2024.11.11. 19:05
Jobbra húz, balra húz, lehúz: ezekre figyeljen, ha online társkeresőn ismerkedik
Az online tér veszélyeivel és a romantikus átverésekkel szemben úgy tudunk a leghatásosabban védekezni, ha szkeptikusak maradunk.
Az írott szavak nem helyettesítik a személyes találkozást
Forrás: Shutterstock
Fotó: Andrii Zastrozhnov
A párkeresés sokakat foglalkoztató és korántsem egyszerű dolog, nem csoda, hogy sokan az interneten vágnak bele az ismerkedésbe. Az online tér azonban számtalan veszélyt tartogathat, ezért nem árt óvatosnak lenni. Mutatjuk azokat a területeket, ahol nem árt óvatosnak lenni, és fenntartásokkal fogadni azt, amit a másik kommunikál felénk.
Álarc mögé bújva
Az interneten bárki bármit állíthat magáról, a különféle applikációk, filterek és a mesterséges intelligencia segítségével pedig szinte bármilyen külsőt létrehozhat magának az ember. Ám ha ezt nem teszi is, az életkoráról, a magasságáról, a testsúlyáról, de még a neméről is hazudhat – írja a Fanny magazin cikke nyomán a Bors.
Írott szavak
Sokan csakis üzenetváltások formájában ismerkednek, így viszont nem lehet hallani a másik hangját, belenézni a szemébe, megfigyelni a mimikáját és a testbeszédét. Habár a helyesírás és a fogalmazás is sokat elárul, könnyen bedőlhet a gyanútlan párkereső a hízelgő mondatoknak.
Lost in translation
Előfordul, hogy külföldi partnerrel barátkozik valaki, és nem beszéli a másik nyelvét. Szerencsére ma már rengeteg könnyen használható fordítóprogram áll rendelkezésre, de még így is előfordulhat, hogy félreértések alakulnak ki egy félrefordított üzenet miatt.
Erotikus fotók
Ez a legveszélyesebb terep, ugyanis a társkereső felületek hemzsegnek a szexuális jellegű fotókat küldözgető és kérő személyektől. Az intim képek és videók online térbe való beengedése felelőtlenség, hiszen a tartalmakat egy pillanat pillanat alatt továbboszthatják, felhasználhatják.
Zaklatás és bántalmazás
A gyanútlan ismerkedés akár üldözésbe is torkollhat: számos zaklató a weben keresi áldozatait, akiknek ezután félelemben telhetnek a mindennapjaik. Bántó és fenyegető üzenetek, lenyomozások, és ha már volt személyes találkozás, követés és fizikai atrocitás is érheti a párkeresőt.
Óvatosan a részletekkel
Az idegenekkel megosztott információ akár visszaéléshez is vezethet. Az előző párkapcsolatok, házasság, gyerekek neve, születési dátuma, iskolájának neve és címe, illetve bármilyen személyes történet megosztása, főleg a kezdetekben kockázatos lehet.
Kizsebelt szerelmes
Gyakori, hogy középkorú külföldi férfiak pénzt akarnak kicsikarni hasonló korú nőktől, ezért távoli országban élőnek hazudják magukat. Több hetes, hónapos ismerkedés és beszélgetés után valamilyen veszélyhelyzetre hivatkozva, vagy az odautazás költsége okán nagyobb pénzösszeget kérnek. Gyakran ígérnek házasságot, közös életet, ám amint megkapják a pénzt, köddé válnak.
Nem akar találkozni?
Gyanús lehet, ha a másik fél hosszabb ismerkedés után is kerüli a személyes találkozást. Főleg, ha se telefonon, se videón nem történt még interakció. A netes ismerkedés során intő jel, ha a kommunikáció csakis írott szövegeken alapul.
Csak óvatosan!
Online közegben, ahol többnyire vagy legalábbis egy ideig szöveges üzenetek formájában beszélgetünk a másikkal, jobb nem elhinni mindent. Furcsa lehet, ha folyamatos ködösítést észlelünk, és ha az illető több idő elteltével sem oszt meg részleteket az életéről.
Óvjuk a személyes terünket!
Ajánlott védeni az ismerkedés korai szakaszában az olyan érzékeny adatokat, mint a pontos lakhelyünk, telefonszámunk, munkahelyünk neve és címe, a személyes okmányokon található, bankkártyához kapcsolódó információk, vagy bármi más, amivel támadási felületet adhatunk a még ismeretlen személynek. Ha randevúra kerül sor, az otthonunktól távolabb és nyilvános helyen találkozzunk, és legyen valaki, aki tud minderről.
Ismeretlen ismerősök
A közösségi médiában érdemes résen lenni az olyan ismerősnek jelölésekkel, amelyeknél egy számunkra teljesen idegen ember szerepel. Ilyenkor első lépésként ellenőrizzük, van-e közös ismerősünk, látszanak-e a személy névjegyadatai, van-e róla több hihető fotó. Ha semmi információt sem találunk, inkább ne jelöljük vissza, és gondoljuk meg, hogy válaszolunk-e, ha egyidőben üzenetet is küldött.
Tudjon más is róla
Akárkivel ismerkedünk is a neten, osszunk meg néhány részletet a hozzánk közel állókkal. Ha a környezetünk is tud arról, ami velünk történik, probléma esetén segítséget kérhetünk, de ami még fontosabb, jó tanácsokat is kaphatunk. Minél jobban belebonyolódtunk egy történetbe, annál nehezebb reálisnak maradni. A barátaink, családtagjaink viszont figyelmeztethetnek az esetleges bajra.
Tájékozódjunk a veszélyekről
Ne a saját fejünk után menjünk, hanem informálódjunk a társkeresés folyamatairól, rizikóiról. A társkereső oldalak és applikációk különbözhetnek, az átverők módszerei viszont hasonlók. Ahhoz, hogy meg tudjuk védeni magunkat, mindenekelőtt tisztában kell lennünk ezekkel, és nem árt megismernünk néhány elrettentő példát is.
Intuíció
A megérzések mindig működnek, utólag általában pontosan tudjuk, adott helyzetben mit kellett volna tennünk. Az online társkeresésben sok esetben ez az egyetlen védelmi eszközünk, így ha valamit bizarrnak találunk, úgy érezzük, a másik nem őszinte, ellentmondásokba keveredik, bízzunk az ösztöneinkben és lépjünk vissza néhány lépést, vagy zárjuk le a kapcsolatot.
Bulvár-celeb
- Csodás videón a 45 éves ezüstfenyő, ami az ország karácsonyfája lesz 2024-ben
- Megasztár: Balogh Rebekáról kiderült, mi volt a B terve
- Nagy bajt jelezhet: sose legyints, ha így fáj a fejed
- Gyász: kiderült mikor és hol lesz Nemere István temetése
- Megasztáros tetkót varratna magára Dénes Dávid