2 órája
Fontos témákban dönthetünk az új nemzeti konzultáció keretében
A kormány nemzeti konzultációt indított az új gazdaságpolitikáról. Zsigó Róbert, Baja és térsége országgyűlési képviselője sajtótájékoztató keretében fejtette ki álláspontját a nemzeti konzultációval kapcsolatban.
Mint azt Zsigó Róbert elmondta, a kormánynak van egy jól bevált módszere, aminek a célja az, hogy – a választások között is – azokról az ügyekről, amelyek a mindennapi életüket befolyásolja, illetve Magyarország érdekeire hatással van, megkérdezik a magyar embereket. A nemzeti konzultáció célja, hogy egyetértési pontokat tudjanak létrehozni. A képviselő emlékeztetett arra, hogy 2010 óta ez a 14. nemzeti konzultáció.
Az eddigi 13 nemzeti konzultáció során is fontos témákról kérdezték meg a magyar embereket
A korábbi nemzeti konzultációk keretében téma volt többek között:
- az új Alkotmány
- a bevándorlás és a terrorizmus kapcsolata
- a Covid-járvány utáni újraindítás
Zsigó Róbert miniszterhelyettes hangsúlyozta: A veszélyek korában élünk. Covid volt 2020-ban, 2022-ben kitört az orosz–ukrán háború, ennek következtében ránk szakadt az energiaválság. Megnövekedtek az energiaárak. Ez magával hozta az infláció növekedését. Olyan bizonytalan helyzetben voltunk, és bizonyos értelemben vagyunk is, ami erős kiállást követel.
Mindent meg kell tennünk azért, hogy béke legyen
– A háborúval kapcsolatban korábban is, és ma is az a véleményünk, hogy Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia és mindent meg kell tennünk azért, hogy béke legyen a szomszédunkban – mondta.
Tájékoztatott arról, hogy az Európai Unió Bizottság vezetője megrendelt egy tanulmányt amely az európai versenyképességről is szól. Ebből kiderült, hogy Európa a versenyképesség tekintetében egyre jobban lemarad, az ázsiai vagy az amerikai kontinensekkel szemben.
A lemaradás első számú oka, hogy az Európai Bizottság kereskedelmi hidegháborúba kezdett, vagy szeretné folytatni, amelyben ő szabja meg, hogy kivel lehet kereskedni és kivel nem. Ez Magyarországnak nem érdeke – tette hozzá miniszterhelyettes.
Magyarországnak a gazdasági semlegesség az érdeke
Az államtitkár kiemelte: Az az érdekünk, hogy mindenkivel kereskedjünk, aki számunkra hasznos: munkahelyeket biztosít, olyan technológiákat hoz az országba, amik a magyar gazdaság szempontjából fontosak. Ennek következtében a kormány elfogadott egy új gazdasági akciótervet.
A gazdasági akcióterv három fő területe:
- A jövedelmek vásárlóerejének a növelése
- Megfizethető lakhatás biztosítása
- A kis-és középvállalkozások támogatása.
A tájékoztatás során elhangzott: további cél a hároméves bérmegállapodás megkötése a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány között. A képviselő emlékeztetett arra, hogy volt már ilyen korábban, és ez kiszámíthatóvá teszi a jövedelmek növekedését. Ha a munkavállalók és a munkáltatók meg tudnak egyezni abban, hogy a következő években milyen módon és milyen arányban fog növekedni a minimálbér, akkor ez a gazdaságot kiszámíthatóvá teszi. Ez a bérmegállapodás éppen folyamatban van.
A konzultációs íven 11 kérdést fogalmaznak meg
A gazdasági semlegességről, az új gazdaságpolitikáról lehet véleményt mondani. A kis- és közepes vállalkozások támogatásáról, a multicégek rendszabályairól is kérdeznek. A nemzeti konzultáció kérdései között szó van a béremelési programról, a munkáshitelről, a lakhatási támogatásról, a fiatalok lakhatásának támogatásáról, továbbá a 13. havi nyugdíjról – tájékoztatott a politikus.
– Mindenképpen fontos, hogy minél többen töltsék ki a nemzeti konzultációs ívet, hogy ismerjük meg az emberek véleményét a 11 kérdésben, mert akkor tudunk jó döntést hozni. Együtt erősebbek is vagyunk. Azokat a döntéseket, amelyeket meghozunk, eredményesebben tudjuk képviselni akkor, ha magunk mögött tudjuk a magyar emberek támogatását – fogalmazott Zsigó Róbert.