. Ebből 10 alkalommal végeztek tűzvizsgálati eljárást, melyből leszűrhető, hogy a leggyakoribb keletkezési okok az elektromos energia, a nyílt láng, a tüzelő-fűtő berendezés szakszerűtlen használata, valamint a főzés során ottfelejtett étel. A kampány során bemutatott füstérzékelőknek hatására jelentősen lecsökken a füst észlelésének időtartama, amivel tragédiákat és jelentős károkat lehet megelőzni – hangsúlyozta Tóth alezredes, aki rámutatott: kiemelt figyelmet kell fordítani a tüzelő-fűtő berendezésekre, melyek rendszeres, szakszerű ellenőrzése nagyon fontos, és a típusnak megfelelő fűtőanyag alkalmazása. Ezt az elővigyázatosságot nem pótolja a füstérzékelő. Figyelmeztetett: nem szabad kommunális hulladékot, építési törmeléket és lakkozott-festett felületű anyagot tüzelésre használni, mert azok koromként lerakódnak a kéményben és meggyulladhatnak.
Sajtótájékoztató a kecskeméti laktanyában
Fotók: Horváth Péter