2023.06.19. 16:57
Nőtt a tüzek és a műszaki mentések száma Kecskeméten
Elkészítette a tavalyi évi tevékenységéről szóló beszámolóját a Kecskeméti Hivatásos Tűzoltó Parancsnokság a kecskeméti közgyűlés részére.
Forrás: shutterstock.com/Dm-F/ illusztráció
A Szőke Kálmán ezredes, tűzoltóparancsnok nevéhez fűződő beszámolóból kiderül, hogy a tűz és káresetek számában határozott növekedés volt tapasztalható az elmúlt évben: 2022-ben az előző évhez képest jelentősen több műszaki mentéshez érkeztek ki a tűzoltók és a tűzesetek alakulásában is egy kisebb emelkedés látható.
Az is megállapítható a 15 település tűzvédelmi feladatait ellátó kecskeméti tűzoltóság statisztikájából, hogy jelentősen nőtt a riasztások száma: tavaly 1207 esetben kérték a kecskeméti tűzoltók segítségét a 2021-es 1020 esettel szemben. Az elmúlt öt évben szintén a tavalyi a legnagyobb esetszám, a második legtöbb riasztás 2020-ban futott be a tűzoltósághoz, 1100 esettel. Tűzesethez 523 esetben, műszaki mentéshez 684 alkalommal kellett vonulnia a tűzoltó egységeknek.
A beszámolóból kiderül, hogy a tűzesetek esetszámai csekély mértékben, nyolc százalékkal, a műszaki mentéseké pedig igen erősen, 27 százalékkal nőttek 2021-hez képest.
A kecskeméti tűzoltóságnak a legtöbb munkát a szabad területeken keletkezett tüzek adták, ez a tűzesetek 31 százaléka volt. Második helyen az otthonokban keletkezett tüzek voltak, ez 17 százalék. A közlekedési eszközökben fellobbant tüzek száma az összes eset 7 százaléka, míg a tárolási létesítményekben keletkezett tüzek aránya 4 százalékot tesz ki.
A műszaki mentés statisztikáiból kiderül, hogy e téren a viharkárok adják a legtöbb munkát a kecskeméti tűzoltóknak: ezek az esetek 46 százalékát tették ki, a második helyen a közúti balesetekből eredő mentési munkálatok aránya áll, ami 31 százalék.
A jelentés összegyűjti a tavalyi év kiemelt tűzeseteit Kecskeméten és környékén. Tavaly június 21-én Helvécia külterületén egy tanyán nyolc hektáron égett a száraz fű és avar, az állattartásra és takarmány tárolására használt épületek, valamint az állatok takarmánya. A tűzoltást nehezítette az oltási munkálatok során tapasztalható viharos erejű szél, amiben a lángok gyorsan terjedtek.
Július 16-án Matkó külterületén 37 hektáron égett a fenyves és lombos erdő. A tüzet több napig oltották az egységek a nyári forróságban. Az oltást nehezítette gyor terjedés, a tűz nagy kiterjedése és a sok fa is.
A beszámolóban a tűzoltó parancsnok hangsúlyozza, hogy a tűzesetek és a műszaki mentések éves alakulását nagymértékben befolyásolja hazánk időjárása és az emberi tevékenység, és elmondható, hogy a tűzoltóság működési területén általánosak lettek a szélsőséges időjárás okozta káresemények.