Bács-Kiskun

2 órája

Puebla utalványos adócsalás: huszonhárom cégvezető játszott össze, most mind vád alatt állnak

A NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága mintegy 800 elkövetővel szemben nyomoz költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt. Az ügyben a pénzügyi nyomozók közel 2500 tanút, illetve 250 gyanúsítottat hallgattak ki ezidáig. Az ügyészség 23 cégvezetővel szemben emelt vádat – közölte a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.

Horváth Péter

A közlemény szerint ügynökökön keresztül értékesített utalványokat a látszatra legálisan működő Puebla és Tercel cégcsoport, 2014 és 2019 között gazdasági társaságoknak, önkormányzatoknak, közintézményeknek, színházaknak, valamint sportegyesületeknek. A munkáltatók a cégcsoport szolgáltatását igénybe véve a megrendelt utalványokat – azok kiosztását követően, vagy akár anélkül is – készpénzre váltották, majd bérjellegű juttatásként a dolgozóiknak adták, így kerülték el a munkaviszonyból származó jövedelmet terhelő adók és járulékok megfizetését.

NAV, Bács-Kiskun, Puebla
Puebla utalványos adócsalás
Fotó: shutterstock.com

A cégcsoport számos szövetkezetet is alapított, melyek a megrendelők tevékenységi köréhez kapcsolódó szolgáltatásokról állítottak ki számlákat. A megrendelő cégek saját munkavállalóikat léptették be a 15 különböző szövetkezet valamelyikébe, majd az elvégzett munka után járó díjazást, munkabér helyett tagi támogatás jogcímén fizették ki a dolgozóknak, ami szintén a munkáltatásból eredő adó- és járulékfizetési kötelezettség elkerülését szolgálta.

A Puebla és Tercel cégcsoport fiktív számlákkal is trükközött az adóelkerülés érdekében. A számlákon feltüntetett szolgáltatások (például call center vagy adminisztratív szolgáltatás) a valóságban nem teljesültek, azok áfatartalmát a megrendelők jogosulatlanul vonták le.

Az ügyben eddig 23 cégvezetővel szemben emeltek vádat költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt. Ők beismerték a bűncselekmények elkövetését, és a vagyoni hátrány teljes összegét önként megtérítették a NAV elkülönített letéti számlájára, vagy önrevízióval.

A Büntető Törvénykönyv szerint korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki a költségvetési csalással okozott vagyoni hátrányt a vádemelés előtt megtéríti. Azok esetében, akik büntetési tétele nem haladja meg az 5 évet, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség felajánlotta, hogy feltételesen felfüggeszti az eljárást, és annak eredményéhez - ehhez szükséges a beismerő vallomás és az okozott vagyoni hátrány önkéntes megtérítése - képest az eljárást megszüntetheti – zárul a NAV közleménye.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában