2021.04.10. 16:06
Már csak ez hiányzott: újabb vírusokat találtak egy vuhani laborban, emberre is veszélyesek lehetnek
Az azonosítatlan koronavírusokat több kínai mezőgazdasági laborban is titokban őrizgették.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
A 2017 és 2020 között piacra dobott rizs- és gyapotmintákban olyan genetikai szekvenciákat találtak, amelyek a MERS és SARS vírusokhoz hasonló kórokozók örökítőanyagaira utaló nyomokat tartalmaztak – írta meg a Liner nyomán a Bors.
Újabb pandémia indulhat be?
Ugyan a génmódosított növények önmagukban nem veszélyesek az emberre, viszont azok a laborok, ahol a növények genetikai örökítőanyagok alapjait őrzik, már sokkal inkább,
az ArXiv nevű tudományos szaklap szerint ugyanis akár kiinduló pontjai is lehetnek egy újabb pandémiának, ha nem tartják be a szükséges óvintézkedéseket és biztonsági szabályokat, netán valaki hibázik.
Azonban a lap kihangsúlyozza, hogy a kutatást egyelőre még a szakértők nem bírálták el, emellett a kanadai, spanyol és japán szerzőkön kívül olyan tudósok is szerepelnek a szakértők között, akik nem állnak kapcsolatban egyetlen kutatóintézettel sem.
Az adatok a laborból származnak
Az azonban érdekes, hogy a tanulmány 2017-es adatait abból a vuhani laborból szerezték meg, amit korábban többször is meggyanúsítottak azzal, hogy a biztonsági protokoll megszegésével ők eresztették ki a világba a koronavírust.
Drámai figyelmeztetést adott ki az ENSZ
Figyelmeztető Az ENSZ égisze alatt működő Biodiverzitási és Ökoszisztéma-szolgáltatási Kormányközi Tudományos Testület egyébként nemrég értékelt ki egy friss kutatást. A 108 oldalas dokumentum szerint
a Covid-19 a hatodik olyan világjárvány, amely a spanyol influenza 1918-as kitörése óta az emberiséget sújtja. Ezekért a járványokért minden esetben olyan kórokozók feleltek, melyek állatoktól származtak,
de a megjelenésünk szinte teljes mértékben az emberiség környezetpusztító tevékenységének köszönhető – írja a Ripost.
Az állatokról emberekre (és fordítva) terjedő betegségeknek – tudományos nevükön zoonózisoknak – közel egyharmada azért jelenik meg, mert az ember folyamatosan pusztítja a vadállatok természetes élőhelyét, melynek köszönhetően növekszik az amúgy elkerülhető kontaktusok száma.
A testület által kiadott tudományos jelentésben az is szerepel, hogy
a nagyvilágban megközelítőleg 1,7 millió felfedezésre váró vírus található, melyeknek több mint a fele embereket is képes lehet megfertőzni, tehát potenciálisan járványveszélyes kórokozóként kell kezelni.
Bulvár-celeb
- Forgács Gábor barátai elmondták, hogyan teltek a színész utolsó hetei
- Visszavonul: pozsonyi koncertje után elköszönt a közönségtől Azahriah
- A kamerák előtt nyílt szét Liz Hurley fürdőköpenye (videó)
- Nem lesz ma aranyosabb Vasvári Vivien kisfiánál (videó)
- Rémisztő diagnózis: rákos a Dawson és a haverok sztárja