2022.11.07. 06:00
Ezt teheti, ha feltörték a Facebook-fiókját
Elfelejtette a jelszavát? Kizárták? Íme, néhány fontos beállítás, hogy megvédje magát.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Roman Samborskyi
Bármennyi bosszúságot is okoz néha a Facebook, még mindig nagyon népszerű, életünknek többé-kevésbé szerves részévé vált. Sokan a Facebook-ot még arra is használják, hogy a fiókjukkal lépnek be játékokra és más népszerű weboldalakra – ami persze fölösleges kockázatokkal is jár, hiszen így a fiókjelszó elvesztésével jelszó elvesztésével minden adatuk rossz kezekbe kerülhet.
Mi történik, ha kizárják a Facebookból? Sajnos automatikusan megtagadják a hozzáférést a kapcsolódó alkalmazásokhoz vagy szolgáltatásokhoz.
Elfelejtettük a jelszót
Számos oka van annak, hogy kizáródjunk a Facebook-fiókunkból, de közülük vitathatatlanul a leggyakoribb az elfelejtett jelszó.
Szerencsére vissza lehet állítani a jelszót, s vele a hozzáférést a fiókhoz.
Először is egyszerűen kattintsunk a bejelentkező oldalon az „Elfelejtetted a jelszavadat?” hivatkozásra. Az alábbi bejelentkezési képernyőn pedig adjuk meg azt a telefonszámot vagy e-mail címet (utóbbi javasolt), amivel regisztráltunk. Ha beírtuk, a következő ablak már felajánlja, hogy küld egy kódot a jelszó visszaállításához. Feledékenyeknek további tanácsokkal is szolgál itt a Facebook.
Rosszabb eset: feltörték a fiókunkat!
Miután hozzáfértek az Ön fiókjához, többnyire az első dolog, amit megtesznek, hogy megváltoztatják a jelszavát, hogy ne tudjon belépni. Ez roppant kellemetlen helyzet, mivel a hackerek ellophatják a személyes adatainkat és hozzáférhetnek a fiókunkhoz kapcsolt szolgáltatásokhoz.
Az első lépés az legyen, hogy erre a linkre kattintva felveszi a kapcsolatot a Facebookkal ezen az űrlapon keresztül. Válasszuk ki a megfelelő opciót és kövessük a megadott lépéseket.
Második lépésben vegyük fel a kapcsolatot a bankunkkal, ha hitelkártyánk is a Facebook fiókunkhoz van társítva, s így fizetünk néhány szolgáltatásért. Kérjük meg a pénzintézetünket, hogy blokkolja a Facebook-os kifizetéseinket.
Ezután nyissuk meg gyorsan a Facebook-fiókunkhoz kapcsolódó összes többi alkalmazást, s azokban változtassuk meg a jelszavunkat. Hacsak a hacker még nem foglalkozott ezekkel, vagy nem jelentkezett ki automatikusan az összes szolgáltatásból, akkor más alkalmazások, például az Instagram jelszavát még mindig tudjuk manuálisan módosítani.
Mit tehetünk a fiók jövőbeni biztonságáért?
Váltsunk kétfaktoros hitelesítésre – egyáltalán nem olyan bonyolult, mint amilyennek hangzik, s a jövőben biztosan megvéd minket a bosszúságoktól.
A kétfaktoros hitelesítés egy biztonsági funkció, amely a jelszóval együtt védi a Facebook-fiókot. Ha beállítjuk a kétfaktoros hitelesítést, a rendszer egy külön bejelentkezési kód megadását vagy a bejelentkezési kísérlet megerősítését kéri tőlünk minden alkalommal, amikor valaki olyan böngészőből vagy mobileszközről próbálja elérni a Facebookot, amelyet nem tud azonosítani.
Emellett minden alkalommal figyelmeztetést is kérhetünk arról, ha valaki ismeretlen böngészőből vagy mobileszközről próbál meg bejelentkezni a fiókunkba.
Így kapcsolhatjuk be a kétfaktoros hitelesítési funkciót:
Ide kattintva nyissuk meg a biztonsági és bejelentkezési beállításokat.
Görgessünk le a Kétfaktoros hitelesítés használata területhez, majd kattintsunk a Módosítás pontra.
Válasszuk ki a felvenni kívánt biztonsági módszert, és kövessük a képernyőn megjelenő utasításokat.
Amikor beállítjuk a kétfaktoros hitelesítést a Facebookon, a rendszer azt igényli, hogy döntsük el, melyiket használjuk a három lehetséges biztonsági módszer közül:
- Biztonsági kulcsra koppintás egy kompatibilis eszközön.
- Külső hitelesítő alkalmazástól származó bejelentkezési kód.
- Mobiltelefonra küldött SMS-kód (talán ez a legegyszerűbb megoldás).
Ha bekapcsoltuk a kétfaktoros hitelesítést, tíz helyreállítási bejelentkező kódot kapunk olyan esetekre, amikor nem tudjuk használni a telefont.
Digitália
- Sikeres a tinédzserkorban elvégzett testsúlycsökkentő műtét
- Talán egy polc mélyén nálunk is rejtőzik egy több százezret érő régi játékkonzol?
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés
- Nő lett Magyarország első űrorvosa