2020.06.30. 14:40
Zöldszüret: kedden lehet utoljára bejelenteni
Gondolkodóban a kunsági szőlészek. A kormány meghirdette a zöldszüretet és a krízislepárlást, enyhítendő a járvány okozta károkat. A zöldszüreti bejelentésre keddig, június 30-ig van lehetőség. Ugyanakkor az alföldi nagy pincészetekben nincsenek csurig a tartályok. Tavaly sokan nagy tételben exportálták a bort. Kiskőrösön a napokban a pincészetek vezetői 70–100 forint között határozták meg a szőlő idei felvásárlási árát.
A zöldszüretért tavaly hektáronként 714 ezer forintot fizettek
Fotó: Barta Zsolt
Idén uniós és nemzeti forrásból próbálja enyhíteni a koronavírus-járvány okozta károkat az agrártárca. A többmilliárdos keretből megvalósuló zöldszüret és krízislepárlás a keresletcsökkenés miatt kialakult túlkínálatot hivatott csökkenteni. Kérdés, mit tegyenek a kunsági szőlészek. Aki tavaly eladta a szőlőjét, nem járt jól. Átlag 40–60 forintot adtak kilójáért a felvásárlók.
Aki zöldszüretelt egy éve, azt nem érte veszteség, sőt, volt olyan termesztő is, aki kimondottan jó haszonra tett szert. Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) az alelnöke, a Kunsági borvidék elnöke azt nyilatkozta lapunknak, hogy mindenki becsülje meg a termését illetve a kiadásait és ennek tükrében döntsön. Múlt kedden összehívta a nagy pincészetek vezetőit, ahol 70–100 forint között állapították meg a kilónkénti felvásárlási árakat. Ha ez megfelel valakinek, akkor kössön szerződést a felvásárlóval, így menjen neki a szüretnek, mondta az elnök.
Hogy miért is intézkedett a kormány? A HNT tájékoztatása szerint a járvány miatt a turizmus és a vendéglátóipar szinte teljes leállása a borpiacot sem hagyta érintetlenül. A korlátozások következtében a borászatok egyik napról a másikra veszítették el piacuk 30–40, esetenként akár 90 százalékát. A pincékben pihenő borok az új évjárat helyét foglalják, ezért szüret előtt célszerű mérlegelni az eladhatóságukat. A 2,5 milliárd forint forrással tervezett krízislepárlás alternatívát kínál azoknak a termelőknek, akik kapacitáshiánnyal vagy eladási gondokkal küzdenek. A lepárlóknál keletkező alkohol csak ipari vagy gyógyászati célokra használható, így az alkoholtermékek piacát nem terheli tovább, azonban segítheti a járvány elleni további küzdelmet.
A zöldszüret a terméskorlátozás drasztikus módja, célja, hogy a szüret teljesen elmaradjon, a termés pedig még éretlen, zöld állapotban megsemmisüljön. Ezt a beavatkozási lehetőséget hazánk 2019-ben alkalmazta először. Idén 5,1 milliárd forintból, a tavalyinál kedvezőbb feltételek mellett, a szőlő minőségének figyelembevételével valósulhat meg az intézkedés, így a termelők 439 ezer és 968 ezer forint közötti összegre pályázhatnak hektáronként.
Az alacsony hozamú, de magasabb cukorfokkal szüretelt szőlőterületek kiegészítő támogatásra lehetnek jogosultak. Ez a támogatás nemcsak a zöldszüret költségeit hivatott megtéríteni, de a kieső bevételt (vagy legalább egy részét) is kompenzálja. A támogatható területnagyság minimum 0,2 ha, és az a termelő is élhet a lehetőséggel, aki tavaly is részt vett a zöldszüreti intézkedésben. A termelők a korábbi években rögzített szüreti adatokról a területileg illetékes hegybírótól kaphatnak pontos tájékoztatást. A személyes hegyközségi ügyintézés minimálisra csökkentése érdekében a hegybírók változatlanul elérhetőek telefonon és e-mail formájában egyaránt.
Jelentős hozameltérések
Az idei terméssel kapcsolatban Frittmann János elmondta: nehéz megjósolni, hogy idén mennyi is lesz a termés. Mint mondta, 10–20 kilométeren belül a hozameltérések jelentősek lehetnek. Volt ugyanis fagykár az ültetvényekben. Rekordtermésre nem lehet számítani. Az Irsai Olivér minden bizonnyal 100 forint feletti árral fog elkelni. A cserszegi fűszeres, bár kiváló bor készíthető belőle, nem került a helyére még a piacon. Mire helyre kerülne, addigra kevesebb lesz a piacon. Legalább 30–50 forinttal kellene többért értékesíteni, mint például a nagyobb termésre képes biancát. A kékfrankos ára is 100 forint körül mozoghat majd.