Kultúra

2013.08.24. 10:50

Múzeumok más szemmel

A gyerekek sokszor kényszernek érzik, ha múzeumban kell nézelődniük, unalmasnak tartják. Nem így a kecskeméti Kertvárosi Általános Iskolások.

Sebestyén Hajnalka

Szabó Ildikó tanítónő a múzeumpedagógia „anyja” az intézményben. A szentendrei skanzenben sajátította el a múzeumpedagógia legfontosabb tudnivalóit, melyet sikerrel ültetett át a tananyagba. A másodikos gyerekek örömmel kapcsolódtak be a múzeum mindennapjaiba, miközben közelebbről is megismerhették a népi életet, sőt maguk is részeseivé váltak.

– Kecskeméten, a Népi Iparművészeti Gyűjteménnyel közösen dolgoztam ki az öt hónapon át tartó programsorozatot, én voltam az összekötő kapocs a múzeum és az iskolai órák között. A múzeumlátogatások a technika, a rajz vagy a dráma órához kapcsolódtak, mely során a gyerekeket a népi mesterségekkel, népszokásokkal ismertettük meg rendhagyó módon. Minden program a népi élethez kapcsolódott. Volt kaláka munka: kukoricát morzsoltunk, csuhéból különböző játékokat készítettünk, vajat köpültünk. A kis másodikosaim mindig vidám hangulatban dolgoztak. Nagy sikere volt a gyertyamártásnak, mellyel a népi világító eszközök kapcsán foglalkoztunk. Az öt hónap alatt jutott idő a népi bútorok, és azok díszítéseinek megismerésére is. A diákok maguk is kipróbálhatták a festést. Természetesen, és nem utolsó sorban, tárlatvezetés is szerepelt a programban. A gyerekek ennek keretében a népi mesterségek világába tekinthettek bele. A sikert látva a múzeumpedagógiát szeretném kiterjeszteni még több osztályra, természetesen korosztálynak megfelelő programokkal – részletezte a tanárnő.

Az öt hónapos múzeumi programsorozatot megelőzte egy felkészítő óra, mely segített a diákoknak ráhangolódni az egészre. Zárásként pedig rajzokat készítettek az élményekről, feladatlapokat töltöttek ki és nagyon sokat beszélgettek a témában.

Kísérleti jelleggel a felsősök is ízelítőt kaptak a múzeumi életből. A rajz szakkörösök a Bozsó Gyűjteményben jártak, ahol a különböző térhatásokkal, fényjátékkal ismerkedtek.
Kulcsár Mariann igazgatónő végül hozzátette: a múzeumpedagógiát beépítették a pedagógiai programunkba, így ebben a tanévben is folytatódik a program, melyhez önkormányzati támogatást is kapnak. Iskolarendszerben indítják el az első és második osztályban, Szabó Ildikó tanítónő vezetésével. Folytatják a felsőbb évfolyamon is, a rajz szakkörösökkel.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!