2023.06.22. 12:39
Versenyfutás az idővel: néhány órára elég levegő maradt az eltűnt tengeralattjáróban
Magyar idő szerint a kora délutáni órákban kerülhet sor arra, hogy elfogy a levegő a fedélzeten.
Forrás: AFP
Továbbra sem találják a Titan tengeralattjárót, amely összesen öt fővel – köztük négy turistával – a fedélzetén indult az 1912-ben elsüllyedt Titanic roncsaihoz. Aaron Newman, a vízi jármű korábbi utasa ugyanakkor azt állítja, a Titan úgy tervezték, hogy 24 óra múlva visszatérjen a felszínre: olyan súlyok segítségével tud merülni, amelyek egy nap után automatikusan kioldódnak.
A San-Diego-i Egyetem szakértője, Jules Jaffe,szerint az oxigénmegtakarítás nem lehetetlen, ám ehhez nagyon nyugodtan kellene feküdniük az utasoknak, így lassítva az anyagcserét.
A fennálló körülmények között nehéz és időigényes a tengeralattjáró utáni kutatás. A Titanic roncsa az Atlanti-óceánnak olyan területén fekszik − közel 4000 méter mélységben −, ahol rendkívüli hideg, és folyamatosan sötétség borítja, a tengeralattjárók lámpái csupán néhány méterre látnak el.
A Titant üzemeltető OceanGate vállalatot egyébként már évekkel ezelőtt figyelmeztették arra, a merülésnek katasztrofális következményei lehetnek – erről a The New York Times számolt be. Az amerikai napilap szerint a vállalat tengeri műveletekért felelős igazgatója, David Lochride 2018-ban arra mutatott rá, a tengeralattjárónak további tesztelésre lett volna szüksége a bevetés előtt.
A Titanon tartózkodó Stockton Rush, az OceanGate alapítójának felesége a Titanic halálos áldozatainak a leszármazottja. Wendy Rush ugyanis Isador Straus és Ida Straus ükunokája, akik a Titanic első osztályán utaztak 1912-ben. Túlélők később arról számoltak be, amikor a luxushajó legénysége igyekezett a nőket és gyermekeket a mentőcsónakokban elhelyezni, Ida Straus sorra utasította vissza a helyeket és inkább férjével a hajó fedélzetén maradt. Egyes vélekedések szerint a házaspár egymást átkarolva merült az Atlanti-óceán mélyébe és a hajó katasztrófájáról szóló, 1997-ben bemutatott világsikert arató Titanic című filmben őket is ábrázolták.
A mentőalakulatok szerdán már a Victor 6000 nevű francia robotjárművet is bevetették, amely 6000 méter mélyre képes merülni, hogy eddig mire jutottak a segítségével, elolvasható a magyarnemzet.hu cikkében.
Frissítés:
Megérkezett a tengeralattjáró robottal felszerelt Atalante nevű hajó az Atlanti-óceán északi részére, hogy részt vegyen a Titanic roncsaihoz indult merülőhajó keresésében - írja az MTI a francia Ifremer tengerkutató intézet bejelentése nyomán. Az Atalante először hanglokátorok segítségével igyekszik feltérképezni a tengerfenék érintett részét, hogy pontosan bemérjék, hova érdemes leküldeni aVictor 6000 nevű robotot.
Szakértők jelenleg szinte minden reményüket ebbe a robotba helyezik, mely - Alistair Greig, a University College London tengerészmérnök professzora szerint - a rászerelt két robotkar segítségével elvileg képes lenne kábelt akasztani a kisteherautó-méretű Titánra, és így felhozni a felszínre.A robotot nagyerejű lámpákkal szerelték fel, így képes tájékozódni a tengerfenéken uralkodó teljes sötétségben. Ez viszont csak akkor segítség, ha felderítik a Titán pontos helyét, amelyről egyelőre nincs információ.
Rishi Sunak brit miniszterelnök szóvivője azt közölte: London a térségbe vezényelte a brit haditengerészet egyik tengeralattjáróját, valamint a mentőegységek rendelkezésére bocsátott egy különleges felszereléssel ellátott repülőgépet is.
Bulvár-celeb
- Meghalt Mark Darcy, gyászolnak a Bridget Jones rajongói
- Agyrák: szörnyű diagnózis után pár nappal sorsjegyen egy vagyont nyert a dédnagymama
- Kiderült, idén ki a legszexibb férfi a világon
- Ezek a Skandináv lottó friss nyerőszámai: milliókat értek
- Zente miatt öt éve fogott össze az ország, így van most a kisfiú, aki megismertette velünk az SMA-t