Verseny

2024.09.07. 19:50

Több és jobb minőségű pálinkákat készítettek idén a termelők – galériával

Nyolcadik alkalommal rendeztek pálinkaversenyt Tiszakécskén. Az elmúlt évek alatt jelentős mennyiségben nőtt a minták száma, de nem csak az, hanem a minősége is. A mostani hatvanhat mintát több mint hét órán keresztül öt tagú zsűri bírálta.

Szentirmay Tamás

Minden év szeptember elején tartják a Tisza-parti kisvárosban a pálinkaünnepet, amit megelőz egy pálinkaverseny a helyi Arany János Művelődési Központ szervezésében. Az elmúlt évi 49 mintával ellentétben ezúttal 66 hoztak a versenyre magánszemélyek, kistermelők és cégek. Az öttagú bírálóbizottság húsz pontos bírálati rendszer alapján értékelte a párlatokat. A benevezett minták közül almából, birsalmából, körtéből, szilvából, potyóka szilvából, cseresznyéből, meggyből, kajszibarackból, faeperből, fügéből, málnából, sütőtökből, de még csipkebogyóból is készültek pálinkák. Nagy részüket ágyas változatban is megkóstolhatták az ítészek. Ezen kívül volt, ezerfű keserű likőr, dióval érlelt szőlő, vörös rózsaszirom elixír, csokis meggy, de még whisky is.

pálinkabírálat pálinkaverseny, Tiszakécske
Hatvanhat mintát  neveztek a tiszakécskei versenyre
Fotó: Szentirmay Tamás

Látványosan javult a pálinkák minősége

– Meg kell jegyezni, hogy az elmúlt nyolc év alatt dinamikus fejlődést láttunk a minták minőségében, mondta Pásztor Sándor a bíráló bizottság elnöke. – Emlékeim szerint az első versenyen alig több 20 mintával indultunk, most pedig 66 hoztak, ami azt jelenti, hogy a háromszorosára ment fel a mintaszám. Azokon a versenyeken, ahol a bírálóbizottság tagjai objektíven bírálnak, felhívják a figyelmet arra, hol lehetne javítani, ott a minták minősége minden évben javul. Ezt tapasztaltuk ezúttal is. 2024, az előző évekhez képest jóval kedvezőbb volt a gyümölcstermés szempontjából. A minőséget még nem tudjuk határozottan megmondani, mert még nagyon sok pálinka nyers, de azt kijelenthetjük, hogy minden versenyen több a mintaszám. A minták minősége is az előző évhez képest lényeges javuláson ment keresztül. A 66 nevezett mintából 47 arany és ezüst minősítést kapott. Ez azért érdekes, mert az értékelési szempontok, a húszpontos bírálati rendszernél úgy vannak kialakítva, hogy az a pálinka, amelyiknek nincs hibája és erénye, azok bronzérmesek. Azok, amelyek ezüst vagy arany minősítést kapnak, az átlagtól jobbak. A mostani tiszakécskei versenynél a nevezett minták hetvenegy százaléka az átlagtól jobb volt, és kisebb vagy nagyobb mértékben pozitív értékeket hordozott magában – értékelte a versenyt a bíráló bizottság elnöke.

Az időjárás kegyes volt a baracktermésekhez

Pásztor Sándor elmondta még, hogy hét éve szinte nem volt baracktermés. 2024-ben viszont lehet beszélni értékelhető és érezhető baracktermésről. Míg az elmúlt évben kettő nevezés érkezett, most nyolc. Ez igaz más gyümölcsökre is, mert lényegesen kevesebb volt ebben az évben a fagykár. A pálinkát kedvelők többsége legjobban a baracktermésnek örült, amit már nagyon vártak.

Különleges párlatok is versenyeztek

A tiszakécskei versenyre mindig hoznak különleges párlatokat a termelők. –Mindenképpen örülök neki, gratulálok azoknak, akik ezeket a különleges párlatokat készítik. Meg kell említeni a potyóka szilvát, amiből nehéz pálinkát készíteni, mert kicsi, sok munka van vele, de egy szép tételt kóstoltunk, ami aranyérmes lett. Faeper pálinkával ritkán találkozunk, akkor is kevés alkalommal értékelhetővel. Most hármat is bíráltunk, amiből kettő határozottan jó volt, és aranyat kaptak. Meg kell említeni a csokis meggyet is, ami szintén arany minősítést kapott. Különleges volt a whisky is, amit magán emberként nagyon nehéz előállítani. Mindent összevetve nagy fejlődésen mentek keresztül a párlatok, ami a minősítésben is megmutatkozott – mondta Pásztor Sándor.

Az eredmények

A minták közül 24 kapott arany, 23 ezüst, 7 bronz minősítést, 12 pedig oklevelet. A verseny legjobb pálinkáját Szilágyi Imre készítette szilvából, de az övé lett a legjobb gyümölcsből készült párlat is egy cserszegi fűszeres. A legjobb vegyes pálinka Törőcsik Zoltáné. A legjobb ágyas pálinkát meggyből a Mihócsa Pálinka Manufaktúra készítette. A legjobb szőlő pálinka tulajdonosa Fazekas Dávid, aki Irsai Olivérből valósította meg. A legkülönlegesebb párlat Sánta László potyóka szilva pálinkája lett. A társadalmi zsűri különdíját László Géza cabernet franc pálinkája kapta. A legszebb palackban Kóródi Imre hozta a dióval érlelt szőlőt. A Téglás András vándorkupát Magony Gáspár faeper pálinkája kapta. A különdíjat kapott párlatok mind az öt zsűritagtól húsz pontot kaptak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában