2024.06.18. 06:00
Egy mesterséges intelligencia robot parlamenti képviselő akar lenni
Hiszünk AI Steve-nek? Mert ő biztosan bízik a választópolgárokban.
Borítóképünkön AI Steve
Forrás: AI Steve co.uk
A mesterséges intelligencia manapság nem csak munkahelyeket számol fel, képeket generál, online társalog, szoftvereket ír: egy AI Steve nevű MI elsőként be akar jutni a brit parlamentbe.
Ai Steve egyébként csak a briteknek első, a világon már csak második: mint 2022. októberében megírtuk, a dániai választásokon indult (és nem jutott be) a mesterséges intelligenciával működő Dán Szintetikus Párt, melynek nyilvános arca egy bizonyos Leader Lars (Lars Vezér) nevű chatbot volt. A szintetikusok programját a dán szélsőséges pártok 1970 óta folytatott politikájának megfelelően alakították ki, s a dánok azon 20 százalékának értékeit volt hivatott képviselni, akik nem szoktak részt venni a választásokon.
Most a brit szavazóknak módjukban áll szavazni AI Steve-re, ami tulajdonképpen egy élő személy, Steve Endacott vállalkozó digitális avatarja. AI Steve idén ténylegesen részt vesz a szavazáson, függetlenként indul, és honlapján lehetőséget nyújt az érdeklődő szavazóknak, hogy egy generatív mesterségesintelligencia-portálon keresztül csevegjenek vele, valamint akár szakpolitikai javaslatokat nyújtsanak be neki, amelyek aztán be is kerülhetnek a robot politikai programjába.
Probléma, hogy AI Steve fizikailag nem tud részt venni a politizálásban, nem bír elmenni mondjuk gyűlésekre, tüntetésekre, találkozókra – mivel ő egy számítógépes program. Tehát az említett Endacott úr, akire az avatar épül, fog résztvenni ezeken AI Steve helyett. AI Steve a honlapján el is ismeri, hogy „Steve Endacott sussexi vállalkozónak sok politikai kezdeményezése van”, és „fizikailag” részt vesz a parlamentben a mesterséges intelligencia által alkotott politika mentén.
AI Steve-t a Neural Voice nevű cég tervezte, amelynek a Wired szerint kevéssé meglepő módon éppen Endacott az elnöke. Endacott azt reméli, hogy digitális avatárja jól összegyűjti és elemzi a potenciális választók által beküldött információkat.
A mesterséges intelligencia majd leiratokat készít a javaslatokról, amelyeket adatbázisba gyűjt, integrál, és politikai véleményeket formál belőlük. Mindeközben Endacott arra számít, hogy saját, személyes véleménye, sőt, akár politikai preferenciái eltérhetnek AI Steve-étől, de ő elkötelezetten a mesterséges intelligencia által meghatározott preferenciák szerint fog szavazni a parlamentben.
Úgy tűnik, Endacott sok tekintetben hasonló játékot játszik, mint azok a politikusok, akik így vagy úgy, de a mesterséges intelligencia révén hívták fel magukra választóik figyelmét. Kritikusaik szerint számukra a mesterséges intelligencia nem más, mint valami fényes csecsebecse, ami egy kampánywebhelyre hívja fel a figyelmet. Pedig Endacott lényegesen messzebbre megy elődeinél a technológia használatában, amikor azt ígéri, tényleg a szoftverre és nem rá kell szavaznia a választóknak.
Ha AI Steve-et beválasztják a brit parlamentbe, Endacottnak bizonyos mértékig továbbra is ki kell egészítenie majd a fizikai valóságban doppelgangerét, de egyelőre nagyon ködös, hogy ez a fura hatalommegosztás a jövőben hogyan is fog megvalósulni.
Digitália
- Miért kerül annyira kevés pénzbe Indiának a Hold és a Mars elérése?
- Sikeres a tinédzserkorban elvégzett testsúlycsökkentő műtét
- Talán egy polc mélyén nálunk is rejtőzik egy több százezret érő régi játékkonzol?
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés