Bács-Kiskun

2 órája

Gyógyító növénytakarók segítik megőrizni a talajvizet

Az alföldi szántókat gyakran kiszárító aszályos időjárás miatt felértékelődtek a talajvizet megőrző művelési módszerek. Kedvező eredményekről – többi között a talajt gyógyító növénytakarók hasznosságáról – számolnak be a mezőgazdálkodók.

Miklay Jenő

A termőtalajok őszi-téli takarása egyfelől véd az erózió ellen, a takarónövények gyökerei segítenek a talajélet fenntartásában, továbbá elősegíti a talajszerkezet javítását. A talajt gyógyító növénytakarók haszna régen igazolt tudományos alapvetése ez a szakszerű szántóföldi növénytermesztésnek, ám többnyire csak a fokozódó aszályos időjárás kezdte rákényszeríti a gazdákat az alkalmazásra. 

gyógyító növénytakarók, Bács-Kiskun,
A tárcsával feltört gyógyító növénytakarók javítják a talajt a tavasziaknak
Fotó: Miklay Jenő

Hasznosak a gyógyító növénytakarók

Ismerünk persze, talajmegújítással már régebben foglalkozó gazdálkodókat is. Ők az évek során egyértelműen tapasztalták: a kultúrnövények termesztése közötti időszakokban a talajtakaró növények a fotoszintézisből származó energiával, vagyis a gyökérváladékokkal táplálják a talajokat egészségben tartó élőlényeket. Azt is észre vették, hogy a növényborítás az intenzív csapadékok idején gátolja a talajok tápanyag tartalmának kimosódását, mert lassítja a vizek talajba szivárgását, ami különösen előnyös a tavaszi vízellátás során. Nyáron a talajok erősen felmelegednek, pusztul a talajélet, ellenben a növényzet hűti és csökkenti a kipárolgást, a hajnali harmatot pedig megfogja.

Kedvező tapasztalatok a technológiáról

– Idén növénytakarónak együtt vetettük el a facélia, a talajművelő retek, a bükköny, a tavaszi zab magvait. Szeptember elején, a kiadós esők után, azokat a táblákat vontuk be, ahol majd tavasziakat termesztünk. Kedvező tapasztalataink vannak erről a technológiáról: a növénytakaró helyére vetett kukorica idén 15-20 százalékkal többet termett a takaratlan földeken vegetáló kukoricához képest – magyarázta Pesti Gábor a nagykőrösi gazdakör alelnöke.

Jelenleg nem érdemes tartani a takarást

Az őszi takaró növényzetet rendszerint nem sokkal a tavaszi vetés előtt tárcsázzák a talajba. Az idei ősszel azonban módosítani kellett a technológiát.

– A jelenlegi száraz időjárásban nem érdemes tartani a takarást, hiszen a növények immár apasztják a termőföld nedvességét. Betárcsázzuk, de csak sekélyen, enyhe bolygatással, azért hogy lehetőleg lassú maradjon a kipárolgás. Természetesen a kényszerűen korábbi megmunkálással is elérjük a célt: a növényi maradványokkal lazább lesz a talaj és részlegesen pótoljuk a nitrogént. A gyökérjáratokban mozog a víz és a levegő, ily módon gyógyulnak a talajok, mert kedvezőbbé válnak az életfeltételek a talajlakó gombáknak, baktériumoknak, gilisztáknak. Nélkülük a termőföldek termékenysége csökken. Ezért  a jövőben alapfeladattá kellene válnia növénytakarók kialakításának a szántóföldi növénytermesztésben – jelezte a gazdakör alelnöke.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában