Katasztrófavédelem

2024.10.09. 06:50

Rengeteg a lakástűz Bács-Kiskunban, de halálos áldozat idén még nem volt

Az év első három negyedévében 276 lakóépületben keletkezett tűz. Azaz eddig huszonhárommal volt több lakástűz Bács-Kiskunban a tavalyi adatokhoz képest. Idén azonban még senki sem vesztette életét ilyen tűzesetben vármegyénkben.

Vizi Zalán

Az év első kilenc hónapjában 276 lakástűz során 4 273 négyzetméternyi épített terület semmisült meg a vármegyében. A tűzesetek során 23 ember sérült meg, ez hárommal több, mint 2023 első három negyedévében, viszont jó hír, hogy a sok lakástűz Bács-Kiskunban egyetlen ember halálát sem okozta – közölte a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

lakástűz Bács-Kiskunban, füstérzékelő, katasztrófavédelem
Rengeteg a lakástűz Bács-Kiskunban, de halálos áldozat idén még nem volt
Forrás: shutterstock.com / illusztráció

Mint írják, az első kilenc hónapban a lakóépületekben keletkezett tüzek oltása összesen 185 és fél órát vett igénybe, 552 tűzoltójármű vonult ilyen esethez. A leghosszabb beavatkozás több mint 4 órán át tartott. Mintegy háromszáz négyzetméteres lakóépülethez épített melléképület égett júniusban, Kömpöc településen. A tűz a garázsként használt melléképületben keletkezett, amelyben egy személyautó és kerti gépek voltak. A tűz a főépület tetőszerkezetére is átterjedt. A katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett a kiskunmajsai, kisteleki, szegedi és kiskunfélegyházi hivatásos, valamint a kiskunmajsai és csólyospálosi önkéntes tűzoltók négy vízsugárral fékezték meg a lángokat. Személyi sérülés nem történt.

A konyhában, hálóban és a tárolóban különösen figyelni kell

A tüzek pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 10 eset kapcsán indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, vagy sütés-főzés miatt csaptak fel a lángok. A legtöbbször konyhában, hálóban, tárolóban, nappaliban vagy kéményben keletkezett tűz. Az oltást 3 esetben az épületen lévő napelemek, 18 helyen pedig az épületben lévő gázpalackok nehezítették.

Füstérzékelőt nem használnak az emberek, pedig ajánlott

A Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleménye szerint a 276 tűzzel érintett otthon közül csak kettőben volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor még van lehetőség a lángokat eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. A lakástüzek áldozatai leggyakrabban egyedül élő idős emberek, ezért idős hozzátartozóinkhoz érdemes olyan füstérzékelőt vásárolni, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a rokonok okostelefonjára is jelzést küld. 

Az első három negyedévben 45 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, öt ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést. Szén-monoxid nem csak gázkészülékek működtetése közben keletkezhet. Valamennyi nyílt lánggal működő eszköz esetén fennáll a szén-monoxid fejlődésének az esélye akkor, ha nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ez független attól, hogy fával, gázzal, vagy szénnel fűtünk. Ezen eszközök használatakor gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről. Nem elég olykor szellőztetni, légbevezetőt kell az ablakba szerelni. Érdemes otthonra szén-monoxid érzékelőt is vásárolni, és azt a fűtőeszköztől egy-másfél méterre, fejmagasságba elhelyezni. A lejárt szavatosságú szén-monoxid-érzékelőt le kell cserélni – tájékoztatott a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában