Baja

2024.11.06. 13:31

Gyógybombák lehetnek a gyógygombák, egyre többen keresik az alternatív lehetőségeket

Az immunrendszer erősítése minden évszakban fontos, de ilyenkor télen sokkal többen keresik fel a bioboltokat. Évről évre az a tapasztalat, hogy egyre többen próbálnak az alternatív gyógyászat fele fordulni. Horváth Zsuzsanna, bajai fitoterapeuta természetgyógyász szerint, az immunrendszer erősítése vitaminokkal, immunstimulánsokkal is megoldható.

Márton Anna

Ha az immunrendszer erősítése a célunk, érdemes beiktatni ezeket a hideg idő beköszöntével, ha el szeretnénk kerülni a megfázásos megbetegedéseket, fertőzéseket. A sokak által jól ismert és használt C-, D- és a K-vitaminok mellett jól használható immunstimuláló még jó néhány gyógynövény vagy annak kivonatai akár megelőzésre vagy akkut esetben.

immunrendszer erősítése, tél, Horváth Zsuzsanna, Baja
Horváth Zsuzsanna, bajai fitoterapeuta természetgyógyász szerint, az immunrendszer erősítése vitaminokkal is megoldható
Fotó: Márton Anna

Immunrendszer erősítése és serkentése gyógygomba kivonatokkal

Talán a legismertebb közülük a ganoderma vagy patkónyelv. A természet patikája bőségesen kínál nekünk baktérium és vírusellenes fűszer- és gyógynövényeket:  hagymaféléket, oregánót, kakukkfüvet, rozmaringot, babérlevelet, gyömbért, kurkumát, csillagánizst, koriandert.

– Ezeket érdemes a hűvös időszakban bőségesen használni ételeinkben, kedvünk szerint becsempészni a testünket-lelkünket melengető teákba. Talán kevesen tudják, hogy a citromfű is jelentős antivirális és antibakteriális hatással bír és ezt a finomságot még a a kismamák és a szoptatós anyukák is fogyaszthatják – fogalmazott Horváth Zsuzsanna funkcionális táplálkozási tanácsadó. A bioboltvezető hozzátette: meglehetősen jótékony a téli fertőzésekkel teli időszakban a bodorrózsa. 

– Teáját lehet megelőzésre, betegség esetén pedig nagyobb hatóanyagot tartalmazó kivonatokat használni. Ebben az esetben figyelembe kell venni, hogy magas vérnyomásban szenvedők csak óvatosan fogyasztható – mondta el a szakember, aki azt is elárulta, hogy immunerősítő  a gyönyörű bíbor kasvirág vagy echinacea és a napsütést idéző homoktövis. Ez utóbbit szívesen kínálják C-vitamin helyett is, hiszen nagyon jó E- vitamin és béta-karotin forrás is.

Igazi vitaminbomba a teljes homoktövisvelő

A homoktövisvelő rengeteg ásványi anyagot, nyomelemet tartalmaz. Az orbáncfű nem csak a kedélyállapotunknak tesz jót, de az immunrendszer erősítése érdekében is kiváló. A  szakember a béta-glükánt is megemlítette, amely egy természetes szénhidrát, stimulálja a falósejteket, így erősíti az immunrendszert. Gyulladáscsökkentő, ráadásul csökkentheti a koleszterint, a vérrögképződést, hozzájárulhat az érfalak rugalmasságához.

Egyre több a gyulladásos beteg

– Érdemes erre is oda figyelni, megpróbálni kezelni, a lappangó gyulladásokat. Erre is van sok gyógynövény, a legismertebb a gyömbér, kurkuma, ördögcsáklya, indiai tömjén annak megfelelően, hogy kinek mit lehet, ezt szakembertől érdemes megkérdezni. De, nagyon jó gyulladáscsökkentő az asztaxantin, ami egy színanyaga egy bizonyos tengeri élőlénynek, nagyon magas antioxidásként működik és a szemünk is hálás lesz érte – sorolta Horváth Zsuzsanna. 

Egy másik nagyon kiváló természetes nedű a szakember szerint a fekete berkenye, vagy arónia. Azért is javasolja mert nagyon jó hatással van az érrendszerre, a vérnyomásra és a cukorproblémákra is, ugyanakkor gyulladáscsökkentő. Nagyon magas az antioxidáns tartalma és olyan speciális flavonoidot tartalmaz ami segíti a keringést, a vérlemezkék összetapadását gátolja.

A Covid típusú vírusokkal sok probléma van a keringést illetően

Gyulladáscsökkentő a NAC nevű aminosav, érdemes használni. Nagyon jól bevált a vírusokkal kapcsolatban mint immunerősítő, mint tüskefehérje kivezető, csökkentő.

– Ilyenkor sokaknál jelentkeznek a húgyúti fertőzések, felfázások. A tőzegáfonyát mindenki ismeri, de a D-Mannóz hatóanyagot már kevesebben, ez egy olyan aminosav ami a húgyutakban levő helico baktériumot visszaszorítja – hívta fel a figyelmet Horváth Zsuzsanna. 

Nagyon sokan használnak probiotikumokat, rengetegféle van, melyiket használjuk?

A szakember azt javasolta, hogy csakis a specifikus probiotikumokat válasszuk. –  Érdemes megválogatni, hogy milyet veszünk. Nem feltétlenül az a lényeg, hogy milyen sok baktériumtörzs van benne, nem feltétlenül ez a lényeg, hanem az hogy mire kellene. Ha valaki nem tudja eldönteni, hogy milyen probiotikumot használjon, azoknak javasolt a poszt biotikum. Ezek nagyon új dolgok, a probiotkumok végtermékei. Ez annyit jelent hogy azzal nem tudunk rossz baktériumot bevinni, hanem az immunrendszert ezzel nagyon szépen lehet támogatni – mondta Horváth Zsuzsanna. 

A  természetes gyógymódok a teák, a gyógynövények segítenek az immunrendszer erősítésében.

A szakember kiemelte továbbá a feketekömény magolaj-nigella kivonatot, amelyet több ezer éve használ az emberiség. Jótékony lehet a felső légutakra, az emésztőrendszerre, a gyulladásos folyamatokra. Megemlítette továbbá a grapefruitmag olaj kivonatot, ami baktérium gombaölő hatású főleg, más gyógynövényekkel keverve természetes antibiotikumként is működhet.

Horváth Zsuzsanna hangsúlyozta: a vitaminokkal és a gyógynövényekkel is nagyon alázatosan kell bánni. Használjuk őket körültekintően és szünetekkel.

A gyógynövények fogyasztásánál aranyszabály, hogy 6 hét után tartsunk 1-2 hét szünetet. A vitaminoknál 3 hónap után javasolt a szünet, de úgy is pihen a szervezetünk, ha hét közben fogyasztjuk őket, de hétvégén nem.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!