2018.02.13. 13:55
Németh Szilárd: a TEK hozzájárul Magyarország biztonságához
Christiane Hoehn, az EU terrorelhárítási koordinátora különleges tanácsadója szerint a TEK létrehozása mérföldkő volt az EU terrorizmusellenes programjában.
A Terrorelhárítási Központ (TEK) nem kis mértékben járul hozzá, hogy ma Magyarország Európa egyik legbiztonságosabb országa lehessen – mondta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságnak fideszes elnöke, miután látogatást tett a Terrorelhárítási Központban, Budapesten.
Németh Szilárd közölte: a bizottság elnökeként tesz látogatást az ország honvédelmi és rendészeti szerveinél, ebbe a sorba illeszkedik a terrorelhárításnál tett látogatása is. Elmondása szerint előadást hallgatott meg a TEK működéséről, illetve egy szimulált terrorcselekmény felszámolását is megtekintette.
A politikus elmondta, a TEK-nél tett látogatása meggyőzte őt arról, hogy
igaza van Christiane Hoehnnek, az EU terrorelhárítási koordinátora különleges tanácsadójának, aki szerint a TEK létrehozása mérföldkő volt az EU terrorizmusellenes programjában, és minden uniós tagállamnak szüksége lenne egy TEK-hez hasonló terrorelhárítási központra.
Németh Szilárd köszönetét és tiszteletét fejezte ki a bizottság elnökeként és országgyűlési képviselőként a TEK vezetőinek és munkatársainak, mert nem kis mértékben járulnak hozzá ahhoz, hogy ma Magyarország Európa egyik legbiztonságosabb országa lehessen.
Hangsúlyozta:
a felderítési igazgatóság előadása visszaigazolta, hogy a terrorcselekmények és a migráció „kéz a kézben jár”, gyakorlatilag a migrációs hullámmal érkeznek a terroristák Európába, és rögtön kapcsolatot keresnek a második, harmadik és negyedik generációs, Európában élő társaikkal.
A műveleti igazgatóság tájékoztatójából azt emelte ki, hogy élő, napi együttműködés van a TEK, valamint a hazai és nemzetközi társszervek között, a szoros információáramlás garantálja az ország biztonságát, a magyar terrorelhárítás „a világ vérkeringésében van”. Megjegyezte: nemzetközileg is elismert a TEK orvosi, illetve küzdősportképzése, a mesterlövész-akadémia kialakítása pedig folyamatban van.
A személyvédelmi igazgatóság munkájából azt emelte ki, hogy
ha Magyarország határain túl valaki terrorcselekmény áldozata lesz, vagy túszként tartják fogva, az számíthat a TEK támogatására és arra, hogy hazahozzák. Megjegyezte: eddig hat ilyen akciója volt a TEK-nek.
Kitért arra is, hogy az erőszak monopóliuma az államé, és bár egyesek szeretnének olyan testületeket létrehozni, „mint a Munkásőrég vagy a Magyar Gárda”, a TEK ennek megakadályozásában is szerepet vállal.
Németh Szilárd megjegyezte: vannak ellenzéki képviselők, pártállástól függetlenül, akik kétszínűek, mert miközben a TEK bemutatóin bólogatnak, a költségvetés vitájában pénzt akarnak elvonni a szervezettől. Németh Szilárd idézte Molnár Zsoltot (MSZP), a nemzetbiztonsági bizottság elnökét, aki meg is akarta szüntetni a TEK-et 2014-ben. Megjegyezte: az ezt szándékozók Magyarország biztonságát akarják gyengíteni.
A politikus arra a felvetésre, hogy amennyiben sorozatosan nem tart ülést a nemzetbiztonsági bizottság (amelynek Németh Szilárd az alelnöke), akkor nem valósul meg a szolgálatok feletti civil kontroll, azt mondta: óriási kockázat lenne az LMP által tervezett civil kontroll, amikor egy „afgán embert akarnak behozni a bizottság ülésére”, ahogyan nem ért egyet Demeter Márta (LMP) javaslatával sem, hogy a Soros Györggyel kapcsolatban álló civil szervezetek ellenőrizzék a szolgálatokat.
Jelezte: semmi nem indokolta, hogy két rendkívüli ülést is összehívjon a bizottság elnöke, az pedig főleg nem, hogy információhoz jussanak azok, akik „összekacsintanak Soros Györggyel” a bevándorlás témájában.
Mint mondta, a sorban következő ülésre elmennek, és ha lesz olyan kérdés, ami a nemzet biztonságával kapcsolatos, meg fogják tárgyalni.
A politikus kérdésre válaszolva elmondta: a sajtótájékoztatón azért nem vesz részt Hajdu János, a TEK főigazgatója, mert ő erre kérte, mondván, az egy politikus sajtótájékoztatója.