Kultúra

2012.11.07. 08:48

Európa legszebb békaugrása az övé

Első díjat nyert egyik fotójával a kecskeméti Somodi Ferenc egy jelentős európai versenyen. A természetfotós azt mondja: ha a díjakért csinálná, most hagyná abba a természetfotózást. A GDT European Wildlife Photographer of the Year 2012 (Az Év Európai Természetfotósa) elnevezésű versenyen Ember és természet kategóriában nyerte el az első díjat.

Zsámbóki Dóra (Petőfi Népe)

Több mint húsz éve fotózza a természet szépségeit Somodi Ferenc. A 37 éves kecskeméti amatőr természetfotós a napokban Európa egyik legnívósabb fotópályázatán nyerte el az első díjat Ember és természet kategóriában. A GDT European Wildlife Photographer of the Year 2012 (Az Év Európai Természetfotósa) elnevezésű versenyre a világ 27 országából több mint 900 amatőr és profi természetfotós nevezett. A neves szakemberekből álló zsűri 12 ezer 500 képből válogatta ki a meghirdetett nyolc kategória győztes felvételeit, köztük Somodi Ferencét.

A díjnyertes fotó elkészítésére a kecskeméti természetfotós – mint mondja – évekig készült. A fejében már megszületett a kép, de a körülmények soha nem voltak ideálisak a felvétel elkészítéséhez. Tavaly novemberben Somodi Ferenc Erdélyben járt egy fotózáson, majd hazafelé tartva, amikor átlépték Magyarország határát elérkezettnek látta a pillanatot a fotó elkészítéséhez. A koncepciója az volt, hogy egy, a vizes, tükröződő aszfalton ülő békát fotóz, mely fölött éppen elhúz egy autó. – Letettem a gépet a földre, exponáltam, majd amikor villant a vaku a béka elugrott. Ez óriási mázli, ugyanis a kép még jobb lett, mint ahogy elterveztem – meséli a díjnyertes fotó történetét Somodi Ferenc, aki azt is elárulta: a felvétel 16 milliméteres halszem objektívvel készült, 8 másodperces expozícióval.[caption id="" align="aligncenter" width="334"] A békák fantasztikus állatok - véli Somodi Ferenc
[/caption]

A családjával Kecskeméten élő amatőr fotós körülbelül 10 éve „szeretett bele” a békákba. – Fantasztikus állatok, elképesztő a viselkedésük, az életterük. Gyönyörű állatok – véli a természetfotós, aki állítja: az igazán jó képeket évekig kell „gyúrni”, a legjobb felvételek elkészüléséhez pedig nagy szerencse is kell. A természetfotósoknak kiírt pályázatokon csak olyan képekkel lehet részt venni, melyeket a fotósok utólag nem manipuláltak. – Egy fénykép attól lesz igazán értékes, hogy újra és újra próbálod elkészíteni amit kigondoltál, sokáig nem sikerül, de egyszer elkészül a kép. Ez csodálatos érzés – beszél csillogó szemmel a „megpróbáltatásokról” a fotós, aki úgy látja: a természetfotózásban a legnehezebb időt szakítani a fotózásra.[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Somodi Ferenc
[/caption]

– Ha a díjakért csinálnám, akkor most kellene abbahagynom – mondja mosolyogva Somodi Ferenc, aki már korábban is számos hazai és nemzetközi pályázaton szerepelt sikeresen, de a napokban átvett díja mind közül a legértékesebb, és nem csak azért, mert magyar fotós még nem tudott első díjat nyerni a német versenyen.

– Mindig vágyom az újat és a szépet meglátni a természetben – árulja el motivációjáról a fotós, aki vallja: tettvágya a természetszeretetből táplálkozik. Arra a kérdésre, hogy a környékben hová jár legszívesebben fotózni azt mondja: a Tisza partján, a tiszaalpári réteken nagyon sok szép béka él, de a Kecskemét környékén lévő szikes tavaknál és a gemenci erdőben is csodás felvételeket lehet készíteni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!