Kvíz / Vélemény / Zene

2024.11.05. 18:21

Harminc se vagyok, de már nem értem a tiniket – boomerkedjünk együtt a mai szleng bugyraiban

Úgy gondolom érdemes mindenkinek szubjektíven megközelíteni a tinédzserek nyelvezetének sajátosságát, azonban ne szaladjunk el amellett a tény mellett, hogy szleng Magyarországon már az 1500-as évek óta létezik hivatalosan. Az egyik legfontosabb különbség, hogy a mai szleng az interneten terjedő trendek szinte folyamatos változása miatt egyre követhetetlenebb a felnőtt korosztály számára, így érdemes utánajárni néhány kifejezésnek, hogy jobban megértsük a Z és az Alfa generáció társalgási módját. Kvízzel, érdekes infókkal és egy kis trendi zenével segítünk közelebb kerülni a mai tinikhez.

Baon.hu

Kinek ismerősek az olyan szavak mint a sus, a slay vagy a swiftie? Ugyan furcsán festenek, a fiatalok számára azonban ezek a kifejezések a mindennapi beszéd részét képezik. A mai szleng a felnőtteknek már szinte teljesen idegen, sokszor nehéz megérteni egymást egy-egy társalgás alkalmával. 

mai szleng, kvíz, idegen kifejezések
A mai szleng sokszor nehezen érthető, de kis utánajárással feloldhatjuk a generációs különbségeket
Forrás: shutterstock.com / illusztráció

Szleng már az 1500-as évek óta létezik Magyarországon

A magyar szleng első említéseként Oláh Miklós 1536-os Hungariájának a simándi koldusok titkos nyelvére (vakok nyelve) vonatkozó sorait szokták idézni. A nyelvészeti értelemben vett szlengkutatás viszont az 1890-es években kezdődött hazánkban. Így kijelenthetjük, hogy a szleng szinte mindig is jelen volt az életünkben, ez manapság sincs másképp. Mielőtt hamar ítélkeznénk a „mai fiatalokról”, emlékezzünk vissza a saját tinédzserkorunkra, biztosan találunk pár kifejezést vagy szóhasználatot, amit nem biztos hogy a szüleink megértettek. 2024-ben a legégetőbb probléma inkább az, hogy a Tiktok népszerűségének növekedése napról napra befolyásolja a trendek, így a menő videók és kifejezések változását, ami megnöveli már a 18 és 30 évesek közötti generációs szakadékot is.

A mai szleng főleg idegen szavakból alakult ki

Az olyan trendinek számító szavak, mint a literálisan vagy a sus angol szavakból „magyarosodtak”, többségük pedig csak szimplán átvett, idegen kifejezés. Ilyen például:

  • queen 
  • girlboss 
  • side-eye

Szleng nem csak trendből lehet – személyes kapcsolódások az értelmetlen szavakkal

30 éves se vagyok, de már én sem értem igazán a tiniket. Nem használom a Tiktokot, nem követek trendeket, így nem meglepő, hogy a fent említett szavak már számomra is újkeletűek. Sokszor gondolkozom azon, hogy fogják megértetni magukat a leendő gyermekeim majd a felnőttekkel, de amennyire lehet próbálok képbe kerülni a „menő dolgokkal”. Rá kellett jönnöm az évek során, hogy semmi különös nincs abban, hogy olyan szavakat használnak, amit mások nem értenek, csak sokszor elfelejtjük, milyen volt a mi tinédzserkorunk. A mai napig a baráti körömben terjednek olyan kifejezések, amiket más nem ért, de mivel ezt senki nem teszi közkincsé az interneten, megmarad egy szűkebb körnek és minden menőséget mellőzve a saját csoportunk nyelvezetévé válik.

Egy internetes szótár, ami segíthet a mai szlengben

A hétköznapi emberek által írt Urban Dictionary szótárban rengeteg mai kifejezést és a hozzájuk tartozó magyarázatot is megtaláljuk. Így ha jól megy az angol, egy lépéssel közelebb kerülhetünk a mai szlenghez.

Na de lássuk, mennyit is tudunk valójában a mai szlengről. Itt van 10 kérdés és 10 válasz, amihez jobb, ha minden tudásodat beveted.

1.
Szerinted mit jelent Side-eye?
2.
Mit jelent a cap?
3.
Mire használjuk a bed rotting kifejezést?
4.
It’s not giving. Mit jelent ez magyarul?
5.
Ha te is vibe-olsz, akkor tudod ez mit jelent.
6.
Milyen egy queen nő?
7.
Milyen az, aki sus?
8.
Sziasztok girlbossok! Kik vagytok ti?
9.
Kik a karenek?
10.
Végezetül pedig, kik azok a swiftiek?

'23-ban a rizz, 2024-ben a brat lett az év szava

Az Oxford University Press (OUP), az Oxford Szótár kiadója 2023-ban a rizz-t választotta az év szavának. Ezt a kifejezést olyan emberre használják, aki nagy vonzerővel rendelkezik, és könnyen megy neki a másik nem elcsábítása.

A napokban meglett a 2024-es év szava is, ez pedig nem más, mint a brat. Ezt a kifejezést Charli XCX angol énekesnőnek köszönhetjük, hiszen (bár a szó eredeti jelentése rosszcsont vagy elkényeztetett kölyköt jelent) az énekesnő egy új, pozitív értelmet adott neki. Új lemezének ugyanis a Brat címet adta, amiből nagyon gyorsan Tiktok-trend lett, brat girl summer néven. A közösségi oldal ereje megtapasztalható abban, hogy egy felkapott, divatos szó egyik napról a másikra új értelmet hordozhat magával, és a korábbi negatív jelző ma már magabiztos és független viselkedést jelent.

Konklúzió

A lényeg, hogy mindig legyünk nyitottak és befogadók a fiatalok és a változás felé, napról napra új dolgok lesznek részei az életünknek, és fontos, hogy ezektől ne zárkózzunk el teljesen. Próbáljunk odafigyelni gyermekeink és környezetünk újdonságaira, és küzdjük le közösen a generációs szakadékokat.

Végezetül pedig hallgassunk meg néhány sort dal formájában is szlenggel túlfűtve a felkapott rappernő, SISI egyik dalával.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!