Rokonok

2023.01.01. 19:55

Borzák Tibor alkotótársaival együtt álmodta filmvászonra Petőfi-könyvét – galériával, videóval

Éppen 200 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot Petőfi Sándor, az egyik legnagyobb magyar költőnk. Rokonom, Petőfi címmel néhány éve jelent meg Borzák Tibornak a költő leszármazottjaival készült könyve. Ezt továbbgondolva a Petőfi-bicentenárium tiszteletére a közelmúltban készült el az azonos című film is, melyet a nagyközönség hamarosan a tévében és a világhálón egyaránt láthat.

Sebestyén Hajnalka

A film alkotói a forgatáson (balról): Borzák Tibor, Hajduk Márta és Novák Lajos

Fotó: Beküldött fotó

– Újságíróként az ön számára mindig is kiemelt téma volt Petőfi. Honnan indult ez a mély érdeklődés a költő iránt? – kérdeztük a Kecskeméten élő és író Borzák Tibort. 

– A Petőfi Népe egykori újságírójaként az 1980-as évek elején találkoztam először Szabadszálláson Hrúzokkal, nem sokkal később pedig Bólyon Petrovicsokkal. Izgalmas családmeséket hallottam tőlük, tulajdonképpen akkor dőlt el, hogy érdemes lenne további rokonokat is felkutatnom. Aztán hozzákezdtem, egyre terebélyesebbé vált a származásfa, a történetek pedig rendre csak gyűltek. Az élmények hatására felvetődött bennem, hogy összegezni kellene a kutatásaimat és ezt a különleges időutazást.

– Így született meg a könyv?

– Igen. A Rokonom, Petőfi című kötetem 2016-ban látott napvilágot, benne 12 családfarajzzal és 100 fotográfiával. Ezután újabb hozzátartozók jelentkeztek, sőt a mai napig megkeresnek olyanok, akik úgy vélik, vérségi kötelékben állnak a híres költővel és segítsek nekik eligazodni a családfakutatásban. Lelkes lokálpatriótákkal szerettük volna hagyományossá tenni a Petrovicsok és Hrúzok országos találkozóját, így a 2009-es kecskeméti rendezvény után tíz évvel, 2019-ben Kiskunfélegyházán gyűlt össze az oldalági rokonság, 2022 nyarán pedig Szabadszálláson. Reménykedem benne, a jövőben mindig lesz olyan település, ahol befogadják ezt a sokakat megmozgató, népszerű programot. A téma felkarolása ezzel azonban még nem ért véget.

– Ennek eredménye lett a film?

– Valóban, a könyvem alapján készítettük el 2019 és 2022 között a Rokonom, Petőfi című dokumentumfilmet, amit Hajduk Mártával és Novák Lajossal együtt hárman jegyzünk. Petőfi-bicentenárium ide vagy oda, egy fillér támogatást nem kaptunk hozzá, így mi független alkotókként ezzel tisztelgünk a költő születésének 200. évfordulója előtt. A közel egyórás dokumentumfilmet a KárpátPress forgatta le.

– Körülbelül hányan élnek ma a rokonságból?

– Petőfi Sándornak nincs egyenesági leszármazottja, hiszen Zoltán fia fiatalon, 21 évesen meghalt, gyermeke nem volt.

Viszont a költő édesapja és édesanyja testvérei révén, oldalágon ma is sok rokona él köztünk. 

A több évtizedes kutatásom során mintegy kétszáz leszármazottal kerültem kapcsolatba, a családfavázlatokon azonban jóval több felmenő szerepel, egyes becslések szerint pedig akár hatszázan is lehetnek. 

– A filmben hány családot ismerhet meg a közönség?

– A könyvem 12 családról szól, a filmben ebből hat családot mutatunk be. Hrúz Mária és Petrovics István mai oldalági rokonai: Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató, Bognár Zalán történész és családtagjai, Petőváry Attila gerelyhajító és Petőváry Zsolt vízilabdázó, a szabadszállási Molnár Istvánné Lukácsi Ilona, a debreceni Petheő Judit, ifj. Hankiss János író, Hankiss Ilona opera-énekesnő. Általuk megismerhető elődeikre Petőfi is büszke lenne. Elmondhatom, hogy valamennyien szerények, ugyanakkor büszkék rokonságukra. Ők is fordulatos korban élnek, éltek, emberi sorsuk a költőéhez hasonló. Tetteik, kitartásuk, hazaszeretetük, családjuk bemutatása példa lehet arra, hogyan lehet megtalálnunk saját utunkat a világban. 

– A filmben narrátorként feltűnik Petőfi Sándor is. Ki alakítja?

– A költő hiteles visszatérését Bánföldi Szilárd, a budapesti Új Színház színművésze jeleníti meg, aki egyébként nyárlőrinci és a hírös városban járt középiskolába. A kisfilmekhez kiválasztott mai zenék csodálatosan felvezetik és lezárják az egyes családi történeteket: Hankiss Ilona és Petrás Mária kristálytiszta éneke, a Misztrál és Credo együttesek, Varga Miklós dala, Könczei Árpád zenéje hallható a filmben.

– Van kedvenc története?

– Soha nem tudott titkok tárultak fel a költő édesanyja húga, Hrúz Anna szabadszállási leszármazottairól. Egyik unokája, Herpai Zsuzsanna bábaasszony gyermekei közül többen házasságon kívül születtek, ami az elhúzódó kutatásban okozott némi bonyodalmat. 

Szerencsére a Szabadszálláson élő, és a filmben is szereplő Hrúz-leszármazott, Molnár Istvánné Lukácsi Ilona, Babi néni segített megtalálni a hiányzó láncszemet. 

Egy másik történet pedig a könyvem megjelenése után jutott tudomásomra: Petőfi nagybátyjának, Petrovics Mihálynak meghökkentő módon egyszerre három házassága is volt – ebből kettő Kecskeméten! –, ami kimeríti a házasságszédelgés fogalmát… Mit ne mondjak: ezen igencsak meglepődtek a ma élő rokonai, köztük a hírös városban élő néhai Kasza György hajdani súlyemelő, aki megkeresett ezzel a nem mindennapi históriával. 

– Milyen élményekkel gazdagodott a film készítése során?

– Nagy dolognak tartom, hogy megszületett a film, a Petőfi-rokonok felkutatásának koronájaként tekintek rá. Olyan alkotótársakkal hozott össze a sors – köztük Hajduk Márta forgatókönyvíró-rendezővel, Novák Lajos operatőr-producerrel, a narrátorként szereplő Bánföldi Szilárd színművésszel –, akikkel öröm volt együtt dolgozni. Nagy élmény volt kamera előtt beszélgetni a költő oldalági leszármazottaival, akiktől tanulhattunk is, például elkötelezettséget, értékteremtést, kitartást, igazságérzetet és szabadságszeretet. Valamennyien büszkék a Petőfivel való rokonságukra, mégsem hivalkodnak vele, szerénységük és hazaszeretetük ugyancsak példaértékű. 

– Hol láthatja a közönség a filmet?

– A Rokonom, Petőfi című dokumentumfilmet az M5 csatorna tűzi műsorára 2023 januárjában, a YouTube-on pedig már megtekinthető. Tervezünk budapesti és vidéki nyilvános bemutatókat, és mivel Petőfi Sándor ezer szállal kötődik az Alföldhöz, a Kiskunsághoz, szeretnénk Bács-Kiskun megyében minél több helyen levetíteni a dokumentumfilmet. Szívesen vesszük a meghívásokat – jegyezte meg végül Borzák Tibor.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!